• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahraru'ş Şam: HTŞ'ye Karşı Savaşacağız
11 Kasım 2017 Cumartesi 12:20

Ahraru'ş Şam: HTŞ'ye Karşı Savaşacağız

Ahraru'ş Şam lideri Ebu Firas, Nureddin Zengi Hareketi ve Ceyşu'l Ahrar'la Tahriru'ş Şam'a karşı savaşmak için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Suriyeli muhalif gruplardan Ahraru'ş Şam'ın askeri liderlerinden Ebu Firas, diğer muhalif gruplardan Nureddin Zengi Hareketi ve Ceyşu'l Ahrar'la birlikte Tahriru'ş Şam Heyeti'ne (HTŞ) karşı savaşacaklarını söyledi.
Ahraru'ş Şam lideri, "Askeri hazırlıklarımızı tamamladık, Tahriru'ş Şam'a karşı Nureddin Zengi Hareketi ve Ceyşu'l Ahrar'ın yanında savaşa gireceğiz" açıklamasında bulundu.

Ceyşu'l Ahrar ve Nureddin Zengi Hareketi ile ortak savunma anlaşması yaptıklarını söyleyen Ahraru'ş Şam lideri, gruplardan herhangi birine yönelik saldırıya birlikte cevap vereceklerini ifade etti. Ebu Firas, "Tahriru'ş Şam sahadaki tüm grupları tasfiye etmeye çalışıyor. Bu durum da bizi, Tahriru'ş Şam'ın aylardır yürüttüğü planlara karşı açıkça savaş ilan etmeye zorluyor." şeklinde konuştu.  Ahraru'ş Şam lideri adı geçen diğer gruplarla birlikte sorunların çözümü için ortak mahkeme kurmaya hazır olduklarını bildirdi.

Ne olmuştu?

HTŞ ve Nureddin Zengi Hareketi arasında Halep'in batısında bir süredir çatışmalar yaşanıyor. Nureddin Zengi Hareketi'nin bir kısım HTŞ üyelerini tutuklama kararı almasına karşılık, HTŞ de Nureddin Zengi Hareketi üyelerine yönelik tutuklama başlattı. Nureddin Zengi Hareketi'nin HTŞ'nin Kuzey Halep bölgesinde rejime karşı bulunan cephelerde yeni karargahlar açmasına karşı çıktığı belirtiliyor. Nureddin Zengi Hareketi'nin bu reaksiyonunun sebebi tam olarak bilinmese de, yerel anlaşmazlıkların problemin büyümesinde etkili olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan HTŞ'nin Halep sorumlusu şunları söylemişti: "Zengi'nin, Hey'et askerlerinin kuzey yolunu kapatması ve tutuklamalarda bulunması karşısında çok şaşırdık. Bu cephelerin ne kadar hassas olduğunu ve tek destek yolunun Zengi hareketi bölgesinden geçtiğini herkes bilir. Bu durum, gerilimin artmasına ve tutuklamaların yaşanmasına neden olmuştur. Islah girişimlerinde bulunduk, ancak Zengi komutanlarının inatçılığı karşısında yeni bir şaşkınlık yaşadık. Şu durumda gerginliğin sorumluluğunu onlara yüklüyoruz. Özellikle de bazı bölgelerde Hey'et'e bağlı fertlerin evlerine saldırmaları bu gerginliği daha da artırmış bulunmaktadır."

Kaynak: Mepa News

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim