• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
D-8 Türkiye'nin Ev Sahipliği'nde Toplandı
03 Kasım 2018 Cumartesi 21:08

D-8 Türkiye'nin Ev Sahipliği'nde Toplandı

Türkiye'nin dönem başkanlığında, Antalya'nın evsahipliğinde düzenlenen D-8 Konseyi 18. Toplantısı gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 'D-8 bünyesinde milli parayla ilgili D-8 takas odası kurulmasını önerdik' dedi.

Türkiye'nin dönem başkanlığında, Antalya'nın evsahipliğinde düzenlenen D-8 Konseyi 18. Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir dizi açıklama yaptı.

'TİCARET SAVAŞLARININ ARAÇLARINDAN DÖVİZ KURLARI'

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çavuşoğlu, şu mesajları verdi:

"Bugün döviz kurlarının kimi ülkelerce siyasi saiklerle kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz. Ticari savaşların olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Buna en güzel cevabı kendi aramızdaki ticarette yerli ve milli paralarımızı kullanarak verebiliriz. Türkiye olarak Çin, Rusya, Ukrayna, İran gibi ülkelerle ticaretimizi milli paralar üzerinden yürütmeye hazırlanıyoruz. Ve birçok ülkeyle de ilaveten bu tür görüşmeleri sürdürüyoruz."

1035978871.jpg

'D-8 BÜNYESİNDE MİLLİ PARAYLA TİCARET İÇİN TAKAS ODASI'

"Bunu D-8 bünyesinde de gerçekleştirmek mümkün. Bu amaç doğrultusunda D-8 takas odası kurulmasını önerdik. Buna ilişkin kavram kağıdımızı da sizlere sunduk. D-8 takas odasına katılım aşamalı olabilir, merkez bankalarımız bir araya gelip bunu kendi aralarında tartışabilirler ve bize öneriler getirebilirler."

KİMLER KATILDI?

D-8 toplantısına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanısıra, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Pakistan Gelirlerden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammad Hammad Azhar, Nijerya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Khadija Bukar Abba İbrahim, Malezya Dışişleri Bakan Yardımcısı Dato Marzuki Bin Hj.Yahya, Mısır Ekonomik İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Said Hindam, Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahbub Uz Zaman ve Endonezya Büyükelçisi Mulya Wirana katıldı.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim