• İstanbul22 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Allah'a Ismarladık Şampiyon!
04 Haziran 2017 Pazar 12:15

Allah'a Ismarladık Şampiyon!

Keskin politik söylemlerin adamı… Kükreyen sporcu… Irkçı Batıya karşı dev duvar… Dünyanın ufkuna ritim katan savaşçı… Ringlerin efsane ismi, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi boksöründen bahsediyoruz.

Muslim Port Haber Merkezi - Salih ESER

Keskin politik söylemlerin adamı… Kükreyen sporcu…  Irkçı Batıya karşı Dev Duvar… Dünyanın ufkuna ritim katan savaşçı… Ringlerin efsane ismi, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi boksöründen bahsediyoruz.  

Muhammed Ali…

17 Ocak 1942 yılında Amerika’nın Louisville kenti’nde Hristiyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Adı Cassius Marcellus Clay Jr konur. Hızlı gelişen fiziği spora elverişlidir. Çocuk yaşta kendinden büyük işlere koyulur. 12 yaşında ringlere çıkmaya başlar. Ünlü boksörlerden Chuck Bodak tarafından yetiştirilir. Yeteneği ve kendine olan üst seviyedeki özgüveni ile kısa sürede kendini ispatlar. Ve amatör maçlarda 100 galibiyet, sadece de 5 yenilgi alır.

 29 Ekim 1960'da profesyonelliğe adım atar, üst düzey becerisi ve amatör sikletlerde yakaladığı başarı onu dünya arenasına taşır. 18 yaşında bir genç Roma Olimpiyatlarında boy gösterir. Ve şampiyonada altın madalyayı kazanarak tüm dikkatleri üzerine çeker.

EMPERYAL AYRIMCILIĞA İLK TEPKİ: İLK MADALYASINI NEHRE ATAR

O yıllar Amerika’da ırk ayrımcılığının en yoğun olduğu dönemlerdir.  Altın madalyalı Ali, Amerika’ya döndüğünde bir restorana gitmek ister. Görevliler 'burada sadece beyazlara servis yapılıyor' diyerek ünlü boksörü içeri almaz. Dünyanın bir numarası olarak ülkesine dönen Olimpiyat şampiyonu Ali, ırkçılığa karşı tepkisini ortaya koymak adına madalyasını Ohio Nehri'ne atar.

VE O AN: ‘BEN MÜSLÜMAN’IM, ADIM MUHAMMED ALİ’

Ali dünya şampiyonluğuna ulaştığında henüz 22 yaşındadır. Başarılı boksör Clay, hızla yükselir ve Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Liston’la ünvan maçına çıkar. Liston, karşısında çelik gibi sert ve yay gibi hareketli bir genç bulur ve bu gence ayak uyduramaz. Yenilmemek için omzundan sakatlandığını söyleyerek maçtan kaçar. Genç şampiyon, kürsüye çıkınca kameralara döner ve Müslüman olduğunu ilan eder. Kararı dünyada büyük yankı buldu. ABD'de birçok insanı karşısına alan Ali, Türkiye gibi Müslüman ülkelerde ise büyük üne kavuştu.

muhammed-ali-namaz.jpg

Ali ülkesinde büyük baskılar görür. İşte bu zor kararın arifesinde iken Malik Şahbaz’la (Malcolm X) karşılaşır. Amerikalı Müslümanlar için önemli isim olan Şahbaz, “Özür dileyecek bir şey yaptıysan özür dile. Ama özür dileyecek bir şey yapmadıysan, asla boyun eğme!” diyerek destek çıkar. Ali kameraların karşısına geçer ve “Neyin özrünü dileyeceğim? Elinizden geleni ardınıza koymayın” diye haykırır.

VİETNAM SAVAŞINA KATILMAYI REDDEDER

1960’ların sonuna doğru artık Muhammed Ali olarak anılmaya başlar ancak ülkesinde bir kara propaganın esiridir. Amerika Vietnam savaşındadır ve savaş her zaman daha da kötüye gitmektedir. Ordu sürekli birliklerini tazelemek zorunda kalır. Daha önce iki kez askerlik sınavına giren ve ikisinde de yeterli notu alamayan Ali, standart not ortalaması düşürülerek cepheye çağrılır. Ancak Ali orduya katılmayı reddeder; u onun savaşı değildi. ‘Benim Vietkonglularla alıp veremediğim bir şey yok’ diyordu ve aslında fazlasını ima ediyordu. Savaşın ülkesinde siyah insanların savaştığı baskıyla aynı mantığa sahip olduğunu düşünüyordu. Amerikalılarsa onu ‘hain’ ilan ediyordu. Halka onun ‘hilekar siyahi bir ırkçı’ olduğu narkozlanıyordu. Ancak Ali yılmıyor aksine kükremeye devam ediyordu. Bu yüzden 5 yıl men cezası aldı, dünya şampiyonluğu unvanı da geri alındı.

1967-70 yılları arasında cezası nedeniyle ringe çıkamayan Ali, maddi olarak da etkilenir. Geçimini üniversitelerde katıldığı söyleşilerden sağlar. Cezalı olduğu dönemde dünyanın birçok yerini dolaşarak İslamiyet'i anlatır. 'Siyah Müslümanlar Hareketiyle' bilinen siyah hakları savunucusu Malcolm X ile yakın çalışmalar yürütür. Daha önce açtığı dava, Ali'yi haklı buldu ve ünlü boksör yeniden ringlere döner.

muhammed-ali-necmettin-erbakan-ile-cuma-namazi-8498810_2572_m.jpg

EFSANE BAŞBAKAN ERBAKAN’LA KUCAKLAŞIR VE...

1976 yılında efsane Başbakan merhum Erbakan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelir. İki efsane İstanbul’da kucaklaşır. Ve literatürüne bir sözü daha kazınır; ‘Bana ilk sarılan lider, Necmettin Erbakan’dır.’

muhammed-ali.jpg

Ali’yi Sultanahmet Meydanı’nda binlerce kişi karşılar. Tarihi ziyaret sırasında Erbakan ile birlikte Sultanahmet Camii’nde Cuma namazını eda ederler.

muhammed-ali-clay-ve-necmettin-erbakan-1976.jpg

Amerika'da aldığı 3 yıllık cezanın ardından profesyonel bokstada üst üstte başarılar kazandı.
1978'de Spinks'i yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. ve kariyerini şampiyon olarak noktaladı.

Profesyonel sporculuk döneminde sadece 3 kez yenilen Muhammed Ali, 36 yaşında boks dünyasının efsane ismi olmayı başarmıştı. 2012 yılının sonunda da Dünya Boks Konseyi tarafından 'boksun kralı' olarak ilan edildi.

Ringlerde aldığı başarılar ve Amerika'da ırkçılığa karşı mücadelesi dünyada da büyük yankı buldu. Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ile bir araya gelmesi çok konuşuldu. Afrika'nın efsane lideri Nelson Mandela, bir buluşmasında onun elini öpmüştü.

BİR YUMRUK DA BUSH'A SALLADI!

Muhammed Ali 2005 yılında da Amerika Başkanı Bush'u nakavt etti. Bush "Barış adamı" ödülü takdim edilen Muhammed Ali'ye şaka yollu meydan okumaya çalıştı. Efsanevi boksör el hareketiyle ilginç bir karşılık verdi.


Hollywood'da dünyaca ünlü yaklaşık 2500 yıldızın isimlerinin yazıldığı, kaldırım vardır. O kaldırıma Muhammet Ali'nin isminin de yazılmasına karar verildi. Ancak Ali, diğerleri gibi adının kaldırım taşında yere yazılmasına izin vermedi. Bu durum için "Peygamberim Hz. Muhammed'in adını ayaklar altına koydurmam"  dedi. Sadece Muhammed Ali'ye özel olarak, onun adının yazılı olduğu tabela, kaldırıma değil, Kodak Tiyatrosunun duvarına asıldı.

muhammed-muhammad-ali-hollywood-walk-of-fame.jpg

Ali'nin hayatı beyazperdeye de uyarlandı. 2001 yılında çekilen 'Ali' adlı filmde Muhammed Ali'yi Will Smith canlandırdı.

Ünlü boksör, sporcu olduğu yıllarda parkinson hastalığına yakalandı. Yaşı ilerledikçe hastalığın etkisi de arttı. Solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle dün hastaneye kaldırılan Muhammed Ali, 74 yaşında yaşamını yitirdi. Ali'nin cenazesinin doğum yeri olan Kentucky'de düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacağı açıklandı.

ALLAH'A ISMARLADIK ŞAMPİYON

Kelebek gibi uçar, arı gibi sokardı! Kazandığı her zafer Afrika'da, Ortadoğu'da yani bütün mazlum coğrafyaları ayağa kaldırdı. O'nun zaferleri için dualar edildi. Müslüman çocukların zafer türküleri oldu.

Şimdi ebedi aleme kanat çırptı dünyanın boks litaritürünü değiştiren değiştiren adam!

Güzel adamlar diyarına...

Allah'a ısmarladık dava adamı, büyük savaşçı!

YORUMLAR
bülent
Şampiyonu şampiyon yapan kasları değil ahlakıdır. Cennette ehlibeyte komşu olsunlar. Dilerim Cenabı Allahtan.
04 Haziran 2017 23:40
212.253.141.166
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim