Avrupa Ülkeleri ‘’İran’a BM Ambargosu’’ Konusunda ABD’ye Destek Olmayacak

ABD’nin İran’a yönelik Birleşmiş Milletler yaptırımlarını uzatma planlarına İngiltere, Fransa ve Almanya’dan tepki geldi. Üç Avrupa ülkesi, ABD’yi bu konuda desteklemeyeceklerini açıkladı. Ancak Tahran’la 2015 nükleer anlaşmasında süre gelen ihlallerle ilgili görüşmelerde bulunmak istediklerini duyurdu.

AB, Kırım ve Sivastopol'un İlhakı Nedeniyle Rusya'ya Yaptırımların Süresini Uzattı

Avrupa Birliği (AB), Kırım ve Sivastopol'un yasa dışı ilhakından dolayı Rusya'ya uyguladığı yaptırımların süresini bir yıl uzatma kararı aldı.

Alman Başsavcılığı: Rus Hükümeti Çeçen Komutanın Ortadan Kaldırılma Talimatını Verdi

Alman Federal Başsavcılığı, eski Çeçen komutan Zelimhan Hangoşvili'nin cinayet emrinin Rus hükümetinden geldiğini iddia etti.

İspanya’yı Sallayan Mücahit, Endülüs’ün Babası Ahmed Blas Infante

Ahmed Blas Infante 1885’de doğdu. Gençliğinde özgürlük ve adalet arayışında idi. Kökenlerini araştırırken kendini Fas'ta buldu ve Müslüman oldu. 1936'da Franko'nun emriyle Sevilla'da kurşuna dizilerek şehit edildi. İspanya'yı sallayan mücahid Ahmed Blas Infante kimdir?

Yunanistan ve İtalya Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşmasına Vardı

Akdeniz'e sınırı bulunan AB üyesi iki ülke Yunanistan ve İtalya arasında Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırma anlaşması imzalandı.

El Nur Cami'ne Saldıran Norveçli Terörist Ülke Tarihinin En Ağır Cezasını Aldı

Norveç'te Çin kökenli üvey kız kardeşini öldürüp ardından başkent Oslo'da bir camiye silahlı saldırı düzenleyen aşırı sağcı 22 yaşındaki Philip Manshaus 21 yıl ağır hapse mahkum edildi.

AB'de Kuzey-Güney Çatlağı Derinleşiyor

Avrupa Birliği'nin (AB) dinamo ülkeleri Almanya ve Fransa tarafından açıklanan ve birliğin varlıklı ülkelerinin Koronavirüsünden etkilenen ülkelerin borçlarını ödeyebilmesi için öngördüğü 750 milyar Euroluk hibe paketi, AB içinde derin bölünmelere yol açmaya devam ediyor.

Kuzey Kutbu'nda Çevre Felaketi: Bir Santralden 21 Bin Ton Yakıt Sızdı

Rusya'nın Kuzey Kutbu'nda bulunan bir enerji santralinden sızan binlerce ton dizel yakıtın Kuzey Buz Denizi'ne akan bir nehrin kaynağına ulaştığı açıklandı. Santralin işletmeciliğini üstlenen maden şirketi ise bölgesel yetkililerden gelen bu açıklamayı reddetti.

İtalya'da Müslümanlar için Mezarlıklar Yetersiz Kaldı

Covid-19 salgının en ağır şekilde vurduğu İtalya'da Müslümanlar cenazelerini defnetmek için mezarlık bulamakta sıkıntı yaşıyor. Cenazeler günlerce morglarda ya da evlerde bekletiliyor. Kimileri ise defin işlemleri için kilometrelerce yol katetmek zorunda kalıyor.

Avrupa Başkentlerinde Irkçılık Karşıtı Gösteriler

İtalya’nın başkenti Roma’yla İngiltere’nin başkenti Londra ırkçılık karşıtı gösterilerin haftanın son gününde de düzenlendiği başkentlerden bazılarıydı.

Batı Basını: 'ABD Artık Örnek Bir Ülke Değil'

Amerika'daki polis şiddetine karşı yaşanan kitlesel protesto eylemleri ve Başkan Donald Trump'ın buna yaklaşımı Avrupa basınında geniş yer buldu. Kıta'nın önemli ülkelerinden Almanya'da basın organları, Birliğe de hamilik yapan ABD için 'Artık örnek bir ülke değil' yorumunda bulundu.

Fransızların 3'te Biri Polis Karşısında Kendini Güvende Hissetmiyor

Polis şiddetiyle sık sık gündeme gelen Fransa'da halkın üçte biri, kendilerine yöneltilen soru üzerine polis karşısında "kendini emniyette hissetmediğini" ifade ederek karşılık verdi. Öte yandan Paris'deki ırkçılık karşıtı protestoya 20 binden fazla kişi katıldı.

Birleşik Krallık'ta İlk Kez Başörtülü Yargıç Atandı

40 yaşındaki Rafiye Erşad, Birleşik Krallık'ın (BK) başörtülü ilk kadın yargıcı oldu.

Miçotakis ve Netanyahu: Yunanistan - İsrail İlişkisi Stratejik Öneme Sahip

Miçotakis ile Netanyahu iki ülke arasında önemli sektörlerdeki işbirliğine vurgu yaparken, özellikle de turizm, güvenlik ve savunma, inovasyon, enerji, ticaret ve kültür alanlarındaki ikili işbirliğinin genişletilmesinin öneminin altını çizdiler.

AGD Avrupa’dan Ramazan Tebriği

Genel merkezi Viyana’da bulunan Avrupa Gençlik Derneği koronavirüs salgınından dolayı bayramlaşmayı internet üzerinden yaptı. “Ramazan bayramının faziletini idrak etmeye, gereği gibi yaşamaya çalışırken, diğer taraftan zulüm altında inleyen, bayram nedir unutmuş olan ümmeti unutmamalı” denildi.

El Nur Camii'ne Saldıran Teröriste 21 Yıl Hapis Cezası İstendi

Norveç'te, Çin kökenli üvey kız kardeşini öldüren ve ardından El-Nur İslam Merkezi Camii'ne saldıran 22 yaşındaki terörist Philip Manshaus'un 'cinayet ve terör' suçlarından 21 yıl hapis cezasına çarptırılması istendi.

Avrupa'nın En Büyük İslam Eseri için Ramazan Dayanışması

Avrupa Kıtası’nın en büyük camisi unvanına kavuşacak Eyyub Sultan Yeni Camii'nin inşaatı Fransa’nın Strazburg kentinde devam ediyor. Osmanlı mimarisiyle tasarlanan cami için 20-21-22 Mayıs tarihlerinde destek kampanyası düzenlenecek.

Kırım Rus Askeri Üs Bölgesine Dönüştürüldü, 76 Yıllık Zulüm Devam Ediyor

Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra askeri personel ve zırhlı araçlar yığarak yarımadaya dev karargâh bölgesi haline getirildi. Rus işgali altında bulunan Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatar mimarisinin üzerinde yürüttüğü tahribata ve zulme de devam ediyor.

Almanya'da Camiler Tamamen İbadete Açılıyor

Almanya'da pandemi nedeniyle toplu ibadetlerin kısıtlı olarak yapılabildiği camiler 20 Mayıs'tan itibaren tamamen ibadete açılıyor. Avluları müsait olan camilerde bayram namazı dışarıda kılınabilecek.

Marion Marechal Le Pen: "Eski Dünyanın Yöneticileriyle Yeni Dünyayı Kuramazsınız"

Fransa'da kimi medya ve bürokrasi çevrelerinin "bir gün Cumhurbaşkanlığı makamına ulaşması en muhtemel Le Pen" şeklinde takdim ettiği Marion Maréchal Le Pen, Covid-19 sonrası Avrupa ve dünya düzenini Sinan Baykent’e konuştu.

Çarlık Yanlısı Örgüt Rus İmparatorluk Hareketi ve Küresel Hesapları

Son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken, merkezi Rusya’nın St. Petersburg kentinde bulunan Rus İmparatorluk Hareketi’nin (RIM), Neo-Nazi ve beyazların üstünlüğünü savunan diğer ırkçı gruplar gibi uluslararası ağlar kurarak Rusya dışına yayıldığı aktarılıyor.

İtalyan Muhtedi Silvia'nın İslam'ı Seçmesi Aşırılıkçıları Çıldırttı

MİT'in İtalyanlarla koordineli olarak Afrika'da kurtardığı İtalyan vatandaşı Silvia Constanza Romano, kendi hür iradesiyle İslamiyet'i seçerek "Ayşe" adını aldığını açıkladı. Silvia'nın Müslüman olmas, İtalya'da aşırılıkçı ve İslam düşmanı kesimleri harekete geçirdi.

Mossad ve Almanya’dan, Hizbullah Konusunda İşbirliği

Times of İsrael sitesi, Mossad ajanlarının bazı Hizbullah üyelerine ait bilgileri Berlin’e ilettiğini yazdı.

El Nur Cami Saldırganı, 'Beyaz Irkın Azalacağı' İddiasıyla Terör Eylemini Yapmış!

2019'un Ağustos ayında Norveç'te Afganlara ait El-Nur İslam Merkezi Camisi’ne düzenlenen silahlı saldırının terör zanlısı Philip Manshaus, ibadethaneye "zaruret hali" nedeniyle saldırdığını ileri sürerek hakkındaki terör suçlamalarını kabul etmedi. Irkçı terör faili, 'beyaz ırkın azalacağı' iddiasına sığındı.

Karantina Sonrası Dünya'yı Daha Kirli Bir Çevre Bekliyor

Salgının ortaya çıkması ve hızla yayılmaya başlamasıyla birlikte dünyanın dört bir yanında fabrikalar durdu, iş yerleri kepenk kapattı, insanlar evlerine kapandı. Ekonomik aktivitenin azalması ve trafiğin azalması gibi nedenlerden ötürü hava kirliliği de önemli oranda azalmış durumda.

Fransa'da Müslüman Mezarlığı Sorunu, Cenazelere Defin Yeri Kalmadı

Fransa’da Covid-19’dan ölen Müslümanların cenazelerinin defnedilmesinde, bu ülkedeki Müslüman mezarlıklarının sayısının kısıtlı olması yüzünden ciddi sıkıntılar yaşanıyor.