Almanya ve Belçika'da Can Kaybı 100'ü Geçti

Almanya’nın batısında şiddetli yağışla oluşan sel ve su baskınları sebebiyle en az 93 kişi hayatını kaybetti. Kayıp yüzlerce kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Sel felaketi Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'da da etkili oldu. Belçika'da en az 15 kişi hayatını kaybederken 4 kişinin de kayıp olduğu rapor edildi.

Uygurlar İçin Desteğini Kesen Ukrayna Çin İle Yatırım Anlaşması İmzaladı

Çin ile Ukrayna arasında yatırım anlaşması imzalandı. Anlaşmanın Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler tarafından Çin'e karşı yapılan Uygur Türklerine yönelik insan hakkı ihlallerinin soruşturulması çağrısına verdiği desteği çekmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Norveç Emeklilik Fonu'ndan İsrail İle Çalışan 16 Şirkete Ambargo

Norveç'in en büyük emeklilik fonu olan KLP, aralarında Alstom ve Motorola'nın da olduğu 16 şirkete yatırım yapmayacağını duyurdu. Sebep olarak da bu şirketlerin İsrail'in Batı Şeria'daki yasadışı yerleşim projeleri ile ilişkilerinin bulunması gösterildi.

Eski Başbakan Partisinin Filistin'e Karşı Tavrı Nedeniyle İstifa Etti!

Hollanda yerel basınında çıkan haberlere göre, Hollanda eski Başbakanı Dries van Agt, Filistinlilere destek vermediği gerekçesiyle partisinden istifa etti.

Putin İle Biden Yüzleşti: İşgal Stratejileri Masaya Yatırıldı!

Washington'la Moskova, silah kontrolü, siber saldırılar, ABD seçimlerine müdahale suçlaması, Suriye, İran ve Ukrayna gibi konularda görünürde fikir ayrılığı içerisinde. Biden ile Putin görüşmesinin ardından verilen mesajlarda ise, "Yeni bir Soğuk Savaş kimsenin çıkarına değil" denildi!

30 Ülke NATO Zirvesinde Buluştu

NATO’nun iki yıl aradan sonra ilk zirvesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan NATO Karargâhı’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 30 müttefik ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile heyetlerinin katıldığı NATO Zirvesi’nde birçok dikkat çekici başlık masaya yatırdı.

Şartlanmışlık

Avrupa’da Avrupalı dazlak dedikleri teröristler tarafından öldürülen Müslüman sayısını hiç merak ettiniz mi? Veya araştırmacı gazetecilerimizden birinin çıkıp da nerede, neden, nasıl, niçin ve kaç tane Müslüman öldürüldüğü ortaya koyuldu mu?

Gazze’ye Yönelik Saldırılar Sonrası Avrupa'daki İsrail Popülaritesi Azaldı

İngiltere merkezli küresel kamuoyu yoklama şirketi YouGov’un yaptığı anket, Gazze Şeridi’nde yüzlerce Filistinlinin şehit olmasına ve binlercesinin yaralanmasına neden olan son saldırıların ardından tüm Avrupa ülkelerinde İsrail’e verilen desteğin ortalama %14 azaldığını ortaya koydu. 

Avusturya'da Müslümanları Fişleme Çalışması: İslami Mekanlar Kamuoyu ile Paylaşıldı

Avusturya'da İslam'ı ve Müslümanları hedef alan eylemler devam ediyor. 600 cami ve Müslümanlara ait çeşitli kurumların ayrıntılı bilgilerinin yer aldığı dijital harita kamuoyuyla paylaşıldı. Ülkedeki İslami kurumlar, Müslümanlara yönelik ayrımcılığı tetikleme ve fişleme çalışması olduğunu açıkladı.

İrlanda Parlamentosu, İsrail'in Filistin İşgaline 'İlhak' Olarak Tanımladı

Gazze'de katliam yapan Siyonist İsrail'in Filistin topraklarındaki işgalini 'ilhak' olarak tanımlayan ilk AB ülkesi İrlanda oldu.

Bosna Kasabı Cezasını İngiltere’de Çekecek

Soykırım ve savaş suçlularından ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Bosna Kasabı lakaplı eski Sırp lider Radovan Karadziç İngiltere'de bir cezaevine nakledilecek.

BM'den Belçika'ya Polis Şiddeti Uyarısı: 'Irkçılık Endişe Verici Boyutta'

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), Belçika polisi arasında ırkçılık ve şiddet olaylarının endişe verici boyutta olduğunu belirterek, kapsamlı bir soruşturma açılmasını istedi.

Danimarka Suriyeli Mültecileri Sınır Dışı Ediyor: Faeza Satouf'un Hikayesi

Sıfır sığınmacı politikasına sahip Danimarka'nın son dönemde Suriyeli mültecileri ülkelerine göndermeye başlaması tepkileri beraberinde getirdi. Bir dönem Avrupa'nın 'en iyi insani yardım ülkelerinden biri' olarak bilinen Daninarka'nın bugün mültecilere karşı Macaristan gibi katı göç politikası uyguladığı belirtiliyor.

Rusya Kırım'dan Askerlerini Geri Çekmeye Başladı

Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım'da 10 binden fazla askerin katıldığı tatbikatın ardından, askerleri üslerine dönmeye başladığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den Putin'e: Savaş Alanında Görüşelim

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesi ile Rusya arasında çıkacak olası bir çatışmada milyonlarca yaşamın risk altında olduğunu söyleyerek, Devlet Başkanı Vladimir Putin'e savaş alanında görüşme çağrısı yaptı.

Avrupa’da En Az 18 Bin Sığınmacı Çocuk Kayıp

Yanında annesi babası ya da herhangi bir yetişkin olmadan Avrupa ülkelerine gelen 18 bin 292 sığınmacı çocuk hâlâ kayıp. Kaybolan çocukların büyük çoğunluğunu Fas, Cezayir ve Eritre'den gelen sığınmacılar oluşturuyor.

Rusya ve Ukrayna Karşılıklı Olarak Diplomatları Sınırdışı Etti

Ukrayna ile Rusya sınırında gerilim yükseliyor. AB dışişleri bakanları toplantısı öncesinde Rusya ve Ukrayna karşılıklı olarak iki diplomatı sınır dışı etti. Rusya gerçekten Ukrayna'yı işgal etmeyi mi planlıyor? Yoksa asker yığarak mesaj mı vermek istiyor?

ABD'nin Ardından İngiltere'de Karadeniz'e İki Savaş Gemisi Gönderecek

Ukrayna ile Rusya arasında artan gerilimin ortasında, İngiliz donanmasının Ukrayna ile dayanışma göstergesi olarak Mayıs ayında Karadeniz’e iki savaş gemisi göndereceği bildirildi.

Danimarka Kullanımını Durdurduğu AstraZeneca Aşıları Yoksul Ülkelere Dağıtacak!

Danimarka'dan skandal karar! Dünya Sağlık Örgütü'nün, Danimarka'nın Covid-19'a karşı ülkede kullanılan AstraZeneca aşılarını yapmayı durdurması sonrası, bu aşıları ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerle paylaşmayı düşündüğünü açıkladı.

Fransa'da IGMG Hedefte: Cami'den Sonra Okula da Engel Olunuyor

Fransa'da uzun süredir yaşanan tartışmaların ardından IGMG teşkilatının inşa ettiği özel okul projesi de Fransızların tepkisini çekti. Belediyenin inşaatı durdurmasına karşın mahkeme hukuka aykırı bir durum olmadığına hüküm getirdi. Projenin devamına karar verdi. Merkez sağ parti ise IGMG'ye kapatma çağrısında bulundu.

Ukrayna-Rusya Krizi: Rusya'dan 'Gerekirse Müdahale Ederiz' Uyarısı

Son günlerde yeniden tırmanışa geçen Rusya-Ukrayna geriliminde tansiyonu artıran gelişmeler yaşanıyor. ABD'li bir yetkili, Karadeniz'e savaş gemisi gönderebileceklerini açıklarken, üst düzey bir Rus yetkili de müdahale uyarısı yaptı.

İnşası Devam Eden Cami Fransızları Rahatsız Etti!

Strazburg kentinde, İslam Toplumu Milli Görüş derneği tarafından inşa edilen cami Fransızları rahatsız etti. Hükümet sözcüsü Gabriel Attal'ın IGMG için "Cumhuriyetin değerlerine karşı, kadın erkek eşitliğine karşı, insan onuruna karşı" sözleri tepkileri beraberinde getirdi.

Fransa'dan IGMG ve DTİB'e Baskı: Faaliyetleri Durdurulmalı!

Fransa Hükümet Sözcüsü Attal, hazırladıkları İslami İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan kurumları hedef alarak '"Fransa'da faaliyette bulunmamaları ve var olmamaları gerekiyor" dedi.

Macron: Türkiye, Fransa'da Seçimlere Müdahale Girişimlerinde Bulunacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde 2022 yılında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye'nin 'müdahale girişiminde' bulunmamasını istedi.

AB ve Çin Arasında Yaptırım Krizi Tırmanıyor

Pekin'in Uygurlara yönelik politikası nedeniyle AB ve Çin arasında yaşanan yaptırım krizi tırmanıyor. Çok sayıda AB ülkesi, başkentlerindeki Çin büyükelçilerini acil görüşmeye çağırdı.

Gökyüzünden Bakıldığında: Dünyanın Kirli Suları

Birleşmiş Milletler’in Dünya Su Gününü kutladığı bu günlerde gökyüzünden çekilen fotoğraflar dünyanın dört bir tarafındaki su kirliliğini gözler önüne serdi.