• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aruri: Gazze Birlik Hükümeti'ne Devredilecek
12 Ekim 2017 Perşembe 15:26

Aruri: Gazze Birlik Hükümeti'ne Devredilecek

Hamas Başkan Yardımcılığı görevine gelen Salih Aruri yaptığı açıklamada Hamas ve El Fetih'in anlaşmaya vardığını ve 1 Aralık'ta Gazze'nin kontrolünün Birlik Hükümetine devredileceğini söyledi.

Hamas Başkan Yardımcılığı görevine gelen Salih Aruri yaptığı açıklamada Hamas ve El Fetih'in anlaşmaya vardığını ve 1 Aralık'ta Gazze'nin Birlik Hükümetine devredileceğini söyledi.

Aruri ayrıca bir yıl içinde Filistin genelinde yasama konseyi ve başkanlık seçimlerinin yapılacağını belirtti.

aruri.jpg

Salih Aruri Kimdir?

Mavi Marmara dava sürecini noktalayan Türkiye ile İsrail anlaşmasında dikkat çeken maddelerden biri "Hamas üst düzey yetkilisi Salih Aruri'nin sınır dışı edilmesi" şartıydı.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas 'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcılığı görevine seçilen Salih El Aruri Siyonist İsrail Rejimi'nde paniğe yol açtı.

İsrail işgal rejiminin en çok çekindiği isimlerden olan Salih el Aruri uzun bir müddet İsrail zindanlarında da kalmıştı.

Kassam Tugaylarının Kurucularından

Hamas'ın ikinci adamı konumuna gelen Salih El Aruri, 1966 yılında Ramallah yakınlarındakiArura beldesinde doğdu.El-Halil Üniversitesi İlahiyat Bölümü'nden mezun olan Aruri, Kassam Tugayları 'nın da kurucuları arasında yer alıyor.

İzzeddin el-Kassam Tugayları 'nın Batı Şeria'daki ilk yapılanmasının kurulmasında yer alan Aruri, 1992 yılında İsrail tarafından gözaltına alınmış ve 15 yıl hapse mahkûm edilmişti.

Aruri, 2007 yılında hapisten çıktıktan 3 ay sonra tekrar tutuklanmış ve hakkında 3 yıl daha hapis kararı verilmişti. İsrail Yüksek Mahkemesi, daha sonra Aruri'nin serbest bırakılıp Filistin dışına gönderilmesi yönünde karar vermişti.

İsrail Salih Aruri'den Neden Korkuyor?

Salih El Aruri, Hamas'ın askeri kanadı konumundaki İzzeddin El Kassam Tugayları'nın kurucuları arasında yer almasının yanı sıra Siyonist İsrail Rejimi'ne yönelik gerçekleştirilen birçok operasyonda da söz sahibi konumunda yer aldı.

Hayatını Filistin direnişine ve Filisitin topraklarının özgürlüğÜne adayan Aruri, özellikle Batı Şeria'da direniş adına önemli çalışmalara imza attı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim