• İstanbul5 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C

Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

Bundan sonra neler olacak?

29 Eylül 2017 Cuma 15:14

Geçmişte neler yaşandıysa benzerleri yaşanacak. Değişen bir şey olmayacak.

Hamaset dalgası ne yazık ki göz açtırtmıyor. Dalgalara kapılanlar dalgaların yüzeyindeki köpüklere benziyorlar. O an için vardırlar, sonra yitip gidiyorlar.

Müslümanlar soğukkanlı ve duyarlı olmalı. Özellikle şu zamanda. Deneyimlerden çok şey çıkarmamız gerekiyordu. Ne yazık ki süreç aynı işliyor. Sorunlar birbirinin benzeri olmasına karşın geçmişten ders alınamıyor. I. Irak işgalinden beri hep aynı senaryo aynı oyun. Afganistan, Pakistan, Irak işgali, Arap Baharı süreci, Suriye kuşatması ve Kuzey Irak olayı.

Emperyalizmin suyunda olmak hiç de hayrımıza olmadı. Bundan sonra da olmayacak.

Bu tür yazıları yazmak bizi fazlasıyla üzüyor ve gına getiriyor. Ne ki biz, ısrarla sorunların üstüne gitmeye kararlıyız. İslâm milletinin, ümmetinin birliğinin sağlanması, medeniyet düşüncemizde buluşulması için çabalamaya devam edeceğiz.

Müslüman Türk ve Kürt ırkçılarının psikolojileri aynı. Ayrışmak ve birbiriyle çatışmak için çırpınıyorlar. Nedenleri ve geçmişi çok da kurcalamaya gerek yok. Bundan sonrasına bakılmalı. Ayrıştırıcı nedenler birbirinin kopyası. Bunda haklı olan yok. Herkes kendi sonunu hazırlıyor. Küçüldükçe küçülünülüyor. Emperyalizme yem olunacağı hesaba katılmıyor.

Türkçü zihniyet gemiyi tam azıya almış durumda. Irk duygusu akılları baştan alıyor.

Musul ve Kerkük söz konusu olunca hamasi duygularla bir çırpıda oraya girilip alınacağı var sayılıyor. Bunu kendini entelektüel, şair ve yazar sananlar yapıyor daha çok. Duygu köpürtmesidir bu. Suriye olayında benzerini yeterince yaşadık ve sonuç alınamadı. Amerikan emperyalizmi önümüze duvar ördü, bütün gücünü oraya topladı ve odaklandı bir adım dahi atamıyoruz. Kuzey Irak’ta da farklı bir durum olmayacak.

Irkçılık ve kavmiyetçiliğin azgınlığında ırk duygusuyla savunma hiçbir sonuç getirmeyecek. Alan daralmasından başka bir şey yapılmıyor. Verilere göre Türkiye’de yirmi milyon Kürt yaşıyor. Bir fazlası veya azı bir şey değiştirmez. Başka kavimler de var. Kırk yılı aşkın bir zamandır bu zihniyet ile çatışmaların vardığı sonuç ortada. Yüz bin dolayında bu toprakların genç kaybı var. Aklı başında bildiğimiz Müslüman bir şairin kalkıp da Kürtleri “it” olarak nitelemesinden daha vahim ne olabilir? Bir muhafazakâr gazetenin yazarı bütün Kürtleri toptan PKK’lı ve terörist olarak niteliyor. Melleleri, âlimleri, Kürt kökenli yazarları vs. Benzer durum Müslümanlar İspanya’dan çıkarıldıklarında ayniyle yaşandı. Müslümanlar köpek yerine konuldu, adına da “morisko” denildi. Bu ırkçı nefret ile hiçbir şey elde edilemez. Öteden beri, ırkçıların, ulusalcıların olduklarını biliyoruz.

İslâmcı Türklere neler oluyor? İslâmî düşünceden gelenler bu kadar çok mu savrulacaklardı? En Kemalist, Batıcı ve ırkçılarla aynı düşünceleri savunuyorlar.

Irkçı Kürtler onlardan hiç de aşağı kalmıyorlar. Anlaşılan o ki gene on yıllarca birbirlerinin kökünü kazımayı sürdürecekler. Siyonizm’e, emperyalizme, dahası İsrail’e el birliğiyle hizmet ediyorlar.

Birileri birilerini Siyonizm’in kuklası olarak niteliyor ve buradan vuruyor. Sanki kendileri çok masumlar.

İsrail Başbakanı restini çekti. Türkiye’ye gözdağı verdi. “Ya İsrail, ya da İran.” Tercihini yap demeye getiriyor. Haydi buyurun bakalım tavrınızı kimden yana koyacaksınız? Sen bir yandan İsrail ile anlaşacaksın elini kolunu bağlayacaksın, NATO’ya girmesini sağlayacaksın, sonra da başkalarını suçlayacaksın.

Yıllar önce Hürriyet gazetesinde bir haberde Barzani ailesinin Yahudi kökenli olduğu yazıldı. O sakız çiğnenmeye devam ediliyor. Hürriyet bu haberi niçin yaptı, bunu gündeme taşıdı, düşünülmüyor. Hürriyet gazetesinin Burla Biraderler ve Mason Simavi ailesi ortaklığıyla kurulduğu, İsrail’in kuruluş yılına denk düştüğü unutuluyor. Bir de logosunun altına dikkat etmek gerekir: “Türkiye Türklerindir” diye. İşin içinden çıkabilirseniz çıkın, buyurun hadi.

29.09.2017 / Milli Gazete

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim