• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Budist Soykırımın Birinci Yılı: 'Sürgündeki Halk Arakanlılar'
16 Aralık 2018 Pazar 09:56

Budist Soykırımın Birinci Yılı: 'Sürgündeki Halk Arakanlılar'

Myanmar'da Rohingyalı Müslümanların hedef alındığı ırkçı saldırıların üzerinden bir yıl geçti. Kamplardaki yaşam mücadelesi veren Rohingya Müslümanlarının hikayeleri ‘’Sürgündeki Halk’’ isimli çalışmayla ölümsüzleştirildi.

Muslim Haber Merkezi | Şeyma Delioğlu

Myanmar'da Rohingyalı Müslümanların hedef alındığı saldırıların üzerinden bir yıl geçerken, Rohingyalı mülteciler derme çatma kamplarda, zor koşullar altında yaşıyor. Bangladeş Cox's Bazar, Balukhali mülteci kampına sığınan binlerce mültecinin hayat hikayesini barındıyor. Fotoğrafçı Renaud Philippe, kamplarda yaşam mücadelesi veren Rohingya Müslümanlarıyla tanışarak hikayelerini ''Sürgündeki Halk'' isimli fotoğraf çalışmasıyla aktardı.

4000.jpg

Bangladeş Cox'sBazar'daki Balukhali mülteci kampında muson yağmurları altında futbol oynayan Rohingyalı çocuklar. Dünyada muson yağmurlarını en yoğun yaşandığı bölgede, Bangladeş yetkilileri tarafından yapı çalışmalarının engellenmesiyle Arakanlı Müslümanların bambudan yaptıkları derme çatma barınakların birçoğu sular altında kalıyor.

4000-(1).jpg

Cox's Bazar Kutapalong mülteci kampındaki dört aylık Monir,  Annesi Shafika, budist Myanmar güçlerinin köylerine düzenliği baskınlar sebebiyle hamileyken Bangladeş’e göç etmek zorunda kaldı. Kimliksiz olarak dünyaya gelen Monir’in hem Bangladeş hem de Myanmar hükümetleri tarafından vatandaşlığı reddedildi. 2018 yılında bölgede 48 bin bebeğin doğduğu söyleniyor. Yetersiz beslenme ve yeterli sağlık hizmetlerine erişememeleri, beş yaşının altındaki çocukların yaklaşık dörtte birin geleceğini olumsuz etkiliyor.

Derme Çatma Bambu Evler

4000-(2).jpg

Erkek, kadın ve çocukların bulunduğu yaklaşık 1 milyondan fazla mülteci bu bölgedeki yerleşim yerlerinde yaşıyor. Kamplarda her türlü hijyen imkanından yoksun yaşayan 1,3 milyon Arakanlı Müslümanın, bakımı için tek bir hastanenin olması, bölgede su kuyuları, tuvalet ve duşları aynı bölgede yapmak zorunda kalmaları ciddi tehdit oluşturuyor.

4000-(3).jpg

Balukhali mülteci kampında yaşayan kadınlardan biri Montas Begüm, 30 yaşında. Myanmar güçleri yaşadığı köyü Tula Tuli’ye saldırısı sonucu eşi ve üç oğlu öldürüldü.

Askerler, kızını palalamadan önce, kadını dövüp sonrasında yüzünü yaktılar. Genç kadının yüzünde yara izleri kaldı.Tula Tuli köyü, on binlerce insanın öldürüldüğü ve 700.000'i kaçmaya zorlayan askeri saldırıların en kötü zulümlerine tanık oldu. Hayatta kalan halk yakılmış ve kesilen ceset topluluğuna bizzat şahit oldu. Arakanlı halk, kadın ve genç kızların çoğunun tecavüze uğrayarak binalara kilitlendiğini bildirdi.

Kampta Medrese Eğitimi Alan Müslüman Çocuklar

4000-(4).jpg

Myanmar güçleri uzun süredir ülkedeki Rohingyalı halka etnik köken ve inançlarından dolayı zulmediyor. Bölgedeki camileri yıkan ve kitapları tahrip eden aşırı Budistler, Müslümanlara karşı dini nefret uyandırma uğraşında. Mülteci kamplarındaki çaresiz şartlara rağmen, Müslümanlar inançlarını özgürce yaşayamaya çalışıyor.

4000-(5).jpg

Alima Khatoon, 35 yaşında. Myanmar ordusunun geçen Ağustos ayında Alima’nın köyüne saldırmasıyla köyden 3.000 kişi kaçtığı bildiriliyor. Ailesi, 11 gün boyunca bölge ormanlarında keşfedilmeden aç ve susuz olarak saklandı.

İnanılmaz bir şekilde, sahip olduğu kardeşleri, amcaları,yeğenlerinin  bulunduğu geniş ailesinden 20 kişi öldürülürken Alima, eşi ve üç çocuğu yapılan saldırılardan sağ kurtuldu. Alima Khatoon,“Kampa geldiğimden beri hayatım çok daha iyi. Burada kendimi özgür hissediyorum. Myanmar'da ailem sürekli olarak ordudan tehdit altındaydı, ama burada daha güvendeyim.’’ dedi.

4000-(6).jpg

Kız ve erkek çocukların Kuran Kerim eğitimleri. Burada, çocuklara inançlarını öğrenme fırsatı veriliyor ve okumayı öğreniyorlar. Rohingya çocuklarının ülkeleri Myanmar'da devlet eğitimi almaları yasaklandığı bildirildi.

4000-(7).jpg

Mohammad Sobhi, 60 yasında. Myanmar’ın ordusunun saldırılarının ardından ölüme terk edilmiş haldeyken komşuları kurtarıldı. Devlet hastaneleri güvensiz olduğundan sağlık görevlileri tarafından tedavi edilen Mohammad ‘in bir bacağı kötü bir enfeksiyon aldı. Bangladeş’e götürülerek 2 ay hastanede kaldı ve bacağı kesildi. Operasından sonrası köyüne geri döndüğünde askerler tarafından ikinci kez yakalanan Mohammed, “Askerler hiçbir şey söylemediler, beni arkadan vurdular, hayatta olmama rağmen ölüyüm. Artık dünyada hiçbir şey değilim. Olmadan önce çok güçlüydüm. Neden bizi yok etmek istiyorlar?’’ dedi.

Kıyı Balıkçıları

4000-(8).jpg

Cox's Bazar bölgesindeki Shamlapur plajında, etkin bir Rohingya balıkçılar kitlesi oluştu.Yerel balıkçılar çaresiz Müslümanların iş bulmasına yardım etmeyi bir zorunluluk olarak addederlerken, Bangladeş hükümeti onları bu durumu istimarla suçluyor.

4000-(9).jpg

Bangladeş’teki balıkçılık ticaretinde binlerce Rohingyalı erkek ve çocuklar asgari ücretle çalıştırılıyor. Çoğu günlük gelirleri ve avladıkları pay için çabalıyor. Bangladeş hükümeti, yasal olarak çalışma hakkı vermediğinden halk, hayırseverlerin yardımı veya sömürüye dayanan iş gücüyle hayatta kalmaya çalışıyor.

Balukhali Mülteci Kampında Gıda Yardımı Dağıtımı

4000-(10).jpg

Yasal olarak çalışmaları ve kampın dışına çıkması yasak olan mülteciler, tamamen insani yardım muhtaç bir şekilde yaşıyor. Yiyecek içecek, giysi ve temel ilaçlarını bu yardımlardan sağlıyorlar.

Lağım ve yağmur sularının karışarak aktığı yosun birikintilerinin bulunduğu su göleti.

4000-(11).jpg

Kanalizasyon sistemi olmadığı için tuvalet atıklarının döküldüğü ve temiz içme sularına erişim konusunda da büyük zorluk çekildiği bölgede Arakanlılar tifo, dizanteri, kolera başta olmak üzere su yoluyla bulaşan pek çok salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bölgedeki su birikintileri, insan atıkları oluşan sağlık krizini dahada etkiliyor.

Bambu Evlerdeki Yaşam Sürdüren Çocuklar

3713.jpg

Bangladeş hükümeti Rohingyalılara ülkelerine geri dönmeleri için bölgede kalıcı hiçbir yapıya izin vermiyor. Çoğu tamamen kendi kısıtlı imkanlarıyla doğal afetlere karşı dayanıksız olan bambu ve plastik brandalardan inşa ettikleri derme çatma mülteci kamplarında yaşıyor. Bölgedeki Rohingyalı Müslümanlar, ülkelerine geri dönmelerinin geçen sene yaşadıkları işkence, tecavüz ve toplu katliamlar gibi yeni bir etnik temizlik kampanyasına yol açacağı endişesini taşıyor.

Rohingyalıların Evlenmeleri Yasa Dışı Sayılıyor

4000-(12).jpg

Bangladeş'e sığınan Balukhali kampındaki Rohingyalılar ile Bangladeşli vatandaşların evliliği, Bangladeş yönetimi tarafından yasaklanmış durumda. Yasaya göre, bir Rohingyalı ile evlenmiş olduğu tespit edilen birisi yedi yıl hapis cezasına çarptırıldığı söyleniyor.

(Renaud Philippe/SOS Children's Villages UK / TheGuardıan)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim