Bosna’da Hayatlarımız Tamamen Ramazanlık Oluyor

Bosna Hersek Müslümanlarının Ramazan ayı heyecanını, Bosna Hersekli işadamı Samir Šibonjic anlattı.

Koronavirüsün Etkisini Artırdığı Kuzey Makedonya’dan Türkler Karayoluyla Ayrıldı

Koronavirüs, Avrupa’nın zayıf halkası olarak görülen Balkanlar’da da yayılmaya devam ediyor. Kuzey Makedonya’da bulunan Türkler karayoluyla bölgeden ayrılırken ülkeye destek amacıyla Türkiye’den yardım gönderildi.

En Uzun Süren Kuşatma: Saraybosna

28 yıl önce bugün 5 Nisan 1992’de yeni dönem savaşlarının en uzun kuşatması yaşandı. Sırplar’ın, Barış mitinginde 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Suada Dilberovic'i katletmesiyle Saraybosna kuşatması başladı. Amaçları ise Müslüman Boşnakları yok etmekti, tam 3,5 yıl devam etti.

Müezzin Cuma Ezanını Gözyaşları İçinde Okudu

Sırbistan sınırları içindeki Yenipazar'ın Tutin kasabasında bir müezzin Cuma ezanını okurken ağladı.

Yunanistan’da Müftüye Namaz Kıldırdı Diye Hapis Cezası Verildi

Yunanistan’ın İskeçe kentinde seçilmiş müftü Ahmet Mete, “makamı gasbetmek” ile suçlanarak 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘Bosna Gibi Olmayın!’

‘İnsanımızın unutkanlığını, hazırlıksızlığını, vurdumduymazlığını. Siz de sakın bizim gibi olmayın. Sizlerden bazıları bir şeyler için hazırlık yaptığında onlara destek olun. Bosna gibi olmayın!’ Mostarlı bir savaş gazisinin sözleri…

Yunanistan'dan Skandal Hareket: Göçmenleri Türk Topraklarına Bıraktılar

Yunanistan yine bir skandala imza attı. Yunan askerlerinin göçmenleri yasa dışı yollardan Türkiye'ye bıraktığı görüntüler yayınladı. Türkiye'nin, Yunanistan'ın uzun zamandır göçmenleri geri gönderdiği iddiası kanıtlandı.

Nobel Ödülü Soykırım İnkarcısına Gitti

2019 Nobel Edebiyat Ödülü, 1990'lı yıllarda Yugoslavya İç Savaşı sırasında Sırp güçlerinin yanında yer aldığı ve ağır savaş suçlarından sorumlu tutulan Slobodan Milosevic'e destek veren Peter Handke'ye verildi.

Kapatılması Kararı Alınan Yunanistan’daki Moria Mülteci Kampı

Yunanistan yeni göçmen kanunu kapsamında alınan kararlar kapsamında, Midilli, Sakız ve Sisam adalarındaki kampların kapatılarak bunların yerine her biri 5 bin kişilik 3 yeni 'kapalı kamp' inşa edileceğini açıkladı.

Arnavutluk Depreminde Ölü Sayısı 25'i Geçti 'Milli Yas' İlan Edildi

Arnavutluk'u sarsan ve en az 25 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan depremin ardından ülkede bir günlük yas ilan edildi. Türkiye'nin de destek verdiği arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

107 Yıl Sonra Osmanlı Camisi’ne Kavuşacaklar

Makedonya’da güller açacak. Makedonya’nın turistik Ohri kentinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen Ohri Ali Paşa Camii, 107 yıl sonra ibadete açılacak.

Bosna Hersek'te 5,4 Büyüklüğünde Deprem

Bosna Hersek'in Başkenti Saraybosna'nın 75 Km Güneyinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kardeş Ülke Bosna Hersek ''Bağımsızlık Günü''nü Kutluyor

Yugoslavya'nın parçalanması sırasında, 1 Mart 1992 tarihinde yapılan referandumla, Slovenya ve Hırvatistan'ın ardından bağımsızlığına kavuşan Bosna Hersek'te, ''Bağımsızlık Günü'' kutlanıyor.

Bosna'daki Savaşta Öldürülen 12 Boşnak, 27 Yıl Sonra Toprağa Verildi

Bosna'daki savaşta (1992-1995) öldürülen ve bedenlerine yıllar sonra toplu mezarlarda ulaşılan 12 sivil Boşnak, başkent Saraybosna yakınlarındaki Hadzici'de toprağa verildi.

Bosnalı Kurban Yakınlarından İsveç Büyükelçiliği Önünde "Nobel" Protestosu

Nobel Edebiyat Ödülü'nün İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verilmesine tepkili olan Bosna Hersekli soykırım kurbanı yakınları protesto düzenledi.

Srebrenitsa Vahşeti

Temmuz 1995’de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu, “Krivaya 95 Harekatı”nın bir parçası olarak Srebrenitsa’yı işgal etmiştir. Yaşanan bu olay bir işgal olarak kalmamış bir soykırıma dönüşmüştür.

Sırp Caniler, Soykırım, Srebrenitsa: Asla Unutma!

Cihan Savaşı sonrası yani modern çağın en büyük toplu katliamı, Vahşi Batı'nın göbeğinde tarihine yazdırdığı en karanlık sayfalarından biri Srebrenitsa Vahşeti.. Sırp canilerin 8 bin 372 Müslümanı dünyanın gözleri önünde infazının 24. yıldönümü.

Boşnakların 'Efsane Komutanı' Naser Oriç

Bosna Savaşında Srebrenitsa cephesi komutanlığını üstlenen Boşnakların 'efsane komutanı' Naser Oriç bugün hakim karşısına çıktı. Adına açılan davalardan daha önce aklanan Oriç teknik neden gösterilerek tekrar mahkeme önünde. Boşnak yiğidi tanıyalım…

"Balkanlarda Türkiye Olmadan Uzun Vadeli Barış İmkansız"

Kuzey Makedonya​​​​​​​​​​​​​​'da geniş hükümet koalisyonunun parçası olan AlternAtivA Partisi Genel Başkanı Afrim Gashi, "Balkanlar'da Türkiye olmadan uzun vadeli bir barış mümkün değil." dedi.

Tarihte Bugün: Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç Doğdu

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, 8 Ağustos 1925'te Bosna Hersek'in kuzeybatısındaki Bosanski Samac'da dünyaya geldi. Doğumunun üzerinden 94 yıl geçen Aliya İzzetbegoviç, rahmet ve minnetle yad ediliyor.

Bosna Hersek'te Ev ve Araçlara Gamalı Haç Çizildi

Gornji Vakuf'un Krupa köyünde yaşayan bazı Boşnakların evlerinin duvarları ve araçlarına gamalı haç çizildi, Srebrenitsa soykırımı kurbanlarının yakınlarını yaralayıcı ifadeler yazıldı.

Bosna Hersek'te 'Beyaz Kurdele Günü'

Bosna Hersek genelinde 2012'den beri düzenlenen Beyaz Kurdele Günü etkinlikleri kapsamında, Saraybosna'daki İnsanlığa Karşı Suç ve Soykırım Müzesi tarafından vatandaşlara beyaz kurdele dağıtıldı.