Rusya'nın Ukrayna İşgalinde 3 Ay Bitti: Fotoğraflarla Savaşın 90 Günü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş, 3 aydır devam ediyor.

"Mariupol'da Yaklaşık 700 Savaşçı Teslim Oldu"

Rusya, bugün yaklaşık 700 Ukraynalı savaşçının Mariupol'da teslim olduğunu açıkladı. Kiev, savaşçıların durumuna ilişkin açıklama yapmadı. Rusya yanlısı bir ayrılıkçı lider, Ukraynalı komutanların hala Azovstal demirçelik fabrikasının altındaki tünellerde mahsur olduğunu kaydetti.

Ukrayna Savaşının Moldova'ya Sıçraması An Meselesi: Patlamalar Duyuldu

Savaşın Ukrayna'nın komşusu Moldova'ya sıçraması an meselesi. Moldova'nın, Rusya yanlısı Transdinyester özerk bölgesinin Ukrayna sınırı yakınındaki bir yerleşim biriminde patlamalar olduğu açıklandı.

Korkutan Küresel Açlık Uyarısı: Ukrayna Limanları Acilen Açmalı

Birleşmiş Milletler, Ukrayna'da üretilen gıda ürünlerinin dünyanın geri kalanına ulaştırılabilmesi için limanların acilen açılması çağrısında bulundu.

Lavrov: Hitler Yahudi Kökenliydi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Nazi lideri Adolf Hitler için "Yahudi kanı taşıyordu" yönündeki sözleri İşgalci İsrailli siyasilerin tepkisine neden oldu. Taraflar birbirini suçlayan açıklamalarda bulundu.

Doğu Türkistan Davası Avrupalı Gençlere Anlatıldı

Uygur Hareketi ile Avrupa Müslüman Gençlik Örgütleri Birliği'nin düzenlediği programda, Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri ve soykırım tehdidiyle karşı karşıya bulunan Müslümanların durumu ele alındı.

Ukrayna Savaşı: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov '3. Dünya Savaşı Gerçek Bir Risk'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 3. Dünya Savaşı çıkması olasılığının "gerçek bir risk" olduğunu söyledi ve Batı'nın Ukrayna'da bir nükleer savaş tehdidini hafife almaması gerektiği uyarısında bulundu.

Mariupol Düştü: Rusya Azak Denizi Kıyısını Tamamen Ele Geçirdi

Mart başından bu yana kuşatma altında bulunan Ukrayna’nın en önemli liman kentlerinden Mariupol’ün, Rusya tarafından ele geçirildiği açıklandı. Mariupol’ün düşmesiyle Ukrayna'nın Azak Denizi kıyısındaki tüm toprakları Rusya kontrolüne geçti.

Ukraynalı Yahudiler KKTC’ye mi Yerleştirilecek?

Yahudi bir iş adamının yapmış olduğu bir açıklama gündeme bomba gibi düştü. Kıbrıs basınında da yer alan açıklamada bir Yahudi iş adamı, KKTC’de kendilerinin satın aldıkları topraklara yerleştirecekleri konteynerde 50 bin kişilik bir yerleşim yeri kurmayı, buralara da Ukrayna’dan gelenleri yerleştirmeyi önerdi.

İslam Düşmanı Siyasetçi Kur’an-ı Kerim'e Saldırdı Ülke Karıştı

İslam düşmanı Danimarka-İsveç vatandaşı Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim'e saldırmasının ardından son 3 gündür birçok kentte şiddet olayları patlak verdi. Irkçı liderin partisine destek eylemi de düzenlenmesi üzerine karşı ayaklanma başlatıldı. Sokaklar savaş alanına döndü.

"Ukrayna'yla Barış Görüşmeleri Çıkmaza Girdi"

Rusya Cumhurbaşkan Vladimir Putin, bir haftadan uzun süre sonra yaptığı açıklamada, Ukrayna'yla barış görüşmelerinin çıkmaza girdiğini söyledi. Askerlerinin savaşı kazanacağı sözü veren Putin, Batı'nın Moskova'yı dize getiremeyeceğini savundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Büyük İsrail Olacağız!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin savaşın ardından Ortadoğu'nun işgalci rejimi İsrail gibi olacağını söyledi. "Liberal ve Avrupalı, böyle bir şey olmayacak. Büyük bir ordumuz olacak. Kendine has görünüşe sahip bir 'büyük İsrail'e dönüşeceğiz" dedi.

Fransa’da Le Pen Cumhurbaşkanı Seçilirse Başörtüsünü Yasaklayacak

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken ırkçı ve aşırılıkçı adaylar vaatleri ile göçmenleri ve Müslümanları hedef almaya devam ediyor. 10 Nisan'da sandığa gidecek Fransa'da cumhurbaşkanı adaylarından Marine Le Pen seçilmesi halinde başörtüsünü yasaklamak istediğini belirtti.

İslam Düşmanlarından Irkçı Eylem Hazırlığı

Avrupa'da mülteci ve İslam karşıtı eylemleriyle bilinen Pegida örgütü ırkçı bir eyleme daha hazırlanıyor. İslam düşmanı örgüt, Ramazan ayında iftar saatinde Hollanda'daki bazı camilerin önünde domuz pişirerek, mangal partisi yapacağını duyurdu.

Savaş Bahane Anlaşma Şahane: AB Gazı Rusya Yerine ABD'den Alacak

Amerika ve Avrupa Birliği (AB), Avrupa'nın Rus enerjisine olan bağımlılığını azaltmak amacıyla sıvılaştırılmış doğal gaz konusunda anlaştığını duyurdu. Amerika'nın AB'ye 2030'a kadar da her yıl en az 50 milyar metreküp ilave LNG tedarik edeceği açıklandı

Ukrayna Savaşı Başkent Kiev'de Düğümlenirken Müzakere Görüşmeleri de Devam Etti

Ukrayna'daki savaş 3. haftasında devam ederken, başkent Kiev’in kuzeyinde çatışmalar şiddetlenmeye başladı. Birçok kentten siviller tahliye edildi. Taraflar müzakereleri sürdürürken henüz bir anlaşma sağlanamadı.

Rusya ile Ukrayna'nın Antalya Zirvesi: 'Ateşkeste İlerleme Sağlayamadık'

Antalya'da Rus mevkidaşı Lavrov'la görüşen Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya ile ateşkeste ilerleme sağlayamadıklarını söyledi. Taraflar, müzakerelerin devamı için olumlu sinyaller verdi.

Dünya Rusya’nın Petrol ve Doğalgazına Ne Kadar Bağımlı?

Amerika ve Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi Rusya'dan, Ukrayna'ya savaş açması nedeniyle petrol alımı birçok ülke tarafından kısıtlanıyor. Peki bu durum nasıl bir etki ortaya çıkaracak?

Ne İsrail Ne de ABD! İşte En Çok Yaptırıma Maruz Kalan Ülke!

Ukrayna'yı işgal ettikten sadece günler sonra Rusya, 10 gün içinde dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi konumuna geldi.

Savaş İçinde Savaş... Kiliseler Birbirine Girdi!

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş, aynı zamanda, Fener ile Moskova patrikhaneleri arasında yıllardan beri süren savaşı da ateşledi.

Rusya'nın Ukrayna İşgalinde 10. Gün: İşte Savaşın Bilançosu

Rusya Devlet Başkanı Vladimri Putin'in, 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik işgal kararını açıkladığı savaş 10. gününde devam ediyor. Ukrayna 10 binden fazla Rus askerinin öldüğü açıkladı. Rusya ise Ukrayna'da 2037 askeri altyapı tesisini imha ettiklerini duyurdu.

Ukrayna Savaşı Bir Haftayı Geride Bıraktı: Çatışmalar Aralıksız Sürüyor

Rusya'nın kontrollü başlattığı savaşın son günlerinde ise şiddeti artırdı. Ağır bombardımanlar sonucunda birçok kentte kontrolü ele almaya başladı. Hedefinde ise iki büyü şehir, başkent Kiev ve Harkov var. Ukrayna ordusu ise kentleri savunmaya devam ederken Kiev yönetimine Batı desteği de devam ediyor.

Ukrayna Üzerinden Batının Çifte Standartlı Savaş Propagandası

Ukrayna’da başlatılan Rusya işgali altıncı gününe girerken, Avrupa’nın uzun yıllar sonra tanık olduğu savaş Batı gerçeklerini gün yüzüne çıkardı. Avrupa medyası Ukrayna üzerinden ırkçı propaganda dilini odak aldı. Batı, Ukraynalı mülteciler üzerinden çifte standart uyguladı. Iraklılar ya da Afganlar yıllardır Avrupa kapılarında bekletilirken, 400 bin Ukraynalıya hemen kapılar açıldı.

Belarus'ta Nükleer Referandumu: Protestolarda 800 Kişi Tutuklandı

Belarus 'nükleersiz ülke' statüsünden pazar günü düzenlenen anayasa değişikliği referandumu ile ayrıldı. Kabul edilen değişiklik sonrası patlak veren protestolarda 800'den fazla kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

Savaş Devam Ederken Ukrayna ve Rusya Arasındaki İlk Görüşme Yapıldı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin beşinci gününde, iki ülkeden delegeler, savaşı sona erdirme amaçlı görüşmelere başladı. Ukrayna genelinde şiddetli çatışmalar devam ederken, Rusya askerleri beş gündür sürdürdüğü kuşatmaya rağmen Başkent Kiev'i ele geçiremedi.

Rus İşgalinin İkinci Gününde Kiev Savunması

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgalin ikinci gününde çatışmalar başkent Kiev’e sıçradı. Rus ordusunun karadan ve havadan kuşattığı başkent Kiev’de olağanüstü duruma geçildi. Tüm halka silahlanma ve başkenti savunma çağrısı yapıldı.