• İstanbul22 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara'da Hızlı Tren Kazası: 9 Kişi Hayatını Kaybetti
13 Aralık 2018 Perşembe 12:25

Ankara'da Hızlı Tren Kazası: 9 Kişi Hayatını Kaybetti

Ankara'da yüksek hızlı tren (YHT) kazası meydana geldi. İki vagonun devrildiği kazada 47 kişinin yaralandığı bildirildi. Kazada 3'ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti. Trende bulunan yolcu sayısı 206 olarak açıklandı.

Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı tren, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda kaza yaptı.

İki vagonun devrildiği kazaya dair açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, 3'ü makinist 9 kişinin hayatını kaybettiğini, 47 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Kaza sırasında trende bulunan yolcu sayısı 206 olarak açıklandı.

KAZAYA DAİR YAPILAN AÇIKLAMALARA ÇOK SAYIDA DÜZELTME GELDİ

Öte yandan kazaya dair çok sayıda iddia ileri sürüldü.

Kazayı ilk olarak Anadolu Ajansı (AA) duyurdu. AA haberinde kazanın, yüksek hızlı trenin üst geçide çarpması sonucu meydana geldiği ifade edildi. NTV muhabiri Serkan Kaya ise yolcuların kendisine "Tren üst geçide çarpmadı. Üst geçit trenin üstüne düştü" dediğini aktardı.

İlerleyen saatlerde Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada bu bilgiler kısmen yalanlandı. Valilik, kazanın yüksek hızlı trenin banliyö trenine çarpması sonucu meydana geldiğini ifade etti.

Valilik açıklamasında trenin üst geçidin ayağına çarptığı, üst geçidin bunun üzerine çöktüğü aktarıldı. 

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI, ANKARA VALİLİĞİ'Nİ DÜZELTTİ

Bundan yarım saat sonra kazaya dair bir açıklama da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan geldi.

Ankara Valiliği'nin yüksek hızlı trenin banliyö trenine çarpması sonucu gerçekleştiği yönündeki açıklamasını düzelten bakanlık, kazanın yüksek hızlı trenin kontrol lokomotifine çarpmasıyla meydana geldiğini duyurdu. Bakanlık açıklamasında ayrıca "Lokomotifin orada olmaması gerekiyordu" dendi.

'UMUDUMUZ DAHA FAZLA ÖLÜ SAYISININ OLMAMASI'

Vali Vasip Şahin de YHT'nin kılavuz diye tabir edilen kontrol lokomotifiyle çarpıştığını kaydetti. Ekiplerin, kazanın meydana gelmesinin hemen ardından olay yerine geldiklerini belirten Şahin, ''Ekiplerimiz hemen buraya sevk edildi. Şu an 43 yaralı var ve 4 vatandaşımızı kaybettik. Ekiplerimiz hala kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Umudumuz daha fazla ölü sayısının olmaması" ifadesini kullandı.

Ekiplerimizin çalışması neticelenince çok daha net ve kesin rakamı paylaşacağız" diyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

— Şu anda 112, iftaiye, AFAD ekiplerimiz dört bir koldan süratle çalışıyorlar. Bulunan mevkide çalışmaların tek tek yürütülmesi gerektiği için arkadaşlar hassasiyet gösteriyorlar. Teknik incelme devam ediyor. Kazanın nedeni konusunda teknik inceleme yapıldıktan sonra arkadaşlarımız detaylı bilgiler verdiğinde sizlerle paylaşacağız.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kazayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

"Ankara-Konya seferini yapan YHT'nin Yenimahalle'deki Marşandiz istasyonunda yapmış olduğu kaza ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır" denen başsavcılık açıklamasında, olaya ilişkin üç savcının görevlendirildiği duyuruldu.

'BİR SÜREDİR TELSİZLE HABERLEŞİYORLARDI'

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, Habertürk'te bağlandığı canlı yayında, Ankara-Sincan hattında yaşanan sinyalizasyon sorunu nedeniyle makinistlerin bir süredir telsizle haberleştiğini söyledi.

'SIFIR RİSK VAR, BÖYLE BİR KAZA NASIL OLUR AKLIM ALMIYOR'

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Ilıcalı, Yüksek Hızlı Tren hattında alınan güvenlik önemleri ve teknik donanım dikkate alındığında böyle bir kazanın yaşanmasının imkansız olduğunu söyledi.

Ilıcalı, "Değil kılavuz tren, raylara taş düşse bu taşı bile algılayabilecek sistemlerle donatılmış bir hattan bahsediyoruz. En yüksek güvenlik sistemlerine sahip… Sinyalizasyon probleminin olmaması gerekiyor. Böyle bir olay olması imkansız. Burada bir anormallik, çok özel bir durum olduğu açıktır. Bu nedenle durumu teknik olarak size değerlendiremiyorum. Akla gelecek tüm risk önlemleri oluşturulmuş bir yüksek hızlı tren hattımız var. Aklıma başka şeyler geliyor" dedi.

 

'DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEMİŞTİM'

Afet Uzmanı Kubilay Kaptan Ankara'daki Yüksek Hızlı Tren kazasını ilk duyduğu zaman dehşete düştüğünü belirterek, "Daha önce kılavuz trenle ana hat treninin çarpıştığını görmemiştim açıkçası" dedi.

Kaptan, şunları söyledi:

— Bu durum insanı ilk başta hem üzüyor hem de dehşete düşürüyor. Kılavuz tren ana hattaki trenin sefere çıkmasından önce hatta bir sorun var mı, bir problem var mı? ya da sinyalizasyon çalışmaları devam ediyorsa acaba bunlar doğru işliyor mu diye kontrol amacıyla çıkarılır ve işini tamamladıktan sonra merkez odasına yeşil işaretiyle onay verilir ve daha sonra asıl tren yola çıkar.

'SİNYALİZASYON YA DA TELSİZLE EKSİK İLETİŞİM'

 

— Asıl trenin o saatte normal seferini yaptığını düşünürseniz demek ki yerinde olmaması gereken şey kılavuz tren. Kılavuz trenin orda bulunurken bu hattaki asıl trenin yola çıkması anlaşılır gibi değil. Bunun da nedeni ancak şöyle olabilir ya sinyalizasyon kazası var ya da zaten sinyalizasyon çalışmaları devam ederken çok ender şekilde yapılır, telsizle bildirilir yol açık, yol kapalı diye. Sinyalizasyon zaten çalışmıyorken telsizle gerektiği kadar iletişim kurulamamış, ve her iki tren de birbirinden bağımsız, birbirinin haberi olmayacak şekilde yola çıkmış.

KILAVUZ VE BANLİYÖ TREN NEDİR, FARKLARI NELER?

Kılavuz tren ilave bir güvenlik tedbiri olarak, ilk ticari seferine başlamadan önce hat üzerinde yolcusuz olarak sefer yapan tren olarak tanımlanıyor. Kılavuz tren ile rayların durumu ve yolda herhangi bir şey olup olmadığı kontrol ediliyor. Banliyö tren ise ulusal demir yolu ve alt yapı ağına bağlı olan şehir merkezi ve şehirleşmiş bölgelerde yolcu taşımacılığı hizmeti sunan kamu tüzel kişileri ve şirketlerin verdiği hizmetlerdir.

Kılavuz tren tek lokomotiften oluşur ve vagonları bulunmaz. Yola çıkılıp çıkılmayacağının kontrolünü sağlar. Banliyö tren ise şehir ve şehir içi taşımacılığı yapan ve yolcuları ve vagonları bulunan trendir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim