• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çavuşoğlu: Sincan'a Gözlem Heyeti Göndereceğiz!
30 Temmuz 2019 Salı 17:08

Çavuşoğlu: Sincan'a Gözlem Heyeti Göndereceğiz!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin 10 kişiden oluşan bir gözlem heyetini, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne (Doğu Türkistan) göndereceğini söyledi.

Çavuşoğlu, 52'inci Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu Tayland'da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.

"Beklentimiz tek Çin çatısı altında Uygur kardeşlerimizin huzur içinde yaşamaları!"

Erdoğan'ın ziyareti kapsamında Uygur Türkleri konusunu da gündeme getirdiğini belirten Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bizim beklentimiz tek Çin çatısı altında Uygur kardeşlerimizin huzur ve barış içinde yaşamalarıdır. Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında Çin Devlet Başkanı, Türkiye'den bölgeye bir heyet göndermemizi teklif etmişti. Daha sonra 24 Temmuz'da Çin Büyükelçiliği Bakanlığımıza gelerek bu daveti resmi bir şekilde iletti. Bugün de bu konuyu konuştuk. Bu davete Cumhurbaşkanımız prensip olarak olumlu yanıt vermişti. Şimdi o bölgeye Çin'in daveti üzerine değişik kurumlardan oluşan yaklaşık 10 kişilik bir heyetimizi göndereceğiz ve oradaki durumu arkadaşlarımız yerinde görecekler."

BM: Çin'de bir milyon Uygur toplama kamplarında tutuluyor

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, Çin'de etnik Uygur kökenli bir milyona yakın kişinin kitlesel olarak gizli bir şekilde toplama kamplarını andıran yerlerde tutulduğuna dair güvenilir bir çok rapora ulaştıklarını bildirmişti.

Ayrıca Komite, Çin'i 2 milyona yakın Uygur ve Müslüman azınlıklara mensup diğer vatandaşları, "beyin yıkama faaliyetleri" kapsamında siyasi kamplara zorla göndermekle suçlamıştı. Pekin ise söz konusu kampların aşırılığa karşı "yeniden eğitim merkezleri" olduğunu öne sürüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre Çin, Doğu Türkistan genelinde inşa ettiği toplama kamplarında 1 ila 3 milyon arasında Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer etnik azınlıklara mensup Müslümanları zorla tutuyor.

22 ülkeden Çin'e toplama kamplarını kapat çağrısı

Almanya, Fransa, İngiltere'nin yanı sıra Kanada, Avustralya ve Japonya'nın da aralarında bulunduğu Batılı 22 ülke, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nda Çin yönetimine bir mektup yazarak toplama kamplarının kapatılmasını ve buralarda zorla tutulan kişilerin de derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği de Doğu Türkistan'a heyet göndermek istiyor.

Ancak bu bölgeye tam erişim hakkı isteyen Washington, Brüksel ve BM, söz konusu ziyaretin Pekin'in daha önceden ayarladığı mekanlar olmasını kabul etmiyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim