• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arap Birliği: Barış Aracılığını Bozmayın
05 Aralık 2017 Salı 17:43

Arap Birliği: Barış Aracılığını Bozmayın

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, 'Açık ve net tavır' ortaya konması gerektiğini söylerken ABD'yi nazikçe "Barış rolüne zarar verir" diyerek uyardı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Kudüs'ün geleceğiyle oynanmaması uyarısında bulundu.

Ebu Gayt, Arap Birliği'nin daimi temsilciler düzeyinde gerçekleştirdiği "Kudüs" konulu olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, "Kudüs'ün geleceğiyle oynamak, kentin tüm Arap halkının gönlündeki yerinden dolayı bölgede aşırılık, şiddet, nefret ve düşmanlık duygularını alevlendirecek ve barış görüşmelerinin geleceğini etkileyecektir." dedi.

"Açık ve net bir tavır"

Olağanüstü toplantının kritik bir zamanda yapıldığının altını çizen Ebu Gayt, "açık ve net bir tavır ortaya konulması" gerektiğini dile getirdi. Fakat "İşgal İlanı" kararının ertelemesi sonrası toplantı bildirisinde ABD'nin nazikçe uyarmasıyla yetinildi.

ABD'nin güvenilirliği sarsılır

Toplantının, ABD yönetimine, Kudüs ile ilgili böyle tehlikeli bir uygulamaya teşebbüs etmesinin tehlikeli sonuçları olacağı ve karşılıksız kalmayacağı mesajını vermeyi amaçladığını kaydeden Ebu Gayt, şöyle konuştu:

"Böyle bir karar, ABD'nin Filistinliler ile İsrail arasında barış sürecini canlandırma konusunda güvenilir bir aracı rolünü ortadan kaldıracaktır."

Barış sürecine darbe

Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Teysir Ceradat da, Kudüs'ün İsrail'in başkenti ilan edilmesinin bölgedeki barış sürecine yönelik büyük bir darbe olacağını dile getirdi.

ABD'yi, Kudüs ile ilgili tüm uluslararası meşruiyet kararlarına saygı göstermeye çağıran Ceradat, Filistin yönetiminin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmeye teşebbüs etmesini, bölgedeki barış sürecine yönelik güçlü bir darbe saydığına işaret etti.

Ceradat, herhangi bir tarafın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesinin, uluslararası yasaların, normların ve tarihin ihlalini temsil ettiğini ve bölgede kontrol altına alınması zor olan bir gerginlik çıkaracağını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim