• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski Dışişleri Bakanı: İslam'ın Çağdaşlaşması Lazım
08 Kasım 2017 Çarşamba 15:41

Eski Dışişleri Bakanı: İslam'ın Çağdaşlaşması Lazım

Suudi Arabistan'ın 'Ilımlı İslam' çıkışını değerlendiren eski Dışişleri Bakanı Yakış, "Dinde Reforma ihtiyaç var" diyerek şok edici ifadeler kullandı.

AK Parti'nin kurucu kadrosunda yer alan ancak 2016 yılında partiden ihraç olan eski Dışişleri Bakanı ve Riyad Büyükelçisi Yaşar Yakış, Hürriyet'e çarpıcı bir röportaj verdi.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın "ılımlı İslam" açıklamasının hemen ardından ülkesinin önde gelenlerine yaptığı operasyon hakkında yorumlarda bulunan Yakış, İslam dini hakkında ses getirecek açıklamalarda bulundu.

"Zihni altyapı değişmeli"

Yakış, İslam'da bir reform ihtiyacı olduğunu ve İslam peygamberi Hz. Muhammed'in dönemine dayanan zihni altyapının değişmesi gerektiğini ileri sürdü.

"Bir din 1440 yaşına gelince reforma ihtiyacı var. İslamiyet şimdi 1443 yaşında. Çağdaşlaşması lazım." ifadeleri kullanan Yakış, Martin Luther King’in reformunu rol model olarak gösterdi.

İslam'ın çağdaşlaşması lazım

Yakış Hürriye'te verdiği röportajda "Suudi Arabistan öyle bir ülke ki fiziki altyapısına ABD ancak gelecek yüzyılda ulaşabilir. Zihni altyapı ise 1440 yıl öncesi. Ancak 1300 sene öncesine gelebilir. 1440’da Martin Luther King’in reformu oldu. Bir din 1440 yaşına gelince reforma ihtiyacı var. İslamiyet şimdi 1443 yaşında. Çağdaşlaşması lazım." ifadelerini kullandı.

IŞİD benzeri vaazlar

"Ilımlı İslam" değişimine hazır olan kesimin haricinde 20 milyon Suudi olduğunu söyleyen Yakış "Onlar da günde beş vakit namazdan sonra camilerde üç aşağı beş yukarı IŞİD’in söylemlerine benzeyen vaazlarla yoğrulan insanlar." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim