• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filistin’i Madde Madde Yok Etme Anlaşması!
09 Mayıs 2019 Perşembe 12:23

Filistin’i Madde Madde Yok Etme Anlaşması!

HaYom gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın yakında açıklaması beklenen, Suudi Arabistan, BAE ve darbeci Mısır’ın da destek verdiği belirtilen “Yüzyılın Anlaşması” planının maddelerini yayımladı.

Siyonist çetebaşı Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Israel HaYom gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail lehine sözde “çözüm” konusunda yakında açıklaması beklenen, Suudi Arabistan, BAE ve darbeci Mısır’ın da destek verdiği belirtilen “Yüzyılın Anlaşması” planının maddelerini yayımladı.

Gazetede yer alan ve ABD, İsrail veya Filistin makamlarından herhangi bir açıklama yapılmayan söz konusu planın ana maddeleri şöyle:

İŞGAL BİRİMLERİ ÇOĞALIYOR

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve Hamas arasında üçlü bir “anlaşma” imzalanacak. Anlaşma adı altındaki dayatmaya göre işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi işgal birimleri dışındaki topraklar ile Gazze Şeridi’nde “Yeni Filistin” adlı bir Filistin devleti kurulacak. Batı Şeria’daki büyük Yahudi işgal birimleri bugün olduğu gibi İsrail’in elinde kalacak. Bu işgal birimlerine yine Batı Şeria’daki izole yerleşim birimleri de katılacak ve böylece izole yerleşim birimlerine ulaşmak için büyük yerleşim birimlerinin alanları genişletilecek.

KUDÜS, İŞGALCİLERİN OLACAK!

Kudüs, İsrail ile Yeni Filistin arasında bölünmeyecek ve paylaşılmayacak, ancak her iki devletin de başkenti sayılacak. Ayrıca Kudüs’te yaşayan Araplar Yeni Filistin Devleti’nin vatandaşları olacak. İsrail’e bağlı işgalci Kudüs Belediyesi, Yeni Filistin Hükümeti’nin ilgileneceği eğitim alanı hariç Kudüs’ün tüm alanlarından sorumlu olacak ve bu yeni “devlet”, Kudüs Belediyesi’ne su gideri ve vergi ödeyecek. Yahudilerin Araplardan ev almalarına izin verilmeyecek ve aynı şekilde Araplar da Yahudilerden ev alamayacak. Kudüs’e yeni bölgeler eklemlenmeyecek ve kutsal alanların bugünkü statüsü devam edecek.

FİLİSTİNLİLER, MISIR’A KİRACI OLACAK

Mısır, havalimanı, fabrikalar, ticari alanlar ve ziraat için Gazze Şeridi’ne bağlı bir şekilde Yeni Filistin Devleti’ne toprak kiralayacak, ancak Filistinlilerin bu yeni topraklarda iskânına izin verilmeyecek. Bu toprakların sınırları ile kira ücreti daha sonra aracı ve destekçi ülkeler tarafından Yeni Filistin Devleti ile Mısır arasında belirlenecek.

‘YENİ FİLİSTİN’İN ORDUSU OLMAYACAK!

Yeni Filistin Devleti’nin ordusu olmayacak. Sadece polisin elinde hafif silahlar olacak. İsrail ile Yeni Filistin arasında, İsrail’in tüm yabancı saldırılara karşı Yeni Filistin’in korumasını garanti altına alacağı ve bu tür bir koruma karşılığında Yeni Filistin’in İsrail’e ödeme yapacağı yeni bir savunma anlaşması imzalanacak.

DİRENİŞİ BİTİRME PLANI!

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, Mısırlıların yanında bulunan şahsi silahları da dâhil olmak üzere tüm silahları bırakacak. Hamas’ın liderleri ve üyeleri, yeni hükümet kurulana kadar destekçi ülkelerden maaş almaya devam edecek. Gazze Şeridi’nin sınırları, mal girişine ve işçilerin Batı Şeria’da olduğu gibi İsrail ile Mısır’a geçişine açık olacak. Bir yıl içinde yeni bir Filistin hükümeti seçilmesi için seçimler yapılacak. İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli esirler, seçimlerden ve hükümetin kurulmasından bir yıl sonra başlamak üzere aşamalı olarak üç yıl içinde serbest bırakılacak.

HAMAS’A MALİ TEHDİT

Hamas ve FKÖ’nün bu anlaşmaya itiraz etmesi durumunda ABD, Filistin’e sağladığı tüm mali desteği kesecek ve diğer ülkelerin de mali destek sağlamasını engelleyecek. FKÖ bu anlaşmayı kabul eder de Hamas ya da Filistin İslami Cihad Hareketi bu anlaşmayı reddederse bu iki hareketin liderleri sorumlu sayılacak ve Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki yeni bir savaşta ABD, İsrail’in bu liderleri hedef alması konusunda destekleyecek.

ABD, AB ve İŞBİRLİKÇİ KÖRFEZ ÜLKELERİ DESTEKLİYOR

Yeni Filistin Devleti’nin kurulmasını öngören bu anlaşmanın uygulanması için mali olarak destek sağlayacak ülkeler, başta ABD olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ve petrol üreticisi Körfez Arap ülkeleri olacak. Destekleyici ülkeler, Yeni Filistin’deki ulusal projeler için 5 yıl boyunca 30 milyar dolarlık bir bütçe sağlayacak. Bu bütçeye izole Yahudi işgal birimleri ile büyük yerleşim yerlerinin İsrail’e bağlanması maliyeti de dâhil olacak.

YÜKÜN ÇOĞU KÖRFEZ ÜLKELERİNDE

Destekleyen devletler tarafından ödenecek fonların bölünmesi ise şu şekilde: ABD yüzde 20, AB yüzde 10, petrol üreticisi Körfez Arap ülkeleri ise fonun yüzde 70’ini karşılayacak. Bu yüzde 70’lik oran ülkelerin petrol gelirlerine göre belirlenecek. Yükün çoğu petrol üreten Körfez ülkelerinde olacak, çünkü bu anlaşmadan asıl yararlanacaklar onlar olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim