• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C

Mustafa Kaya / Milli Gazete

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Kaya / Milli Gazete

BBC Ne Yapmak İstiyor?

19 Kasım 2017 Pazar 12:00

Bir panel veya konferansta dinlemiştim. İkinci Dünya Savaşı esnasında Almanlar iki İngiliz uçağını düşürdüklerini açıklarlar. Herkes bu haberin İngilizler tarafından yalanlanacağını bekliyorken, BBC ‘2 değil, 4 İngiliz uçağı düşürüldü’ diye haber yapar. Nasıl olur da BBC bu açıklamayla kendi kalesine gol atar diye herkes şaşkınlık içindedir. Oysa BBC bir taktik uygulamaktadır. Bu haberle birlikte savaşla ilgili en doğru bilgilerin kendilerince verildiği imajını yerleştirmek için böyle yaparlar. Haberleri artık daha farklı bir gözle takip edilmeye başlanır. Hatta BBC savaşın yıldız haline dönüşmüştür. Bir süre sonra da İngilizlerin elini güçlendirecek manipülatif haberleri satır aralarında vermeye başlarlar. Hedefe ulaşılmıştır. Oyun tutmuştur. İngiltere ’nin savaşı kazanan tarafta yer almasında ana pay BBC’nin değildir belki ama bu sonucun elde edilmesinde önemli bir stratejik vazife başarıyla tamamlanmıştır.

 

Geçtiğimiz hafta yine BBC tarafından yapılan bir haber bana bu anekdotu hatırlattı. Rakka’da sıkışan 350 DEAŞ ’lı terörist, ABD ve PKK /PYD ile anlaşarak şehirden tahliye edilmişti. Bunu dünya ile paylaşan ise ilginçtir BBC oldu. Aslını isterseniz özgür basın, gazetecilik başarısı gibi açıklamalar beni pek tatmin etmedi. İkna olan varsa da dinlemeye hazırım.

Brexit kararıyla AB’den ayrılmayı seçen, ABD-İsrail ittifakının merkezine yerleşen, Balfour Deklarasyonu’yla 100 yıl önce Filistin topraklarında İsrail devletinin kurulacağını taahhüt eden, bugün bile bununla gurur duyan İngiltere, müttefiki olan ABD’yi zorda(!) bırakacak bir haberin yayınlanmasına kayıtsız kaldı öyle mi? Kusura bakmayın ama bana bu pek inandırıcı gelmiyor. Irak’ta, Suriye ’de bundan sonra olası gelişmelere BBC gözlüğüyle bakılması hedefleniyor sanki. Yani hangi bilgi gelirse BBC’den teyit edin der gibi bir adım bu.

Peki, sadece bu mu? Tabi ki hayır! Bence bu haberin gayesi; bütün bölge ülkelerine gelinen noktanın artık geri dönülemez olduğunu hissettirmek ve PKK/PYD’nin resmi muhatap olduğunu bütün dünyaya deklare etmektir. Yani BBC, ‘bundan sonra ABD’ye neden YPG/PYD ile birliktesin diye soramazsınız. Bize bunlarla gelmeyin. 100 yıl önce yarım kalan işi tamamlamak için her adımı atacağız’ demek istiyor.

Bu köşeyi takip edenler bilir. DEAŞ’ın PYD için alan açıcı bir unsur olarak kullanıldığını çokça dile getirdik. Yine DEAŞ’ın özel tasarlanmış bir misyonu olduğunu yazdık. İstihbarat örgütlerinin Truva atı olduğunu vurguladık. Vekâlet Savaşı yürüttüğünü, zamanı geldiğinde ortadan kaldırılacağını söyledik.

Dün ABD Sovyetlerin Afganistan’ı işgal sürecinde, Rusya’ya karşı savaşanlara silah desteği verip büyütmüştü. Sonra da 11 Eylül’ü gerekçe göstererek onları ortadan kaldırdı. Hatta hatırlarsınız Rambo filmleriyle Amerika’nın Afgan mücahitlere (!) verdiği desteği izlerken, içimizden kimi iyi niyetlilerimiz, avuçları patlarcasına Stallone’yi alkış yağmuruna tutmuştu. Bugün de ABD Ortadoğu’nun parçalanması için kurguladığı DEAŞ’ı hedefine ulaşınca kenara çekecek. Bu haber de malumu resmen ilan etti, hepsi bu.

Sonuç olarak şunu bilelim ki, kuşatma son raddeye yaklaşıyor dostlar. Ne makamlarımızın, ne bağlısı olduğumuz grupların, partilerin, kişilerin, bankadaki kâğıt parçalarının para etmeyeceği bir güne hazırlıyorlar bizi. Norveç’teki NATO tatbikatında Türkiye’nin hedef tahtasına konulması da bunu ispat ediyor. Bir tek çıkış kaldı. O da rahmetli Durmuş Hocaoğlu’nun dediği gibi “her şeyi göze almak”. Bunu yaparken de önce içte birliği sağlamak, yekvücut olmak, siyasi dili ve üslubu düzeltmek, herkesle doğru iletişim kurmak, adil olmak, güven vermek, farklılıklar üzerinden düşmanlıklar kurgulamamak gerekiyor.

Ya bunlar yapılmazsa sorusunu aklıma getirmek bile istemiyorum.

19.11.2017 / Milli Gazete

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim