• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransa'nın Yemen'e Silah Sattığına İlişkin Gizli Belgeleri Yayınlayan Gazeteciler Sorgulandı
20 Mayıs 2019 Pazartesi 12:12

Fransa'nın Yemen'e Silah Sattığına İlişkin Gizli Belgeleri Yayınlayan Gazeteciler Sorgulandı

Yemen iç savaşında Devletin gizli belgelerine ulaşarak savaşta Fransa'nın rolünü açığa çıkaran gazeteciler Fransa'nın istihbarat teşkilatınca geçtiğimiz günlerde sorgulandı.

Fransa'nın iç güvenlikten sorumlu istihbarat teşkilatı DGSI üç Fransız gazeteciyi, Fransa'nın Yemen savaşına silah sağladığını detaylandıran haberi nedeniyle sorguya çekti.

Devletin gizli savunma sırlarını ortaya çıkardığı gerekçesiyle ifadeleri alınan gazeteciler kaynaklarını açıklamayı reddederek sessiz kalma hakkını kullandı.

Gazetecilerden Geoffrey Livolsi haberin "kamu yararını gözettiği ve Fransa'nın bölgedeki istihbaratı ya da operasyonları için herhangi bir tehdit oluşturmadığını" vurguladı.

Fransa'nın Yemen'deki savaşa silahlarıyla destek verdiği iddiasının ilk kez yayımlandığı haber sitesi Disclose, gazetecilerin sorgulanmasını "açık ve net bir korkutma girişimi" olarak yorumladı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Hukuk Bürosu daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadıklarını açıkladı. Açıklamada, hükümetin belgeleri çok kolay "gizli belge" olarak adlandırabildiğini eleştirisi yapıldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Fransa'da gazetecilerin faaliyetlerini ve dokunulmazlıklarını korumak için çerçevenin daha iyi belirlenmesi gerektiğini savunuyor.

Fransız Gazetecilerin Haberi Ne İçeriyordu?

Sorgulanan gazetecilerin yaptığı haberler Fransa'nın Yemen savaşında kullanılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'a silah sattığını belgelerle ortaya koyuyordu.

Bu iddialar Fransız Devlet Radyosu da dahil olmak üzere birçok mecrada yayımlanmış ve kamuoyunda tepki yaratmıştı.

Gazeteciler on binlerce sivilin hayatını kaybettiği ve ülkeyi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakan Yemen'deki iç savaşta Fransız yapımı silahların kullanıldığını Fransız askeri istihbaratının raporuyla ortaya koymuştu.

Raporda, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne satılan askeri teçhizat arasında lazer hedefleme teknolojisine sahip savaş uçakları, tanklar, helikopterler ile uzun menzilli topçu roketlerinin de yer aldığı belirtiliyor.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ise Yemen'de devam eden iç savaşta Fransa yapımı silahların kullanıldığı iddiasını "bu yönde bir bilgi ulaşmadığını" söyleyerek yalanlamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim