• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akıllı Şehir Yatırımcısı Bill Gates Veliaht Prenslerle Görüşüyor
15 Kasım 2017 Çarşamba 17:45

Akıllı Şehir Yatırımcısı Bill Gates Veliaht Prenslerle Görüşüyor

Kendi akıllı şehrini ABD'nin Arizona Eyaleti’nde 80 milyon dolara aldığı 100 kilometrekarelik araziye kuracak olan BillGates, Suudi Arabistan ve BAE veliaht prensleri ile ortak çalışmalar üzerine görüşmeler gerçekleştirdi.

Muslim Port Haber Merkezi

ABD’li yazılım şirketi Microsoft’un kurucusu Bill Gates akıllı şehir projesi için kolları sıvadı. Gelen bilgilere göre Gates’e ait yatırım firmalarından biri ABD’nin Arizona Eyaleti’nde yeni bir şehir kurmak için 80 milyon dolar değerinde bir arazi satın aldı.

Arizona’da yer alan gayrimenkul yatırım firması Belmont Partners’tan yapılan açıklamada satın alınan 100 kilometrekarelik alanda 80.000 ev inşa edilecek. Sanayi ve ofis alanları için 3800 dönümlük bir alanın ayrılacağı akıllı şehirde, 480 dönümlük bir alan ise okullara tahsis edilecek.

Akıllı şehirlerin özellikleri

Açıklamada projenin bölgenin yerleşime açılmasına yönelik önemli bir adım olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Belmont, ileriyi düşünen bir topluluk olacak. Burada son teknolojiyle donanmış bir altyapı ile yüksek hızlı dijital ağlar, bilgi merkezleri ve iletişim ağı olacak. Yeni üretim teknikleri ve dağıtım modelleri gerçekleştirilecek. Otonom araçlar ve otonom lojistik merkezleri yer alacak.”

3s-001.png
Suudi Arabistan Veliaht Prens Selman Riyad'da, Bill Gates ile görüştü.

 

Akıllı şehir pazarı

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağı akıllı şehirde, yollar sürücüsüz araçlara özel olarak tasarlanacak. Akıllı şehirlerin, teknoloji devleri için bir yarış haline geldiği görülüyor. Zira, benzer bir adım Google’ın sahibi olan Alphabet firmasının alt şirketlerinden Sidewalk Labs tarafından atıldı. Toronta’da 800 dönümlük bir arazi içerisine küçük bir akıllı şehir inşa etmek anlaşma imzaladı.

2s-001.png
BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Bill Gates ile görüştü.

 

Bill Gates Veliaht Prenslerle Görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile akıllı şehirler üzerine yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında görüşme gerçekleştiren Bill Gates ayrıca ‘Vizyon 2030’,‘Neom’ ve ‘Kızıl Deniz’ projelerindeki yatırım fırsatları değerlendirdi. Riyad ziyaretinin ardından Birleşik Arap Emirlikleri'nde, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Ziyad ile bir araya geldi. Dezavantajlı ülkelere tıbbi ve insani yardım hususunda görüşen ikili daha sonra sağlık çalışmaları alanında düzenlenen bir konferansa katıldı.

Suudi Arabistan 500 Milyar dolar fon ayırdı

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, Kızıldeniz kıyısında inşa edecekleri mega kent için 500 milyar Dolar fon ayırdıklarını açıklamıştı.

Salman’ın Suudi Arabistan’ın sadece petrol gelirlerine dayalı ekonomisinde çeşitlilik getirmek istediklerini belirterek söz konusu şehrin Mısır ve Ürdün ile bağlantılı olacağını ifade etmişti.

1s-001.png

 

NEOM adı verilen ve 26 bin 500 kilometre karelik bir alana yayılacak olan kent, Akabe Körfezi’nde ve Süveyş Kanalı ile deniz ticaret yollarına yakın bir noktada inşa edilecek.

Mega kentin enerji, su, biyoteknoloji, gıda, ileri üretim, eğlence gibi endüstrilere yoğunlaşması planlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim