• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deklarasyonun Arkasındaki İngiliz ve Siyonist Aktörler
02 Kasım 2017 Perşembe 15:00

Deklarasyonun Arkasındaki İngiliz ve Siyonist Aktörler

Çevresi mübarek kılınmış Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Kudüs'te İsrail işgaline zemin hazırlayan Balfour Deklarasyonu'nun arkasındaki İngiliz ve Siyonist aktörler...

Muslim Port Haber Merkezi | Çeviri: Muhammed Karaman

1-036.png

Arthur Balfour

Doğum: İskoçya, 1848

Ölüm: İngiltere, 1930

İlk olarak İngiltere Başbakanı olarak görev yapan Arthur Balfour, daha sonra David Lloyd George hükümeti döneminde dışişleri bakanı olarak görev yapmış ve deklarasyonu yazmıştı.

Balfour, Savaş Kabinesini bildiriyi çıkarmaya ikna etmiş, Chaim Weizmann ve Lord Rothschild'den ise taslak hazırlamasını istemişti.

Balfour'un sömürge zihniyetini en iyi şekilde gözler önüne seren olay ise 1919 da yaptığı ikinci bildirisidir:

"Filistin'de ülkenin mevcut sakinlerinin isteklerine danışmak şeklinde bir adım önermiyoruz bile. Siyonizm ister doğru olsun ister yalnış, ister iyi olsun ister kötü, yüzlerce yıllık geleneğe dayalıdır. Bugünün ihtiyaçları, geleceğin umutları, bu kadim toprakların şu anki sahibi olan 700 bin Arabın arzularından daha önemlidir. ”

Balfour'un yeğeni Blanche Dugdale, kendi otobiografisinde amcasının Hristiyan bir Siyonist olduğunu yazmıştır: “Balfour hayatı boyu Yahudiler ve onların tarihleri ile ilgilenmiştir. Bunun kaynağı ise annesinin ona öğrettiği eski ahit eğitimine ve İskoç yetiştirme geleneğine dayanıyordu.”

Fakat bazıları bu iddiayı kabul etmiyor, onun anti-semit olduğunu ve Siyonizm projesinde sadece İngiliz (İngiltere) çıkarları için bulunduğunu öne sürüyor.

Başbakan olarak istifa etmeden önce Balfour'un, ispat edilmemiş olmasına rağmen, Yahudilerin Doğu Avrupa'ya göçünü engellemek için tasarlanmış 1905 Yabancılar Yasasını red ettiği söyleniyor.

 

Lionel Walter Rothschild

Doğum: İngiltere, 1868

Ölüm: İngiltere 1937

Bankacılık sistemini elinde bulunduran Yahudi Rothschild ailesinin soyundan gelen Walter Rothschild, Siyonistti ve Chaim Weizmann'ın yakın arkadaşıydı.

1910 itibariyle parlamentodan istifa etmesine rağmen Britanya Yahudileri Toplumunda önde gelen lider rolünü sürdürmüş, ilaveten İngiliz Siyonist Federasyonu’nun başkanlığını yapmıştır. Ayrıca Balfour Deklarasyonunu teslim alan kişidir.

Balfour, 1917 yazında Rothschild ve Weizmann'dan Siyonist amaçlar doğrultusunda bir bildiri hazırlamasını istedi. Rothschild tarafından Balfour'a gönderilen orijinal taslakta, "Filistin'in Yahudi halkının ulusal evi olarak kurulması" önerisinde bulunuldu. Fakat Kabine’de buna müteakiben gelen itirazlar sonucunda ifade belirsiz hale geldi.

Daha sonra ise İngiliz hükümetinin içinde ve dışında Weizmann ve diğer Siyonistlerin birlikte yaptığı lobicilik çabaları, hükümeti bildirimi yayınlamaya zorladı.

2-032.png

Chaim Weizmann

Doğum: Rus İmparatorluğu (şimdi Beyaz Rusya), 1874

Ölüm: İsrail, 1952

Daha sonra İsrail'in ilk cumhurbaşkanı olan Chaim Weizmann, Balfour Deklerasyonu'nun yayınlanmasında tartışmasız en etkili isimdi. Rus, Siyonist ve kimyagerdi.

Kimya alanında doktora yaptıktan sonra İngiltere'ye gitti ve 1. Dünya Savaşında  İngiliz hükümeti ile bir bilim insanı olarak çalışmaya başladı.

Başta patlayıcı maddeler için sentetik aseton üretme sürecini geliştiriyordu. İlerleyen süreçte katkıları, eski Başbakan David Lloyd George, daha sonra da dışişleri bakanı Arthur Balfour ve diplomat Mark Sykes gibi İngiliz hükümetinin üst kademeleri ile yakın ilişkiler kurmasına olanak sağladı.

George Lloydun otobiyografisinde " Balfour Deklarasyonu'nun, savaştaki katkılarından ötürü Weizmann’a mükafat olarak verildiği" söyleniyor.

Balfour'un isteği üzerine, Weizmann ve Lord Rothschild Beyanname'yi Siyonist çıkarlara uygun bir şekilde taslak haline getirdi.

Weizmann, Filistin'de kurulacak bir Yahudi Devletinin İngiltere'nin çıkarlarına uygun olacağına dair İngiliz kamuoyunu ikna etmek üzere 2 yılı aşkın lobicilik faaliyetleri yürüttü.

 

David Lloyd George

Doğum: İngiltere, 1863

Ölüm: Galler, 1945

1916 ve 1922 yılları arasında kurulan koalisyon hükümeti Başbakanı David Lloyd George döneminde Balfour Deklerasyonu yayınladı.

 

 

3-035.png

Herbert Samuel

Doğum: İngiltere, 1870

Ölüm: İngiltere, 1963

Herbert Samuel'in 1909'da İngiltere'deki ilk Yahudi Kabine bakanı olduğu söyleniyor.

 

Mark Sykes

Doğum: Londra, 1879

Ölüm: Paris, 1919

 

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Ortadoğu'yu bölmek üzere İngiliz-Fransız ortaklığında yazılmış anlaşmanın baş aktörlerinden Francois Georges-Picot'un iş ortağı Mark Sykes'ın, Balfour Deklerasyonu'na olan katkısı çoğu zaman göz ardı ediliyor.

Nahum Sokolow

Doğum: Polonya, 1859

Ölüm: Londra, 1936

Polonyalı yazar ve diplomat olan Nahum Sokolow, Balfour Deklerasyonu'nda az tanınan bir anahtar roldedir. Sahne arkasında yürüttüğü çalışma ile deklarasyonun yayınlanması üzerinde büyük etkisi olmuştur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim