Rusya'dan NATO'ya Ültimatom: Sabrımız Tükendi

Rusya, NATO'nun doğuya genişlememesi talebiyle ilgili İttifak'tan önümüzdeki hafta yazılı yanıt beklediğini açıkladı. NATO'nun, Rusya ile "geniş çaplı silahlı çatışmaya hazırlanma" yönünde hedeflerinin olduğu öne sürüldü. Bu arada Ukrayna hükümetine gerçekleştirilen siber saldırının Batı'da huzursuzluğa yol açtığı aktarıldı.

Fransa'da İslami Kurumlar Hedefte Macron Kendi İslam Konseyini Kuracak

Fransa hükümeti, oluşturmaya çalıştığı "Fransa İslamı" konusunda tartışma yaşadığı İslam Konseyi'nin yerini alacak ayrı bir forum oluşturuyor. Yeni forum imam eğitimi ve yurtdışından nüfuzun engellenmesine odaklanacak.

AB İle Rusya Arasında Ukrayna Üzerinden Gerilim Artıyor

Avrupa Birliği liderlerinin ortak bildirisinde, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlık sergilemesi halinde bunun "çok ciddi sonuçları ve ağır bedeli" olacağı duyuruldu. Öte yandan Almanya'nın, başkent Berlin'de görev yapan iki Rus diplomatı sınır dışı etmesinin ardından, Rusya misilleme yapacağını duyurdu.

İslam Düşmanı Fransa Yönetimi 21 Camiyi Daha Kapattı

Sözde demokrasinin beşiği Fransa yine camilere saldırdı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, "ayrılıkçı" şüphesiyle 21 caminin kapatıldığını, 99 caminin ise gözetim altında tutulduğunu açıkladı.

Almanya'da Merkel Dönemi Kapandı: Başbakan Scholz Görevi Devraldı

Almanya Federal Meclisi'ndeki oylamada Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi. Başbakan Scholz, yemin töreninin ardından Angela Merkel'den görevi devraldı. Böylece 16 yıllık Merkel dönemi resmen son bulmuş oldu.

Rusya’dan NATO’ya Gözdağı: Sınıra Balistik Füze Yerleştirdiler

Rusya, Belarus ve Ukrayna hattında kriz giderek tırmanıyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Belarus ve Ukrayna sınırına 10 bin km menzilli balistik Yars füzesi yerleştirildiğini açıkladı.

Bulgaristan Seçimlerine Türklerden Yoğun Katılım

Bulgaristan'da ikinci turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, resmi olmayan sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev kazanmış görünüyor. AFP ajansı, Radev'in oyların yüzde 63-65'ini aldığını belirtiyor. Türkiye'deki Bulgar vatandaşlarının dikkat çekici bir artışla sandığa gitmesi, Bulgaristan'da seçim öncesi ana tartışma konularından biri olmuştu.

Avrupa’da Kısıtlamaları Protestolar Yayılıyor

Çeşitli Avrupa kentlerinde COVID-19 salgını nedeniyle yürürlüğe yeniden konan kısıtlamalar protesto ediliyor. Belçika’nın başkenti Brüksel’de 35 bin kişi sokaklardaydı. Protestocular zaman zaman polisle çatıştı.

Belarus - Polonya Sınırında Ne Oluyor, Göçmen Krizinde Son Durum Ne?

Belarus üzerinden Avrupa Birliği (AB) üyesi Polonya'ya girmek, oradan da diğer AB ülkelerine geçmek isteyen düzensiz göçmenler, iki ülke arasındaki sınırında bekleyişlerini sürdürüyor.

“Danimarka’da Müslümanlara Yönelik Ayrımcılık Ve Irkçılık Görmezden Geliniyor"

Danimarkalı Müslüman milletvekili, Yeşiller Partisi Lideri Sikandar Siddique ülkedeki Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılık ve ırkçılığın görmezden gelindiğini söyledi.

AB, ABD’ye Askeri Bağımlılığını Azaltmak İçin 'Müdahale Gücü' Kuruyor

AB’de, ABD’ye bağımlılığın azaltılmasını öngören girişimler hız kazandı. Almanya'nın da aralarında bulunduğu 5 üye ülke, kriz anlarında hızla harekete geçecek bir askeri müdahale gücü oluşturulması önerisinde bulundu.

Avrupa Ülkelerinde Kriz: Hükümetler Kurulamıyor

Avrupa’da seçimler sonrası toplam 7 ülke koalisyon görüşmeleri, güvenoyu alamama ve başbakanın istifa etme nedenleriyle yeni hükümetlerini arıyor. Hollanda, Avusturya başta olmak üzere birçok ülkede hükümet krizi yaşanıyor.

İngiltere'de Akaryakıt Krizi: Ordu Devreye Sokuldu

İngiltere'de ağır vasıta şoförü eksikliğinden kaynaklanan tedarik sorunu, akaryakıt istasyonlarının bir kısmının kapanmasına neden olurken, hükümet giderek büyüyen krizi yönetmek için çare arıyor. 1998'den beri yürürlükte olan Rekabet Yasası askıya alındı. Krize karşı ordu devreye alındı.

Almanya Seçimlerinde Geçici Resmi Sonuçlar Açıklandı

Almanya'da seçimler güç dengelerini değiştirdi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 25,7 ile birinci parti olurken iktidardaki Hristiyan Birlik partileri tarihi bir düşüşle yüzde 24,1'e geriledi.

İngiltere, 250'den Fazla Afgan Tercümanın Bilgilerini Paylaştı

Afgan tercümanların isimleri, iletişim bilgileri, hatta bazılarının fotoğrafları, İngiltere Savunma Bakanlığı'nın paylaştığı bir e-posta'ya kopyalandı. Söz konusu e-posta, Afganistan'dan tahliye edilmeyi bekleyen onlarca kişiye gönderildi. Açıklama yapan Savunma Bakanlığı, özür diledi.

Yunanistan'da Cezaevi Gibi Mülteci Kampı Açılıyor, STK'lar Tepkili

Yunanistan'da, insan hakları örgütlerinin 'cezalandırma politikası' olarak görüp tepki gösterdiği kapalı mülteci kamplarının ilki bugün açılıyor.

AB: Taliban'la Müzakereden Başka Seçenek Yok

Avrupa Birliği, Afganistan’daki yeni Taleban hükümetiyle müzakereden başka bir seçenek olmadığı mesajını verdi. “Gelişmelerde herhangi bir nüfuzumuz olması için Taliban’la temas kurmaktan başka bir seçeneğimiz yok” denildi.

“Avrupa’ya Geçebilmek İçin Tütün Yiyoruz, Şampuan İçiyoruz”

Hırvatistan üzerinden AB ülkelerine geçmeye çalışan sığınmacılar, sınır dışı edilme kararını delmek için korkunç bir yola başvuruyorlar: Ağır afyonlar da dahil olmak üzere tehlikeli maddeleri kasten içerek hastanelik olmayı deniyorlar!

Fransa'da, Müslümanları Ötekileştiren Tasarı Yasalaştı

Fransa'da, Müslümanları ötekileştirdiği için eleştirilen "Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler" adlı tasarı, Ulusal Meclis'teki nihai oturumda oylanarak yasalaştı.

Kuzey Akım 2 Projesi: Almanya ile ABD El Sıkıştı

Rusya'nın "enerjiyi silah olarak" kullanacağı iddiasıyla ABD'nin itiraz ettiği Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinde, Washington ve Berlin uzlaşma sağladı. Rusya memnun, Ukrayna tepkili.

Avrupa’nın Adaletinde Başörtüsü Yok

Herkese, her şeye sınırsız özgürlük var Müslüman inancına özgürlük yok! Almanya’da başörtüsü taktıkları için işlerinden uzaklaştırılan iki Müslüman kadının Avrupa Adalet Divanı’nda açtıkları davada mahkemeden skandal bir karar çıktı.

Almanya ve Belçika'da Can Kaybı 100'ü Geçti

Almanya’nın batısında şiddetli yağışla oluşan sel ve su baskınları sebebiyle en az 93 kişi hayatını kaybetti. Kayıp yüzlerce kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Sel felaketi Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'da da etkili oldu. Belçika'da en az 15 kişi hayatını kaybederken 4 kişinin de kayıp olduğu rapor edildi.

Uygurlar İçin Desteğini Kesen Ukrayna Çin İle Yatırım Anlaşması İmzaladı

Çin ile Ukrayna arasında yatırım anlaşması imzalandı. Anlaşmanın Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler tarafından Çin'e karşı yapılan Uygur Türklerine yönelik insan hakkı ihlallerinin soruşturulması çağrısına verdiği desteği çekmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Norveç Emeklilik Fonu'ndan İsrail İle Çalışan 16 Şirkete Ambargo

Norveç'in en büyük emeklilik fonu olan KLP, aralarında Alstom ve Motorola'nın da olduğu 16 şirkete yatırım yapmayacağını duyurdu. Sebep olarak da bu şirketlerin İsrail'in Batı Şeria'daki yasadışı yerleşim projeleri ile ilişkilerinin bulunması gösterildi.

Eski Başbakan Partisinin Filistin'e Karşı Tavrı Nedeniyle İstifa Etti!

Hollanda yerel basınında çıkan haberlere göre, Hollanda eski Başbakanı Dries van Agt, Filistinlilere destek vermediği gerekçesiyle partisinden istifa etti.

Putin İle Biden Yüzleşti: İşgal Stratejileri Masaya Yatırıldı!

Washington'la Moskova, silah kontrolü, siber saldırılar, ABD seçimlerine müdahale suçlaması, Suriye, İran ve Ukrayna gibi konularda görünürde fikir ayrılığı içerisinde. Biden ile Putin görüşmesinin ardından verilen mesajlarda ise, "Yeni bir Soğuk Savaş kimsenin çıkarına değil" denildi!