• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erbakan Hoca'nın Fikirleri Dünyayı Kuşatıyor
27 Kasım 2017 Pazartesi 09:40

Erbakan Hoca'nın Fikirleri Dünyayı Kuşatıyor

Brezilya İslami Kurumlar Birliği Başkan Yardımcısı ve Brezilya İslam Toplumu Sözcüsü Sheikh Jihad Hassan Hammade, İslam âlemindeki krizler ile ilgili bilgileri paylaşarak, çözüm önerilerini Millî Gazete’ye anlattı.

Başkanım, tropikal iklimi, etnik renkliliğiyle tanınan Brezilya’da yaşayan Müslümanlardan biraz bahseder misiniz?

Brezilya, dünyanın en kalabalık Katolik ülkesi olmasının yanında, dinî hareketliliğiyle çeşitli kültürlerin bir arada bulunduğu bir yerdir. Nüfusu 207,7 milyondur, aynı zamanda 1,5-2 milyon arası Müslüman yaşamaktadır. Sayısal olarak çok fazla olmasa da yine de Brezilya en fazla Müslüman’ın yaşadığı Latin Amerika ülkesidir. Brezilya’ya İslam’ın ilk olarak nasıl geldiği konusunda ihtilaflar vardır. Miladi 19. yüzyıldan itibaren Afrika ülkelerinden Müslüman denizcilerin ve tacirlerin eliyle İslam’ın Brezilya’ya geldiği düşünülmektedir. İlk Müslümanlar, ülkeye Osmanlı pasaportlarıyla giriş yapmışlar. Bu yüzden Brezilya’da bugün bile Müslümanlara Türk denilmektedir. Farklı milletlerden göç alan ülkede Lübnanlılar en kalabalık grubu oluşturuyor. Ülkemizde İslam’a girenlerin sayısı her geçen gün artmakla birlikte üzülerek ifade etmem gerekir ki, tebliğ faaliyetlerinin yetersizliği nedeniyle İslami kimlik zayıflıyor. Brezilya son 10 yılda büyük bir küresel aktör oldu ve hızla büyüyen bir ekonomiye sahip oldu. Ancak son yıllarda dış güçlerin etkisi altında kalarak geriledi.

Erbakan Hoca’nın Fikirleri Sadece  Türkiye ’yi değil, Bütün Dünyayı Kuşatıyor

Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi geleneksel olarak her yıl düzenlenmektedir. Bu tür programların tertip edilmesinin Müslümanlar açısından ne tür faydaları olabilir?

Müslümanların bu tür programları düzenlemesini her zaman için faydalı görüyor ve önemsiyorum. Çünkü programı dışardan takip edenler nasıl istifade ediyorsa aynı şekilde bizler de, yani katılımcılar da yararlanıyoruz. Daha önce hiç düşünemediğim, aklıma gelmeyen fikirleri burada duydum, tanınması gerektiğine inandığım şahsiyetleri bu toplantı vesilesiyle tanıma imkânım oldu. Bir örnek vereyim; evet, buraya gelmeden önce de Erbakan Hoca’yı az çok tanıyordum. Fakat kongrede daha yakından tanıdım ve anladım ki Erbakan Hoca’nın fikirlerinin sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyayı kuşatan fikirler olduğuna kanaat getirdim. Brezilya Federal Cumhuriyeti, Güney Amerika’da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesi olmasına rağmen İslam dünyası tarafından unutulmuş bir bölgedir. Bu sebeple dünyanın farklı yerlerinden İslam düşünürlerinin katıldığı bu programı, ülkelerarası kardeşlik köprülerinin kurulmasından etkin bir faktör olacağını düşündüğüm için önemseyip destekliyorum.

Müslümanlara Karşı Algı Savaşı Başlatıldı

Bildiğiniz üzere Batı toplumlarındaki insanlarda Müslümanların kendileri ile eşit haklara sahip vatandaşlar olmadıklarına dair geniş bir kabul var. Müslümanlar, Batı’da ötekileştirme ve ayrımcı muameleye tabi tutulmakta. Aynı şey Brezilya’daki Müslümanlar için de söz konusu mu?

Tabii ki… Maalesef dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanlar, birtakım sıkıntılara maruz kalmakta. Bölgeden bölgeye sıkıntıların türü değişim gösterse de her yerde Müslümanlar problemlerle karşı karşıya kalmakta. Sadece biz değil, ecdadımız da bunları yaşamış. Önemli olan, sorunlarımıza çözüm üretebilmektir. 11 Eylül saldırılarına bağlı olarak medyada Müslümanlara karşı algı savaşı başlatıldı. İlk zamanlarda bir karşılık bulamadıysa da süreç içerisinde savaşın şiddetlenmesiyle insanlar medyaya yenik düştü ve kafalarında Müslümanlarla ilgili soru işaretleri meydana geldi. Nereden geldikleri belli olmayan örgütlerin yaptıklarını malzeme olarak kullanarak İslam’ı terörle ilişkilendirdiler. Öncelerinde Brezilya halkı Müslümanlarla iftihar ederdi. ‘Benim Müslüman bir arkadaşım var, Müslüman bir komşum var veya Müslüman bir ortağım var’ demekle kendileriyle gurur duyarlardı. Bir Brezilyalıya söylenecek en kötü söz ise ‘Sen Yahudisin’ demekti. Birine Yahudi demek, savaş sebebi sayılacak kadar ağır bir sözdü. Ama şimdi ise durum tam tersine döndü. Tabii bu da öyle kendiliğinden gelişen bir şey değil, bilakis hepsi planlı yapılıyordu.

Batı Bizleri Yok Etmek İstiyor

İslam âleminde bitmeyen kan ve gözyaşı var. Nereye bakarsanız bakın, tablo aynı. Ümmet olarak neler yaparsak bu sıkıntılardan kurtuluruz?

Bu konuda söylenecek çok şey var. Burada toplanmamızın sebebi de budur aslında. Kongrede ana madde olarak “Küresel krizler, İslam dünyası ve Batı”yı konuşmak üzere toplandık. Kongre sonunda sonuç bildirgesi yayınlanacak zaten ama burada birkaç hususa özellikle değinmek istiyorum. Öncelikle Batı bizleri yok etmek için asırlardır plan üzerine plan yapıyor. Bu planlar, şimdi de devam ediyor. Müslüman bir ülkenin kalkınmasını önlemek için terör örgütlerini kuruyor. Kendine esasında dost ama görünürde düşman ülkeler meydana getiriyor. Terör var bahanesiyle istediği ülkeye girip oranın zengin kaynaklarını sömürüyor. İşte tam da bu noktada Müslümanların uyanık olması lazım... Kısır çekişmeleri bırakıp uzun vadeli planlar üretmesi gerekir Müslümanların. Ve tabii ekonomi üzerine de çok çalışmamız lazım. Parayı iyi araştırmak lazım, para ile dünyayı yönetiyorlar bugün. Ama biz Müslümanlar olarak hâlâ alışveriş konusunda bile faize karşı alternatif oluşturamadık maalesef. Yaşadığımız dünyayı iyi okumalıyız, aksi takdirde hep geri kalırız.

Bizleri Bir Araya Getiren Erbakan Hoca’nın Eseridir

Sayın Hammade, ömrünü tüm insanlığa saadet, huzur, adalet ve barış getirmek için adeta vakfeden Milli Görüş davasının lideri Prof. Dr. Necmettin ErbakanHoca ve Türkiye hakkında neler söylemek istersiniz?

Son nefesine kadar ümmet için mücadele etmiş birisinden bahsediyoruz. Bugün burada olmamız bile öncelikle Allah’ın, sonra da Erbakan Hoca’nın zamanında yaptığı çalışmaların meyvesidir. Maziyi, iyi bilen insanlar, tarihin akışını etkilerler. Erbakan da özünü çok iyi kavradığı için hep geleceği düşünerek adımlar atmıştır. Onun dünya görüşü vardı, Hoca’nın fikirlerini Brezilya Müslümanlarına da götürmek istiyoruz. Ortadoğu bölgesinin en stratejik ülkesi Türkiye’dir. Türkiye, tarihiyle, kültürüyle, siyasi geçmişiyle ve hassaten mazlumlara karşı duruşuyla bize göre her zaman için lider ülke olmuştur. Doğu ve Batı kültürlerinin buluştuğu merkezdir Türkiye. Bir hususu özellikle belirtmeliyim; Türkiye bizi temsil etmektedir. Bizler Brezilya’nın azınlık Müslümanlar olarak Türkiye’nin eski gücüne kavuşması, istikrarlı bir devlet olması için her zaman dua ediyoruz. Rabbim, sizlere güç kuvvet versin.

Millî Gazete / Musab İslam Kadinan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim