• İstanbul0 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filistin Dış İşleri: ABD Ehliyetini Kaybetti
02 Temmuz 2018 Pazartesi 14:10

Filistin Dış İşleri: ABD Ehliyetini Kaybetti

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, ABD yönetiminin sorunları çözme noktasında ehliyetini kaybettiğini söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas adına açıklama yapan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, ABD’nin Filistin sorununu çözmede uluslararası uzlaşmanın dışında kalmayı tercih ettiğini ifade etti.

Maliki, Moritanya'nın başkenti Novakşot'ta "Yolsuzluk" temalı 31. Afrika Birliği Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, “ABD, Filistinlere haklarını iade edecek ve İsrail’in işgalini durduracak anlaşmalarda yer alma ehliyetini siyaseten ve ahlaken kaybetmiştir” şeklinde konuştu.

Maliki, "İsrail'in 1967 yılında işgal ettiği topraklardan geri çekilmesi ve işgale son vermesi için Afrika kıtası ülkelerinden daimi şekilde destek bekliyoruz." dedi.

Afrika Birliği ülkelerinden, "ırkçı ve saldırgan bir siyaset izleyen" ülke ve siyasi rejimlerle ilişkilerini gözden geçirmelerini isteyen Maliki, İsrail'in 21. yüzyılda bu tür ülkeler için açık bir örnek olduğunu belirtti.

Moritanya'nın ilk kez ev sahipliği yaptığı ve iki gün sürecek olan zirveye; 22 ülkenin devlet başkanı, Mısır, Cezayir, Somali ve Kamerun başbakan, Fas ve Angola da dışişleri bakanı seviyesinde katılıyor.

Afrika Birliği, 2063 yılına kadar uygulanması öngörülen ve kıtanın sosyo-ekonomik dönüşümünü amaçlayan Gündem 2063 planını izliyor. Siyaset, ekonomi, hukuk, eğitim ve güvenlik gibi alanlarda reformları kapsayan plan, kıtanın 2063'te güçlü ve entegre olmuş küresel bir oyuncu olmasını hedefliyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim