• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akdeniz'deki Oyun: Gerilim İki Başkentten Planlanıyor
13 Mayıs 2019 Pazartesi 16:52

Akdeniz'deki Oyun: Gerilim İki Başkentten Planlanıyor

Akdeniz’de İsrail, Rum Yönetimi, Yunanistan ve Mısır yakınlaşması. ABD’nin Avrupa için alternatif bir enerji kaynağı araması, Rusya’nın bölge nüfuzuna set ve Türkiye’ye karşı deniz sahasında müdahaleye kalkışılması. Akdeniz’deki plan nereden işletiliyor?

Muslim Port Haber Merkezi 

Akdeniz’de oldukça sıcak günler yaşanıyor. Çoklu küresel oluşum Türkiye’nin Akdeniz’de aldığı pozisyondan rahatsızlık duyuyor. Türkiye’nin bölgede hesap bozan varlığı yanında, bölgesel ihtilaflara yeni bir gerginlik eklenmiş durumda. Tarafları İsrail, ABD, Fransa, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi olan gerginliğin ana taşıyıcı aktörü İsrail. Gerginlik her ne kadar Kıbrıs Rum kesimi üzerinden devam etse de oyunun ABD’de kurulduğunun önemli göstergeleri bulunuyor.

Yakın bir tarihte Foreign Policy’de çıkan bir habere göre iki ABD’li senatör sınırlarını zorlayan bir açıklama yaptılar.

Washington’ın Doğu Akdeniz’e ilişkin yaklaşımında önemli bir değişikliğe gidilmesini istediler. Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ve Demokrat Senatör Robert Menendez’in Senato’ya sundukları tasarı ABD’nin Kıbrıs’a yönelik silah ambargosuna son verilmesini öngörüyor ve Türkiye’yi bölgedeki enerji araştırmalarına müdahale etmemesi konusunda uyarıyor. ABD’li senatörlerin bu gayretlerinin hemen ardından Rum kesiminin cüretkar bir tutum içine girdiği ortada. Hatta Türk araştırma gemisinin sismik çalışmaların doğal sonucu olan sondaj gündemi ile birlikte cüretkar yaklaşımlar ortaya koymasının arkasındaki güdüleyici çabanın ABD orijinli olmasının en güçlü ispatı. Peki bölge ülkelerini birbirine kışkırtan ABD tam olarak ne yapıyor, suç işliyor ve devlet eliyle bölgeyi terörize ediyor.

Tasarı ayrıca Kıbrıs ve Yunanistan ile askeri iş birliğinin arttırılması, bölgedeki büyük enerji kesiflerinin kullanımına ve ihracatına hız kazandırılması ve ABD’nin Yunanistan, Israil ve Kıbrıs ile ittifakının pekiştirilmesini öngörürken Türkiye’yi de Rusya’dan uzaklaştırmaya çalışıyor. Tasarıda Türkiye’nin S-400 alması durumunda F-35’lerin transferinin durdurulması da yer alıyor. Tasarının ilgili maddelerinin satır aralarına bakıldığında Türkiye’nin bölgede yaptığı yeni enerji alanları konusundaki gayretinin askeri nitelik arz eden asimetrik bir tutumla frenlenmesinin tartışmaya açıldığı dikkatle görülüyor. Zira tasarı Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi ile askeri anlaşmaların artırılması sürecini Türkiye’nin bölgedeki enerji faaliyetlerine bağlı olarak tartışmaya açması kabul edilemez cüretkarlıkta bir iş. Üstelik Türkiye bölgedeki sismik araştırmalarını kendi kıta sahanlığında gerçekleştiriyor.

Tasarı bir yandan İsrail, Mısır ve Kıbrıs açıklarında ABD’li yetkililerin Avrupa için alternatif bir enerji kaynağı olacağını umduğu doğal gaz araştırmalarını teşvik etmeyi, bir yandan da Rusya’nın bölgede artan nüfuzunu azaltmayı amaçlıyor.

Akdeniz’de yaşanan gerginlikte taraf Kıbrıs Rum kesimi gibi görülse de oyunun Siyonist muhibbi Amerikan senatörler eliyle kurulduğu ortada. Telaviv’de planlanan, ABD’de küresel gündeme taşınan ve Rumlar vasıtasıyla tedavüle sokulan ithal gerginlikte Türkiye haklı ve meşru sınırlarda çalışmalarını sürdürüyor. ABD’nin Kuzey Irak ve Suriye’de teröre verdiği destek devam ederken, ülkemize yönelik hasmane tutumunu şimdide Akdeniz’de göstermiş oluyor.  Aktörler farklı görülse de olayın kurucu aktörünün İsrail ve ABD siyasetini devlet aklını etkisi altına almış olan Siyonizm olduğu kesin. Türkiye bölgede’ki tüm haklarının gerektirdiği gayretten asla ödün vermemeli….

İsmail Mansur ÖZDEMİR - USSAP Başkanı | İbrahim Halil GEYLAN - Enerji & Maden Araştırmaları Merkezi Direktörü

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim