• İstanbul13 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arap Birliği, İran'a Cephe Hattı Oluşturuyor!
12 Nisan 2018 Perşembe 18:07

Arap Birliği, İran'a Cephe Hattı Oluşturuyor!

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, İslam coğrafyası ve Arap bölgesinde onlarca kargaşa ortadayken birliktelikten uzak açıklamalarda bulundu. İran'ı Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale etmekle suçladı.

Bu yıl 29'uncusu düzenlenecek Arap Birliği Zirvesi'nin hazırlık toplantıları Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da başladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt burada yaptığı konuşmada, krizlerin sınır tanımadığını dolayısıyla bir ülkede yaşanan krizin başka ülkelere de sıçradığından bahsetti.

"Siyasi ve insani kayıpları, tasavvur edilemeyecek seviyeye ulaşan Suriye krizinin tek çıkış yolu hala siyasi çözümdür." 

"Dış güçler, Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale etti"

Krizin çözümü için Cenevre sürecinin korunması gerektiğini söyleyen Ebu Gayt, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye krizindeki Arap etkisinin gerilemesi, ülkenin üzerinde dış güçlerin egemenliğine ve topraklarının parçalanma olanaklarının ortaya çıkmasına yol açtı. Bölge ülkelerinin bazılarındaki tehlikeli durum ve krizler, dış güçlerin benzeri görülmemiş şekilde Arap ülkelerinin iç işlerine müdahalesine imkan sağladı."

dal9siewsaaabk5.jpg

"Ülkelerin egemenliğiyle oynadılar"

İran'ın Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale ettiğini sözlerine ekleyen Ebu Gayt, bu durumu kınadı.

"Ülkelerin egemenliğiyle oynayan dış güçler, bu durumun Arapları ortak değer üzerinde tek ses olmaya sevk ettiğini bilmeli." 

Genel Sekreter Ebu Gayt, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma yönündeki kararına da değinerek, "ABD'nin Kudüs ile ilgili kararı, Filistin davasında benzeri görülmemiş bir meydan okumadır" diye konuştu. 

"İran müdahalesi oldukça barış olmaz"

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr de aşırılık ve terörizmin Arap ülkelerine yönelik büyük bir tehdit olduğunu anlatarak, "İran'ın bölgeye müdahaleleri olduğu sürece barış ve istikrar olamaz" dedi.

Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan Washington'ın kararını da kınayan Cubeyr, Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Doğu Guta'da düzenlenen kimyasal silah saldırını da şiddetle kınadı.

"İran, balistik füzelere destek oluyor"

Yemen'deki insani krizden Husileri sorumlu tutan Cubeyr, "İran ve terörizm ayrılmayan iki müttefiktir. İran, kendisine bağlı Yemen'deki terörist Husilere balistik füzelerle destek oluyor" diye konuştu.

Ürdünlü Bakan Eymen es-Safedi ise Yemen'den Suudi Arabistan'a düzenlenen balistik füze saldırılarını kınadı. Safedi, Ürdün'ün tüm imkanlarıyla Suudi Arabistan'ın yanında yer aldığını söyledi.

Suriye'deki kriz de masaya yatırılacak

29. Arap Birliği Zirvesi, Suudi Arabistan'ın doğusunda yer alan Zahran kenti 15 Nisan'da düzenlenecek.

Zirvede, Filistin davasının yanı sıra Suriye, Libya ve Yemen'deki krizlere ilişkin son gelişmeler ile İran'ın Arap ülkelerinin iç meselelerine müdahaleleri ele alınacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim