Sudan Geçici Hükumeti Dini Kurallarda Yumuşamaya Gitti!

Sudan geçici hükümeti, ülkede 30 yılı aşkın süredir temel alınan şeriat kanunlarına yapılan reformlar kapsamında Müslüman olmayanlar için alkollü içki tüketimi yasağının kaldırıldığını duyurdu. Yeni yasa ile ayrıca kadınlar çocuklarıyla seyahat etmek için aileden bir erkeğin onayına ihtiyaç duymayacak.

Tanzanya’da Ülke Tarihinin En Büyük Tanzanit Taşlarını Bulan Madenci Zengin Oldu

Tanzanya'daki bir madenci, ülke tarihinde şimdiye kadar yer yüzüne çıkarılmış en büyük iki tanzanit taşını bulunca bir gecede milyoner oldu. Tanzanya hükümeti, madenci Saniniu Laizer'den biri 9, diğeri 5 kilogramlık taşları 3,4 milyon dolara satın aldı.

Fransa’nın Askeri Varlığının Gölgesinde Sahel Krizinin 6 Yüzü!

Fransa’nın Sahel bölgesindeki askeri varlığı terör olaylarını gün geçtikçe tetikliyor. Şiddetli çatışmalar, nüfusun yerinden edilmesi, açlık ve bölgede insani krizi etkiliyor. Senegal, Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer, Nijerya, Çad, Sudan ve Eritre’yi kapsayan Sahel bölgesi yer altı kaynakları ile de dikkat çekiyor.

Somali'de İki Ayrı Bombalı Saldırı

Somali’de son 24 saatte yaşanan iki ayrı bombalı saldırıda en az 7 kişi hayatını kaybetti.

Nijerya'da Bir Köye Düzenlenen Baskında 69 Kişi Öldürüldü

Nijerya'nın kuzeydoğusunda, Boko Haram örgütünün bir köye düzenlediği silahlı saldırıda en az 69 kişi hayatını kaybetti.

Libya'da Hükümet İle Hafter Ateşkes Görüşmelerine Yeniden Başlıyor

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Libya hükümeti ile ülkenin doğusundaki güçlerin lideri Hafter'in ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiğini duyurdu.

Ruanda Soykırımı: Ruanda'da Neler Oldu? Batı'nın Rolü Ne?

Ruanda'da uygulanan soykırımdaki rolü nedeniyle 26 yıldır aranan iş adamı Felicien Kabuga, Paris'te yakayı ele verdi. Peki Ruanda'da neler oldu? Batı'nın rolü ne?

Fransa’nın Nüfusu Müslüman Olan Sömürge Adası: Mayotte

Fransa'nın 19. yüzyilda Hint Okyanusunda sahiplendiği, daha doğrusu sömürgeleştirdiği 4 Komor Adasından halen tek elinde tuttuğu Mayotte (Mayot) adasında 2011'de bir referandum yaptırıp burayı denizaşırı vilayetine çevirdi.

Koronavirüs Afrika'da Yayılıyor: Vaka Sayısı 57 bin 500'ü Geçti

Afrika kıtasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısı 57 bin 500'ü geçti.

Mozambik’te Ortaya Çıkan Gizemli Örgüt: Ehli Sünnet vel Cemaat

Afrika'daki diğer silahlı örgütlerin aksine Mozambik'te yaklaşık üç senedir etkin olan bir örgüt, bu süre içerisinde ne bir bildiri ne de bir video yayınladı; ta ki geçen aya kadar. Mozambik'te ortaya çıkan Ehli Sünnet vel Cemaat adlı silahlı örgüt kimlerden oluşuyor, hangi bölgelerde etkin ve eylemlerinin kapsamı neler?

Nijerya Müslümanlarının Renkli Ramazan Kültürü

Rengarenk kültürleriyle İslam Dünyası'na renk katan Nijerya Müslümanları, bu Ramazan'ı koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle evlerinde geçirmek zorunda kalacak.

Zimbabve'de 'Malarya' Salgını: 170 Bin Vaka, 152 Ölüm

Zimbabve'de, sıtma olarak da bilinen ve sivrisineklerin ısırığıyla bulaşan malarya salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 152'ye çıkarken, vaka sayısı 170 bini aştı.

Batı Afrika Ülkesi Gana’da Menenjit Salgını Can Almaya Devam Ediyor

Batı Afrika ülkelerinden Gana'nın Upper West bölgesinde 37 kişi menenjit salgını nedeniyle hayatını kaybetti.

Kongo'da Ebola Salgını Yine Ortaya Çıktı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC), Ağustos 2018'de başlayan Ebola salgınının bittiğinin ilan edilmesine iki gün kala yeni Ebola vakası görüldü.

'Doğu Afrika Öncekilerden 20 kat Büyük Çekirge İstilasıyla Karşı Karşıya'

Birleşmiş Milletler (BM), koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye çalışan Doğu Afrika ülkelerinin bu kez de gelecek yağmur döneminde öncekilerin 20 katı büyüklükte bir çekirge istilasıyla karşılaşabileceğini belirtti.

Afrika için Koronavirüs Endişesi Büyük

Hijyen koşulları kötü, yoksul mahalleler dolup taşıyor ve sağlık sistemleri zayıf. COVID-19 Afrika ülkelerinde de yayılıyor. Endişe büyük.

Somali'de Türklere Bombalı Saldırı: 3 Kişi Öldü, 20 Kişi Yaralandı

Somali'nin başkenti Mogadişu'nun kuzeybatısındaki Afgooye'de Türklere bombalı saldırı düzenlendi, Sağlık Bakanı Koca, yaralanan 6 Türk'ten 2'sinin durumunun ciddi olduğunu açıkladı, saldırıyı Eş-Şebab üstlendi.

Nijer’de Askeri Üsse Saldırıda 166 Kişi Öldü

Nijer'de Perşembe günü askeri üsse düzenlenen terör saldırısında ölenlerin sayısı 166'ya çıktı. Saldırıda 89 asker ile radikal olduğu tahmin edilen 77 kişinin öldüğü belirtildi.

Somali’nin Başkenti Mogadişu’da Yine Patlama Meydana Geldi

Somali’nin başkenti Mogadişu’da hükümet binalarının yakınlarında bombalı saldırı meydana geldi. Büyük patlamada, en az 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

Somali Yaralıları Tedavi İçin Türkiye'ye Getiriliyor

Türkiye, Somali'nin başkenti Mogadişu'da düzenlenen ve onlarca kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı sonrası, ağır yaralıların tahliyesi için bu ülkeye uçak gönderdi.

Somali'de Bombalı Saldırı: En Az 90 Ölü

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araçla düzenlendi. En az 90 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırıyı Eş-Şebab örgütünün üstlendi.

Afrika Ülkeleri 74 Yıllık Fransız Sömürge Parası CFA Frangını Bırakıyor

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Fildişi Sahili’nin en büyük kenti Abidjan’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) üyesi 8 ülkenin CFA frangı konusunda reform kararı aldığını, 1945’ten bu yana kullandıkları CFA frangını gelecek yıldan itibaren kullanmayacaklarını belirtti.

Moritanya’da Türk Balıkçı Gemisi Battı

Atlas Okyanusu'nun Moritanya açıklarında Türk balıkçı gemisi 'İlhan Yılmaz 5' adlı gemi battı. Gemi mürettebatının kurtarıldığı bildirildi.

Nijerya'da Silahlı Saldırı: 14 Ölü, 10 Yaralı

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeybatısında düzenlenen silahlı saldırıda 14 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı.

Fransa, Sömürgesinden Çaldığı El Haci Ömer Tall'a Ait Tarihi Kılıcı İade Etti

Sömürge döneminde bağımsızlık için Fransız güçlerle savaşmış, Senegal'in önde gelen dini liderlerinden el Haci Ömer Tall'a ait tarihi kılıç ülkeye iade edildi.

Afrika ve Asya’ya Vuslat Oldu: 1228 Su Kuyusu Açıldı

Vuslat Derneği, susuzlukla mücadele eden Afrika ve Asya’nın çeşitli bölgelerinde su kuyuları açma projelerini sürdürüyor.