• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika Bağuz’da Sivil Katliamı Yapıyor!
21 Mart 2019 Perşembe 13:17

Amerika Bağuz’da Sivil Katliamı Yapıyor!

ABD ve Batılı Koalisyon Güçleri IŞİD iddiasıyla Deyruz Zor’un Bağuz kasabasında korkunç sivil katliamı yapmaya başladı. Sivillerin kaldığı bir çadır kamp hava bombardımanına tutuldu, tüyler ürpertici görüntüler ortaya çıktı.

ABD ve Batılı Koolisyon Güçleri IŞİD iddiasıyla Deyruz Zor’un Bağuz kasabasında korkunç sivil katliamı yapmaya başladı. Sivillerin kaldığı bir çadır kamp hava bombardımanına tutuldu, tüyler ürpertici görüntüler ortaya çıktı.

ABD destekli başını YPG’nin çektiği SDG, IŞİD’in ülkedeki "son kalesi" olarak bilinen, Irak sınırındaki Deyri Zor kentinin Bağuz köyüne geçtiğimiz günlerde operasyon başlatımıştı.

Bir haftadır devam eden çatışmaların hala sürdüğünü kaydeden SDG üyeleri, Bağuz’un önemli bir bölümünde kontrolü sağladıklarını ve çoğu yabancı 157 kişiyi ele geçirdiklerini söyledi.

ABD Savaş Uçakları Sivillere Bomba Yağdırdı

Çatışmalar devam ederken bölgeden ABD’nin kirli geçmişini bir kez daha gözler önüne seren görüntüler gelmeye başladı. Bağuz’daki çatışmalar nedeniyle açık alanlardaki kamplara sığınan siviller hava bombardımanına tutuldu.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde çok sayıda çocuk ve kadının can verdiği ortaya çıktı. Amerika’dan henüz açıklama yapılmazken SDG durumdan IŞİD’i suçladı.

Operasyon Emrini Bizzat Trump Verdi

Suriye’de saatler IŞİD’in Fırat’ın doğusundaki son sığınağı Bağuz’da yürütülen operasyonun sonucuna ayarlı. Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ‘görev tamam’ demesinin ardından ‘vaat edilmiş’ Amerikan çekilme planının gerçekliği ya da şekli-şemali belli olacak. Hasım taraflar gardını almış stratejilerini buna göre yoğuruyor. Bu planı uygulamaya koyan ABD yönetimi, bölgeye ağır operasyonunda emrini verdi. Ne olursa olsun bölgenin temizlenmesini bekliyorlar.

Trump’ın atacağı adımlarla ilgili belirsizlikler ihtimal senaryolarını kızıştırıyor. Bitiş çizgisine doğru çapraz ortaklık denemeleri ve Şam’ın müttefikleri arasında sekmeler göze çarpıyor. Özellikle Şam-Bağdat-Tahran eksenindeki son gelişmeler önemli.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu 27 Şubat’ta Moskova’da Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmesinin neticesi olarak, “Suriye’de Ruslar hariç bütün yabancı güçlerin çekilmesi için çalışma grubu oluşturulacağı” müjdesini vermişti! Bu da Şam-Tahran hattında durumu germişti. Ancak Esed’in Tahran ziyareti pek de uyulmadığını ortaya çıkardı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim