• İstanbul19 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa'nın Bağımsızlık Serüveninde Sırada Kim Var?
28 Ekim 2017 Cumartesi 00:25

Avrupa'nın Bağımsızlık Serüveninde Sırada Kim Var?

Avrupa Birliği'nin karışmak istemediği bir hengameyi yeniden alevlendiren İspanya'daki referandum gerilimi sonrası bağımsızlığını ilan eden ve henüz akıbeti kestirilemeyen Katalonya akıllara şu soruyu getiriyor: Sırada kim var?

Muslim Port Haber Merkezi

Bağımsız bir Katalonya hayali kuran Katalanlar ülke içerisinde yükselen tansiyon ve “Özgürlük” gösterileri ile Avrupa’nın karışmak istemediği bir hengâmeyi İspanya’da yeniden tutuşturdu.

İskoçya’nın bağımsızlık oylaması sonrası gelen Brexit süreci ile birliğin inisiyatiflerinin bir kesimde toplandığı veya birliğin parçalanmanın eşiğine geldiği düşünceleri yaygınlaşıyor. Aşırı sağın yükselişi ve birçok ülkede iktidara gelmesi ise duruma farklı bir boyut kazandırıyor.

İskoçya 2018 senesinde yeni bir bağımsızlık referandumu sürecine girmeye hazırlanırken İtalya’nın kuzeyinde yer alan ve ülkenin ekonomik gelir kaynağı olan zengin Lombardia ve Veneto özerk bölgeleri kendi gelirlerini kendi içlerinde harcamak ve yetkilerini artırmak adına yeni bir referanduma gitti. “Bağımsızlık” amacı olmadığı söylenen bu referandumdan sonuç “evet” çıktı.

Sırada kim var?

AB Komisyonu Jean-Claude Juncker’ın “Ben 15 yıl sonra 100 ülkeden oluşan bir AB görmek istemiyorum. 27 üyeyle yeterince zorlanıyoruz. Çok daha fazla ülkeyle bu imkansız olur.” dediği bağımsızlık serüveninde “Sırada kim var?”

 

padanya.jpg

Padanya (İtalya)

İtalya'nın kuzeyinde yer alan Padanya, ülkenin en üretken ve gelirlerin en yüksek olduğu bölgesi. Gelirlerini Orta ve Güney İtalya ile paylaşmak istemeyen Padanya'daki ayrılıkçı hareketin önderliğini Lega Nord Partisi yapıyor. 1990’lı yıllarda açıkça bağımsızlık isteyen parti, 2000'lerde ılımlı bir çizgiye oturmuştu. Avrupa'da Katalonya ile yeniden açılan Pandora'nın kutusundan sonra İtalya'da da benzer taleplerin gündeme gelmesinden endişe ediliyor.

 

bask.jpg

Bask Cumhuriyeti (İspanya)

İspanya'nın bir diğer sorunu ise Bask bölgesi. İspanya’ya bağlı özerk bir bölge. Ülke anayasasına göre bağımsızlık için referandum yapma hakkı bulunuyor. İspanya’nın diğer bölgelerine göre yasam standardının daha yüksek olduğu Bask bölgesi gelirlerini merkezi hükümetle paylaşmak istemiyor. Milliyetçi hareketlerin ve yerel dilin bastırılması bölge halkının memnuniyetsizliğini arttıran diğer unsurlar arasında. 50 yıl boyunca Bask bölgesinin bağımsızlığı için eylemlerde bulunan ayrılıkçı ETA örgütü, 2011 yılında silahlı mücadeleye son verdiğini açıkladı. Sosyal ve kültürel olarak İspanya’dan farklı olan Bask bölgesinde önümüzdeki yıllarda bağımsızlık için referanduma gidilmesi bekleniyor.

 

iskocya.jpg

İskoçya (Birleşik Krallık)

300 yıl boyunca Birleşik Krallığa bağlı yaşayan İskoçlar, her ne kadar yerel bir meclise sahip olsalar da bağımsız bir yönetim kurma isteklerini sık sık dile getiriyorlar. Özellikle İngiltere’nin AB'den ayrılması İskoçya’da Birleşik Krallık’tan çıkma seslerinin tekrar duyulmasına sebep oldu. Milliyetçiliğin yükselişte olduğu İskoçya’da 2018 yılında bağımsızlık konusunda bir referanduma gidilmesi ihtimali bulunuyor.

 

bavyera.jpg

Bavyera (Almanya)

12 milyon nüfusa sahip Bavyera, nüfus ve ekonomik faaliyetler yönünden Almanya'nın en önemli bölgesi. Ülke ekonomisinin yükünü büyük ölçüde çeken Bavyera’da bu durumdan duyulan rahatsızlık zaman zaman ayrılıkçı hareketler seklinde kendini gösteriyor. 2012 yılında sosyal demokrat siyasetçi Wllfried Scharnagel, yazdığı bir kitapta Bavyera bölgesinin tek başına başarabileceğini savunuyor.

 

ukrayna.jpg

Doğu Ukrayna (Ukrayna)

2014 yılında Batı İle Rusya'nın âdeta bilek güreşi alanına dönüşen Ukrayna’da yaşanan siyasi kriz akabinde Rusya Kırım’ı işgal etti ve Doğu Ukrayna'daki isyancıları siyasi ve askerî olarak desteklemeye başladı. Bu grupların Donetsk, Luhansk ve Harkiv bölgelerinde Rusya yanlısı bir devlet oluşturulabileceği düşünülüyor.

 

flandra.jpg

Flaman Bölgesi-Flandra (Belçika)

Belçika'nın üç federal bölgesinden biri olan Flandra’da halk bölgenin gelirlerinin ülkenin diğer kesimleriyle paylaşımından memnun değil. 2014 yılı seçimlerinde Unter Bart De Wever önderliğinde kurulan Fland İttifakı, bölgenin en büyük partisi konumunda. Wever barış ve diyalog yoluyla bağımsız bir Flandra hedeflediklerini açıklamıştı. Ancak Fransa ve Almanya arasında tampon bir bölge ve stratejik denge unsuru olan Flandra’nın Belçika’dan olası bir ayrılığı, Fransa ve Almanya'yı da etkileyerek yeni bir krizi tetikleyebilir.

Froe (Danimarka)

Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetime sahip Faroe Adaları toplam 18 adadan oluşuyor. Tarih boyunca farklı devletlerin hüküm sürdüğü bu adalarda, ayrılık sesleri giderek daha da yüksek perdeden dile getiriliyor.

 

yunan.jpg

Çamerya (Yunanistan)

Yunanistan'ın güneybatısında yer alan Çamerya bölgesinde Osmanlı döneminde Arnavut Müslümanlar yasıyordu. Osmanlı’dan sonra büyük katliamlara ve asimilasyona uğrayan bölge halkı, ya tam bağımsızlık ya da Arnavutluk'a bağlanma isteklerini her zaman dile getiriyor. Muhalif Çameryalılar faaliyetlerini Türkiye, ABD ve Arnavutluk'ta sürdürüyor.

Batı Trakya (Yunanistan)

Batı Trakya Türk Cumhuriyeti 1913 yılında bağımsız bir devlet olan Batı Trakya, bugün Yunanistan sınırlan içerisinde olup nüfusu Türk Müslümanlardan oluşuyor. Bir asırdır Yunanistan'ın asimilasyonuna uğrayan bölge halkı, bağımsızlık veya Türkiye ile birleşme arzusu içinde.

 

korsika.jpg

Korsika (Fransa)

Korsika'da uzun süre militan eylemler gerçekleştiren FLNC, 2014 yılında şiddet eylemlerine son verdiğini açıkladı. Sosyal hayat, dil ve kültür olarak Fransa'nın diğer yerlerinden farklı olan bölgede bağımsızlık arzusu her zaman gündem olmaya devam ediyor. Bretonya ve Alzas gibi bölgelerin de benzer bir talepte bulunmasından endişe eden Fransız yönetimi, Korsika'da yükselen bağımsızlık taleplerine şiddetle karşı çıkıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim