• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'(Esed'le Görüşmeyi) Güvenilir Seçim Olursa Değerlendiririz'
17 Aralık 2018 Pazartesi 12:22

'(Esed'le Görüşmeyi) Güvenilir Seçim Olursa Değerlendiririz'

Doha Forumu’nda Çavuşoğlu'na 'Eğer bu seçimlerde Esad seçilirse onunla çalışır mısınız?' sorusu soruldu: ‘Eğer demokratik ve güvenilir bir seçim olursa o zaman herkesin bunu değerlendirmesi gerekebilir’ cevabını verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,18. Doha Forumu kapsamında düzenlenen CNBC muhabiri Hadley Gamble moderatörlüğündeki yüksek düzeyli mülakat özel oturumunda soruları yanıtladı.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki YPG hedeflerine yönelik yapmayı planladığı harekatın NATO müttefiki ABD'yi riske atıp atmayacağı yönündeki soruya Çavuşoğlu, "Neden NATO müttefiki Amerikalıları riske atmış olayım? ABD, PKK terör örgütünün koruyucusu mu? Olmamalılar. Sorun da bu. Neden (YPG/PKK'ya) bu kadar silah verdiler?" yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, "Suriye'nin geleceğinde (Suriye lideri Beşar) Esad'ın de yer aldığı tablo olursa bu sizin içinize siner mi?" sorusunu ise "Şu an yapmaya çalıştığımız şey, ülke için bir anayasanın oluşturulması. Bir anayasa taslağını kendileri oluşturmalı" diye yanıtladı. Ülkenin seçimlere hazırlanması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Bu süreç, Birleşmiş Milletlerin (BM) şemsiyesi altında olmalı. Kapsayıcı olmalı. Herkes hak sahibi olmalı. Suriye'deki ve Suriye'nin dışındaki herkesi kapsamalı, son yedi yılda yerlerinden edilen, benim ülkemdeki ve diğer ülkelerde mülteci olarak bulunanları kapsamalı. Güvenilir, şeffaf ve demokratik seçimler olmalı. Bu seçimlerden sonra Suriyeliler ülkeyi kimin yönetmesi gerektiğine karar vermeli."

'SEÇİMDE ESAD SEÇİLİRSE ONUNLA ÇALIŞIR MISINIZ?' SORUSUNA YANIT

Çavuşoğlu, Gamble'ın "Eğer bu seçimlerde Esad seçilirse onunla çalışır mısınız?" şeklindeki sorusu üzerine "Eğer demokratik ve güvenilir bir seçim olursa o zaman herkesin bunu değerlendirmesi gerekebilir" dedi.

Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kayıtlarıyla ilgili de konuşan Çavuşoğlu şunları söyledi: "İlgili ülkelerin istihbaratları ses kayıtlarını dinledi. Erdoğan'la birlikte ben de dinledim. Kayıtlarda cinayetin önceden planlandığını açıkça duyuyorsunuz."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim