• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Endonezya Bir Aydır Süren Yangınlar İçin Yağmur Duasına Çıktı
14 Eylül 2019 Cumartesi 22:07

Endonezya Bir Aydır Süren Yangınlar İçin Yağmur Duasına Çıktı

Endonezya’nın Sumatra ve Borneo adalarında bir aydan uzun süredir devam eden orman yangınları nedeniyle binlerce kişi yağmur duasına çıktı.

Endonezya hükümeti bir aydan uzun süredir devam eden ve söndürülemeyen yangınlar nedeniyle 9 binden fazla asker, polis ve personeli yangınla mücadele için görevlendirmiş durumda.

Bölgede genellikle tarım alanları açmak için yangınlar çıkarılıyor ancak Endonezya hükümeti bu defa çıkan yangınların uydular tarafından da gözlemlendiğini ve aşırı kurak geçen mevsim nedeniyle yangınların çıktığını söylüyor.

Uzun süredir devam eden yangın nedeniyle birçok yerleşim yeri de dumanlar altında kalmış vaziyette.

Yangınlar Durudurulamadı, Halk Yağmur Duasına Çıktı

Sumatra bölgesinin Riau adlı bölgesel başkentinde toplanan binlerce Müslüman valilik binası önünde yağmur duasında bulundu.

eebr9ruxsailswb.jpg

Yağmur duası sırasında da dumandan etkilenmemek için çoğu kişinin maskeler taktığı görüldü.

Vali Yardımcısı Edy Nasution de yaptığı açıklamada “Mümkün olan her yolu deniyoruz şimdi de Allah’a yağmur için dua ediyoruz” diye konuştu.

eebr9rjxsaatkjc.jpg

Benzer şekilde Borneo’da da bir grup yağmur duasına çıktı. Yangınların neden olduğu duman ve hava kirliliği nedeniyle bölgede okullar da tatil edildi.

Endonezya yetkilileri yaptıkları açıklamada yangınla mücadele için 37 helikopterin kullanıldığını ve şu ana kadar 239 milyon metreküp suyla yangına müdahale edildiğini belirttiler. Uçaklarla da bölge üzerine yağmur bombası kullanılıyor.

50b43ec2-c452-473e-97f4-c84bf2ce220a_w1023_r1_s.jpg

Şu ana kadar Endonezya’da 6 bölgede toplam 5 bin 62 yangın tespit edildi.

Ülkede yangınların başlamasıyla ilgisi olabileceği şüphesiyle 175 kişinin de gözaltına alındığı açıklandı. Ayrıca 4 palmiye yağı fabrikası hakkında da soruşturma yürütülüyor.

Endonezya’da özellikle palmiye yağı üretimi amaçlı tarım arazisi açmak amacıyla son yıllarda ormanlık alanlarda yangınlar çıkarılıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim