• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arabistan'da Alimlerin Tutuklulukları Devam Ediyor!
30 Temmuz 2019 Salı 10:33

Arabistan'da Alimlerin Tutuklulukları Devam Ediyor!

Suudi Arabistan'da din adamlarının tutuklulukları devam ediyor. Ülkenin en büyük vaizlerinden Salman al-Awdah'ın terörizmle alakalı suçlamalar sebebiyle idam cezası alabileceği dava kasım ayına ertelendi.

Muslim Port Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın en büyük vaizlerinden Salman al-Awdah'ın terörizmle alakalı suçlamalar sebebiyle idam cezası alabileceği dava kasım ayına ertelendi.

Awdah, 2017 yılında Suudi yönetimini insan hakları konusunda eleştirmiş, Katar ile Suudi Arabistan arasında artan siyasi gerginliğin son bulması gerektiği konusunda attığı twitter mesajı sonrası tutuklanmıştı.

Salman al-Awdah'ın şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bulunan oğlu Abdullah al-Awdah, beş saat süren bir bekleyişin ardından duruşmanın 5 Kasım tarihine ertelendiğini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü geçtiğimiz cuma günü Al Awdah'ın yargılandığı davayı "danışıklı dövüş" olarak nitelemiş ve sosyal medyada geniş bir takipçi kitlesine sahip vaizin serbest bırakılmasını talep etmişti.

773x435_cmsv2_7111119b-64b4-5bfa-a9cf-f6fc05fafcea-4062348.jpg

Blog yazarı Raif Bedevi ve onlarca muhalif tutuklu

Salman al-Awdah, 2017'de Suudi yönetiminde ipleri eline alan Veliaht Prens Muhammed Bin Selman döneminde tutuklanan onlarca vaiz, aktivist ve entellektüel isimler arasında yer alıyor.

Ülkede dini isimlerin hukuk dışı gerekçelerle hapiste tutulmaları ve idamla yargılanmalarına Türkiye dahil bir çok ülkeden de tepkiler gelmişti. İstanbul'da bir çok kez protesto gösterileri düzenlendi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'da yaptığı bir açıklamada, 'Alimler zaman zaman farklı kanaatler sergileyebilirler. Farklı mezheplerin doğması da farklı kanaatlerden ortaya çıkmıştır. Bu farklılıkları abartarak katliam vesilesi yapmak hem müslümanlara hem de bugünkü Suudi Arabistan yönetimine çok ciddi zarar verir ve itibar kaybettirir. Suudi yönetimine bir çağrıda bulunmak istiyorum. Böyle bir karar gündemdeyse Allah rızası için ramazan ve bayram münasebetiyle bu kararlarından vazgeçsinler.' şeklinde konuşmuştu.

Mevcut Suudi Arabistan Yönetimi'nin en büyük destekçilerinden ABD'nin çifte standart uygulamalar sergilemesi bölgeye tehlikeli sonuçlar doğuruyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence geçtiğimiz günlerde ülkenin dini özgürlükler konusundaki uygulamalarını eleştirerek, cezaevindeki muhalif blog yazarı Raif Bedevi'nin serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Mutlak monarşiyle yönetilen Suudi Arabistan'da siyasi parti bulunmuyor ve devlet yönetimini eleştirmek yasak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim