• İstanbul6 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filistin’de Musta’rab dehşeti
14 Aralık 2017 Perşembe 12:08

Filistin’de Musta’rab dehşeti

Filistin'de son gösterilerde Musta’rab dehşeti yaşandı. Yüzlerini Filistin bayrakları ve kefiyelerle kapatan İsrail gizli polisleri, yararlı Filistinleri İsrail askerlerine teslim etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını açıklamasının ardından Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de başlayan gösteriler birinci haftasını doldurdu.

Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de İsrail polisi 124 Filistinliyi yaraladı. 101 fanatik Yahudi polisler eşliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi. Polisin Mescid-i Aksa girişinde Müslüman kadınların kimliklerine el koyduğu belirtildi. Bir haftada 260 Filistinli gözaltına alındı.

 

Son gösterilerden 18 yaralı var

Batı Şeria'nın Ramallah, Nablus, Tulkerm, Kalkiliyye, Cenin, Beytullahim, ve El-Halil'deki gösterilerde Filistin bayrakları ve dövizler taşıyan vatandaşlar, "Kudüs, Filistin'in Başkentidir' sloganları attı. Göstericiler, ABD Başkanı Donald Trump'ın maketini yaktı. Filistinli göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahale eden polis, bölgedeki dükkanların kepenklerini de zorla kapattırdı. Atılan gazdan etkilenen çok sayıda Filistinli, boğulma tehlikesi geçirdi. İsrail polisi, biri gazeteci olmak üzere 18 Filistinliyi yaralandı.

 

Musta'rab dehşeti

Sabah'tan Uğur Yıldırım'ın haberine göre Ramallah'ta yüzleri Filistin bayraklarıyla kaplı "musta'rab" isimli İsrail gizli polisler ve sivil askerler Ramallah'ta 6 Filisitnli'yi gözaltına aldı.

İsrail casusu "Musta'rab"lar

Filistinliler'in "Arap olmuş" anlamına gelen "Musta'rab" ismini verdiği gizli polisler, tanınmamak için operasyonlarda yüzlerini gizliyor. Arap kılığına giren, Filistinlilerden biriymiş gibi görünmek için İsrail askerlerine taş atan, anadilleri gibi Arapça konuşan musta'rablar, çıkan çatışmalar esnasında belirledikleri gençleri etkisiz hale getirip işgal askerlerine teslim ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim