• İstanbul9 °C
 • Mekke29 °C
 • Medine27 °C
 • Kudüs13 °C
 • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: AB Mülteci Anlaşması Sözünü Tutmadı
09 Temmuz 2019 Salı 15:14

Erdoğan: AB Mülteci Anlaşması Sözünü Tutmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'nin mültecilerle ilgili varılan anlaşma kapsamında verdiği taahhütleri yerine getirmediğini söyledi.

Bosna Hersek'teki Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Zirve Oturumu'nda konuşan Erdoğan Türkiye'deki mülteciler ve göç krizi konularına da değindi.

Göç akınına dair, "Avrupa Birliği'den beklediğimiz desteği ve tavrı göremedik" diyen Erdoğan, AB'nin taahhüt ettiği 6 milyar eurodan sadece 2,5 milyar euroluk dilimi serbest bıraktığını aktardı. Cumhurbaşkanı, 18 Mart 2016’da imzalanan anlaşmasının maddelerinden biri olan vize serbestisi konusuna ise değinmedi.

"AB ülkeleri, sayısı onlarla ifade edilecek mülteci kotalarında dahi anlaşamazken, Türkiye 4 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyor" diyen Erdoğan, Türkiye'nin kıtanın güvenliğine büyük katkı sağladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, "Başta Balkan ülkeleri olmak üzere Avrupa kıtasının tamamının güvenliğine paha biçilemez katkı sağladık. Ancak bu zorlu süreçte Avrupalı dostlarımızdan beklediğimiz desteği ve insani tavrı göremedik." diye konuştu.

Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'un Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakerelerinin ertelenmesinin hemen ardından düzenlenen zirvede, GDAÜ üyelerinin ortak çıkarlarını ilgilendiren konular ve Bosna Hersek'in dönem başkanlığı boyunca yapılanlar ele alınacak.

GDAÜ, bölge ülkeleri arasında siyasi ve güvenlik alanlarında iş birliğinin güçlendirilmesi, ekonomik iş birliğinin teşvik edilmesi ve iş birliğinin demokratik kurumlar, adalet, yasa dışı faaliyetlerle mücadele ve beşeri boyutlarının genişletilmesi amacıyla 1996 yılında kuruldu.

  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  ÖZEL HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim