• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arakan Yardımları Myanmar Hükümetine Törenle Teslim Edildi!
07 Eylül 2017 Perşembe 01:01

Arakan Yardımları Myanmar Hükümetine Törenle Teslim Edildi!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)'nın Arakanlı Müslümanlar için gönderdiği yardımları katliamın sorumlusu olan Myanmar hükümetlne teslim etmesi tartışmaları beraberinde getirdi.

Muslim Port Haber Merkezi | Tuğrul Kenan KORKMAZ

Türkiye, dünyanın gözü önünde katil Myanmar hükümeti tarafından zulme uğrayan Arakanlı Müslümanlara yapılanlara sessiz kalmadı. Katliamı durdurmak için ilk andan itibaren Türkiye merkezli birçok sivil toplum kuruluşu seferber oldu.

Bölgedeki insani kriz büyürken Myanmar hükümeti, Arakan'ın kuzeyindeki bölgelerde Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarının faaliyet göstermesine izin vermiyor. Daha önce Dünya Gıda Programı, Arakan'daki gıda yardımı faaliyetlerini güvenlik sorunları nedeniyle askıya aldığını bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, son olarak Myanmar lideri San Su Çin ile görüşmesinin ardından bölgeye ilk yabancı yardım kuruluşu olarak TİKA'nın girmesine izin verilmişti. Görüşmede Erdoğan, Türkiye'nin terörü de, masum sivilleri hedef alan operasyonları da kınadığını söylemiş, yaşananların ciddi bir insani krize dönüşmesinin endişe ve infiale neden olduğuna dikkati çekmişti. 

İlk Ulaşan Yardımlar Myanmar Hükümetine Teslim Edildi 

Bölgeye ilk yabancı yardım kuruluşu olarak TİKA'nın girmesine izin verildiği haberlerinin ardından bugün Myanmarlı kaynaklardan alınan bilgilere göre bölgeye ilk ulaşan yardımların Rakhayn eyaleti hükümet konağında düzenlenen törenle Myanmar hükümeti yetkililerine teslim edildiği öğrenildi. Myanmarlı yetkililerin yardımları Arakanlı Müslümanlara ulaştırıp ulaştırmayacağı konusu bir muamma olarak ortada duruyor.

Yardım malzemeleri, bin tonluk yardım pirinç, kurutulmuş balık ve giyim malzemelerinden oluşuyor.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, yardımların Arakanlı Müslümanları katleden Myanmar ordusuna ait askeri helikopterlerle gereken noktalara ulaştırılacağını kaydetti.

Yardımların bölgede dağıtılması halinde toplamda 100 bin aileye, başka bir deyişle 500 bin kişiye ulaşması hedefleniyor

Gazze Yardımları da İsrail'e Teslim Ediliyor!

2010 yılında yaşanan Mavi Marmara saldırısının ardından, Gazze'ye gönderilen ilk yardım gemisi Lady Leyla - İyilik Gemisi olmuştu. 2016 yılından bugüne birkaç kez gönderilen yardımlar, TİKA ve Kızılay koordinesinde Aşdod limanına teslim edilmiş, İsrailli yetkililerden alınan onayın ardından kara yoluyla Gazze'ye ulaştırılmıştı. 

YORUMLAR
Bll
Hükümet yetkililerine teslim edilmesi mazlum halka dağıtıldığı veya dağıtılacağı anlamına gelmez araştırdınız mı dağıtılmış mı, görüntüsü var mı? Ni rahatlatın bizi
09 Eylül 2017 13:24
151.135.96.113
İbrahim Halil Bahçecioğlu
Aç ölmüyor lar tok karnına ölecek
08 Eylül 2017 06:13
5.24.74.13
A.dilmaç
Bukadar da aşşağılık olmaz
07 Eylül 2017 21:39
78.167.247.238
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim