• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya Ön Koalisyon İçin Anlaştı: Türkiye-AB Süreci Durdurulsun
12 Ocak 2018 Cuma 18:16

Almanya Ön Koalisyon İçin Anlaştı: Türkiye-AB Süreci Durdurulsun

Almanya'da Başbakan Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Birlik partileri ile Martin Schulz liderliğindeki Sosyal Demokratlar koalisyon ön görüşmelerinde anlaşmaya vardı. Ancak Koalisyon, Türkiye-AB İlişkilerinde Yeni Bir Yaklaşım İstemiyor.

Almanya'nın başkenti Berlin'de 24 saatten fazla süren görüşmelerde taraflar koalisyon müzakerelerine resmen başlamak için prensipte anlaştı. Görüşme sonrası Angela Merkel ile Martin Schulz kameraların karşısına geçti. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, liderler olarak partilerine koalisyon görüşmelerine başlama tavsiyesinde bulunduklarını söyledi. 

Müzakerelerin temelini oluşturacak 28 sayfalık ortak bir taslak belge hazırladı. 28 sayfalık taslakta, göçmenler, vergiler ve sağlık konusunda maddeler bulunuyor. Bunlar arasında ayda bin kişiye, mülteci aile birleşiminden faydalanmasına izin verilmesi de var.

Partisine istikrarlı bir hükümet kurulmasını tavsiye ettiğini belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Yeni hükümetin Fransa ile Avrupa'nın geleceği konusunda anlaşmaya varacağına eminim" dedi.

Sosyal Demokrat Parti SPD lideri Martin Schulz da, "Taslak metni Fransa'nın güçlü bir Avrupa teklifine karşılık veriyor" açıklamasında bulundu. 


TÜRKİYE İLE AB İLİŞKİLERİNDE YENİ BİR YAKLAŞIM İSTEMİYORLAR  

Hristiyan Demokrat ve Sosyal Demokratlar, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB)  tam üyelik müzakerelerinde yeni bir fasıl açılmasını, açık olan fasılların da kapatılmasını istemiyor.
 
Belgede, 'Türkiye çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları durumu kötüleştiği için (AB) müzakerelerde açılan fasıl kapatılmayacak yeni bir fasıl da açılmayacak. Türkiye gereken yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize serbestisi olmayacak ve Gümrük Birliği güncellenmeyecek.'' ifadeleri yer aldı.
 
Ayrıntılar üzerinde çalışmalar devam ederken çerçeve anlaşması her iki tarafça parti üyelerine sunuldu.
 
2005-2009 ve 2013-2017 yıllarında Merkel liderliğinde "büyük koalisyon" ile yönetilen Almanya'da, koalisyon görüşmeleri 109 gündür sürüyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim