• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyaya Uzanan Yardım Eli
20 Ağustos 2018 Pazartesi 17:54

Dünyaya Uzanan Yardım Eli

Sayıları 1,8 milyara ulaşan Müslüman nüfus için kutsal iki bayramdan ikincisi olan kurban bayramı, dünyanın tüm bölgelerinde farklı şartlarda ama aynı duygularla idrak ediliyor.

Sayıları 1,8 milyara ulaşan Müslüman nüfus için kutsal iki bayramdan ikincisi olan kurban bayramı, dünyanın tüm bölgelerinde farklı şartlarda ama aynı duygularla idrak ediliyor. Küresel İnsani Yardım Raporu'na göre, en çok insani yardım yaparak ‘dünyanın en cömert ülkesi’ seçilen Türkiye, her yıl özellikle yardıma muhtaç bölgelerde gönüllü organizasyonlarla kurban çalışmaları yapıyor. Dünyanın dört bir köşesine kurban vesilesiyle hem insani yardımları hem bayramın coşkusunu taşıyan gönüllüler, farklı kültürdeki bayram yansımalarına da şahit oluyor.

pakistan-(1).jpg

Pakistan

200 milyona yaklaşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Pakistan, bir yandan ekonomik sıkıntılar, bir yandan siyasi çalkantılar yaşıyor olsa da bayram coşkusunun en belirgin şekilde hissedildiği ülkelerden biri. Kurban organizasyonları çerçevesinde Pakistan’a giden Yönetmen Tülay Gökçimen’in objektifine yansıyan görüntü, kurbanlık hayvanları süslemek için hazırlanan rengarenk ip örgüleri, çiçek desenlerini kullanan bölge Müslümanlarının kurban sevincini yansıtıyor.

sierra.jpg

Sierra Leone

Batı Afrika ülkelerinden biri olan Sierra Leone, halkının çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu fakir bir ülke. Her yıl Türkiye’den bölgeye giden yardım gönüllülerinden biri olan Furkan Özdil’in objektifine yansıyan bu karede Sierra Leoneli bir çoban olan İbrahim Conteh görünüyor. Her yıl gönüllü olarak yaklaşık bir ayını, kurban bayramı için çevre ülkelerden toplanan hayvanlara hem bekçilik hem çobanlık yapmak için ayırıyor. Hayvancılığın gelişemediği Sierra Leone’de ekonomik sıkıntıların da etkisiyle kesilecek büyükbaş hayvan temin edebilmek uzun bir süre ve çok fazla emek gerektiriyor.

gazze-004.jpg

Gazze

Karadan, denizden ve havadan abluka altında tutulan ve ‘dünyanın en büyük açık hava hapishanesi’ olarak nitelenen Gazze, elektrik kesintileri nedeniyle de büyük zorluklar yaşıyor. Gazze’de kurban çalışmalarına katılan yardım gönüllüsü Mehmet Kaya, küçük Gazzeli çocukların kurban bayramlarına da şahitlik etti. Kendilerine verilen etleri en hızlı şekilde evlerine götüren Gazzeliler, buzdolaplarını kullanamadıkları için etleri en kısa sürede pişirmek durumunda kalıyor. Bir araya gelen kalabalık aile üyeleri büyük bayram sofraları kurarak birbirlerini davet ediyorlar. Tüm acılara rağmen bayram coşkusunu hep birlikte yaşıyorlar.

filipinler.jpg

Filipinler

Filipinler'in Mindanao eyaleti, 10 milyondan fazla Müslümana ev sahipliği yapıyor. 40 yılı aşkın süredir bağımsızlık mücadelesi veren Moro Müslümanları, uzun yıllardır Türkiye’yi binlerce kilometre öteden uzanan yardım eliyle tanıyor. Yardım gönüllüsü Mustafa Kader, Filipinler’de halkın kendilerine çok sıcak yaklaştığını ifade ediyor. Fotoğrafta görülen bu Morolu küçük çocuk, ailesinin kurban payını yüklenmiş durumda. Morolu Müslümanlar ise yardım gönüllülerine şöyle teşekkür ediyor; “Türkiye’den gelenler olmasa kurban bayramının nasıl yaşandığını unutacaktık…”

mogol.jpg

Moğolistan

Dünyanın en az nüfus yoğunluğuna sahip ülkelerinden biri olan Moğolistan’da nüfusun sadece yüzde 6’sı Müslüman. Kış ayları çok sert geçtiği için küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini tercih eden Moğol Müslümanları, yardım organizasyonu için ülkelerine gelen gönüllüleri oldukça sıcak karşılıyor. Türkiye adına Moğolistan’a kurban çalışmaları için giden Fahrettin Alptekin, bölge insanlarının “Türkler geldiyse bayram gelmiştir” dediklerini aktarıyor. Fotoğrafta görüldüğü üzere oba çadırlarında yaşamaya devam eden Moğollar, hayvanlarını da yanlarından ayırmıyor.

nijer.jpg

Nijer

Bir Batı Afrika ülkesi olan Nijer, nüfusunun neredeyse tamamı Müslüman olan, bağımsızlığını yeni kazanabilmiş bir ülke. Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Nijer’de yardım gönüllüleri yaz sıcağına aldırmadan çöl şartlarında faaliyet gösteriyor. Elektriğin ve buzdolabının bulunmadığı evlerde yaşayan Müslümanlar, etlerini güneşte kurutarak tüketiyor. Türk yardım gönüllüsü Sema Coşkun tarafından çekilen bu fotoğrafta, Türkiye’den gönderilen kurban paylarını güneşe sererek kurutan bir aile görünüyor. Yaşam şartları ne kadar ağır olsa da çocuklar gülümsemeye devam ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim