• İstanbul22 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Karadavi'ye Destek
14 Haziran 2017 Çarşamba 17:13

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Karadavi'ye Destek

Mısır'da linç kampanyasına tutulan İslam alimi Yusuf El Kardavi'ye Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den destek açıklaması.

Türkiye'de misafir bulunan muhacir alimlerle Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlenen iftarda bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul’un, alimlerin beşiği, alimlerin buluştuğu diyar olduğunu söyledi.

Alimlerin, el ele vererek çalışması gerektiğini belirten Görmez, "Biz çok acı duyuyoruz bazı alimlerimizin maruz kaldıkları zulümden, haksızlıktan, işkenceden dolayı kederliyiz ve elem duyuyoruz. Onlar kendi ülkelerinde yaşayamıyorlar, hicret ettiler. Bulundukları ülkede hayatlarını idame ettiriyorlar." ifadelerini kullandı.

İslam dünyasının alimleri olarak Allah'a şükrettiklerini dile getiren Görmez, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün İslam dünyası olarak büyük bir buhrandan geçiyoruz. Bu üzüntü verici gelişmenin iyi bir sonuca bağlanması için duacıyız. Dilekte bulunuyoruz Rabbimizden. Çünkü bu uyuşmazlık, fikir ayrılığı, bölünme en değerli kardeşlerimiz arasında vuku buluyor. Bu mübarek günde yüce Rabbimize yönelip, dilek ve temennide bulunuyoruz. Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır'ın, muhakkak iyi niyet ve arabuluculuk çalışmalarına cevap vermeleri, kabul etmeleri gerekiyor."

"Müslümanın, Müslümana karşı savaş elbisesi giymesi caiz değil"

Müslümanın, Müslümana karşı ne bir kalkan ne de bir savaş elbisesi giymesinin caiz olmadığını ifade eden Görmez, şunları kaydetti:

"İslam toplumları ve Müslüman ülkeler, geçtiğimiz yıllardan bugüne kadar bizlere üzüntü verici olaylarla karşı karşıyadırlar. Bütün bu toplumlar, Müslüman toplumlardır, barışçıl toplumlardır, yaratıcılarına inanan, iman eden toplumlardır. İçinde bulunduğumuz bu kutsal ay içinde, kutsallığına saygı gösteren toplumlardır. İslam toplumları, bu olaylara tanıklık ediyor.

Bizlerin muhakkak birbirimize saygılı olmamız, yardımcı olmamız gerekiyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, alimlere büyük görevler düşüyor. İçinde bulunduğumuz dönemde, sorumluluğumuzu idrak etmemiz gerekiyor. Şeyh Karadavi ve benzeri alimlerin maruz kaldıkları büyük üzüntü verici sözleri kınıyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim