• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cezayir’de Buteflika Adaylığını Geri Çekti; Başbakan İstifa Etti
11 Mart 2019 Pazartesi 22:30

Cezayir’de Buteflika Adaylığını Geri Çekti; Başbakan İstifa Etti

20 yıldır Cezayir Devlet Başkanlığı yapan Abdulaziz Buteflika ülkede süren protestolar üzerine seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Cezayir'de seçimler ertelenecek ve yeni bir anayasa hazırlanacak.

Cezayir Devlet Başkanlığı görevini 20 yıldır yürüten Abdulaziz Buteflika, 18 Nisan'da yapılması planlanan seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. 
Devlet Başkanlığı tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada ayrıca, seçimlerin erteleneceği belirtildi. Açıklamada, Buteflika'nın 2019 yılı sonuna kadar ülkenin yeni anayasasını hazırlayacak bağımsız bir komite oluşturacağı ve anayasa taslağının referanduma sunulacağı belirtildi. 

Cezayir haber ajansı (APS), Buteflika’nın konuya ilişkin mesajını yayınladı. Buteflika, mesajında, "devlet başkanının görev ve yetkilerini Cezayir halkı tarafından özgür bir biçimde seçilecek halefine devredeceği" sözü verdi.

Mesajında 28 Nisan’da dolacak görev süresi boyunca görevde kalacağını ima eden 82 yaşındaki Buteflika, "Beşinci bir dönem olmayacak" dedi. Seçimlerin planlandığı üzere 18 Nisan’da yapılmayacağını ifade eden Buteflika, kararın Cezayirlilerden kendisine gelen "sayısız baskı dolu talep" nedeniyle alındığını söyledi.

Kabine değişiyor

Ennahar televizyonu Başbakan Ahmed Uyahya'nın da istifa ettiğini duyurdu. Cezayir haber ajansı, Uyahya’nın yerine, bugüne kadar İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Nureddin Bedevi’nin getirildiğini duyurdu. Bedevi’nin yeni hükümeti kurmakla görevlendirildiği kaydedildi. 

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevineyse Ramtane Lamamra getirildi. Lamamra, 2013-2017 yılları arasında ülkenin Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.1999 yılında devlet başkanı seçilen Buteflika, bu görevi dört dönemdir sürdürmekteydi.

Devlet Başkanı Buteflika'nın 10 Şubat'ta, uzun süredir yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen 18 Nisan'daki seçimlerde bir kez daha aday olacağını açıklaması büyük tepki çekmişti. Ülkede yaklaşık üç haftadır Buteflika karşıtı protesto gösterileri düzenleniyordu. Cezayir devlet televizyonunun verilerine göre, gösteriler kapsamında 195 kişi gözaltına alınmıştı.

Geçen hafta yaklaşık bin avukat, Buteflika'nın, sağlık durumu nedeniyle seçimlerden diskalifiye edilmesi gerektiğini savunarak eylem düzenlemişti. Bugün de bini aşkın Cezayirli hâkim, 82 yaşındaki Buteflika'nın adaylıktan çekilmemesi hâlinde seçimlerde gözlem görevini yerine getirmeyeceklerini açıklamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim