• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Furkan Savaşının Yıldönümü: 1500 Filistinli Şehid Olmuştu
27 Aralık 2018 Perşembe 18:41

Furkan Savaşının Yıldönümü: 1500 Filistinli Şehid Olmuştu

Filistin tarihine Furkan Savaşı olarak geçen bugün, İsrail rejiminin Gazze’ye karşı başlattığı 23 günlük savaşın yıldönümü...Gazze halkı ise o günün dehşetini hâlâ unutmadı.

27 Aralık tarihi, İsrail rejiminin yüzlerce uçak, tank, hücum botu ve binlerce askeriyle kuşatma altındaki Gazze bölgesine saldırıp tonlarca mermi ve füze yağdırmaya başladığı işgal tarihinin en barbar ve en vahşi savaşlarından birinin yıldönümü.

Savaşın üzerinden on yıl geçmesine rağmen Gazze halkı o günün dehşetini hâlâ unutmadı. 1967 yılından sonra Filistin halkına karşı yapılan bu en kanlı ve en vahşi saldırı 23 gün sürdü. Hamas’ı yönetimden düşürmeyi, bölgedeki direnişi bitirmeyi ve direnişin elindeki esir İsrailli asker Gilat Şalit’i kurtarmayı amaçlayan İşgal rejimi bunlardan hiçbirini elde edemeden savaşa son vermek zorunda kaldı.

19 Haziran 2008 tarihinde Mısır gözcülüğünde varılan ateşkes anlaşmasına rağmen, Gazze sınırına yığınak yapan, yedek askerleri göreve çağıran ve saldırı için bölgesel ve uluslararası şartları olgunlaştıran işgal ordusu 27 Aralık tarihinde aniden yüzlerce uçak, tank ve ağır silahla Gazze’ye saldırdı.

İlk saldırıda polis merkezlerini, hükümet binalarını, Kassam Tugaylarıyla diğer direniş güçlerine ait merkezleri vurdu. Üç hafta süren savaşta işgal ordusu yarım ton ağırlığındaki füzeleri ve BM tarafından yasaklanmış olan beyaz fosfor ile misket bombalarını bile kullandı. Ve bilanço çok ağırdı; 318’i çocuk, 111'i kadın olmak üzere 1500 kişi şehit oldu, 5500 kişi de yaralandı. Saldırıda resmi binaların yanında, okullar, hastaneler, camiler, fabrikalar, iş yerleri, elektrik santralleri ve binlerce ev yerle bir oldu. Gazze adeta enkaza dönüştü.

50 bin evin yıkıldığı dikkate alınırsa saldırının ne çapta ve boyuttu olduğu daha net anlaşılır.

Dünyanın en güçlü ve donanımlı ordularından biriyle karşı karşıya kalan başta Kassam Tugayları olmak üzere direniş grupları üç hafta boyunca Gazze topraklarını ve Filistin halkını korumak için yoğun çaba gösterdi.

Saldırının hedefindeki Gazze hükümeti ise bütün kurum ve kuruluşlarıyla gösterdiği fedakarlıkla Filistin halkının takdirini bir kez daha kazandı.

Gazze’deki maddi hasarın takriben iki milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim