• İstanbul28 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afrika Kıtasındaki Gelişmeler Hakkında AFSAM Başkanı Mustafa Efe ile Konuştuk
11 Eylül 2018 Salı 09:50

Afrika Kıtasındaki Gelişmeler Hakkında AFSAM Başkanı Mustafa Efe ile Konuştuk

Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) başkanı Mustafa Efe Afrika'daki gelişmeleri ve kıtanın genel tablosu hakkında Muslimport'a değerlendirmelerde bulundu.

Muslim Port Haber Merkezi | İstanbul

Medeniyetin Beşiği Afrika

Afsam başkanı Mustafa Efe Afrika’nın binyıllar öncesine dayana büyük bir sosyokültürel birikimin sahibi olduğunu 2 binden fazla dilin konuşulduğunu ve bilinen en yaşlı kıta olduğunu vurguladı.

Tarih yazarlarının “İnsanlığın beşiği” olarak adlandırdığı Afrika’nın bu büyük zenginliğini biz bu tarihten haberdar olmadığımız için adlandıramıyoruz.

img_1003-kopya.jpg

Afrika’nın Gerçek Sınırları Bugün ki Sınırlar Değildir

Afrika’da ki ülkelerin siyasi sınırları aslında suni sınırlar olduğunu savunan Efe “Bu sınırlar Sömürgeci ülkelerin belirlediği sınırlardan ibarettir.” Dedi bu sınırların Afrika’ya acı getirdiğini savunan Efe “bu sınırlar belirlenmeden önce birbirleriyle etkileşimi kolay olan ülkeler bu sınırlar dolayısıyla komşu ülkesine dahi vize alarak gitmek zorunda kaldı” dedi.

Afrika’da Libya Etkisi

Afsam başkanı Efe Kaddafi döneminde Afrika’nın en yaşanılabilir ülkesi olan Libya’nın Kaddafi gittikten sonra bundan derinden etkilendiğini açıkladı.

Kaddafi’nin diğer Afrika ülkelerine çok sayıda camii ve okul yaptırdığını söyleyen Efe Kaddafi’nin gidişinin Afrika kıtasını da olumsuz etkilediğini savundu.

afrikadacocukoyunlari.jpg

Afrika’da Fransız Kültürü

Mustafa Efe Afrika kıtasında Fransız kültürün baskın olmasıyla beraber Afrika birliğinin bunun önüne geçmeye çalışan çalışmalarına da dikkat çekti.

Afrika birliğinin, Afrika dillerini koruma ve Afrika ülkeleri arası vizesiz seyahat gibi çeşitli önemli çalışmalara imza attığını belirtti.

erbakan.jpg

D8 ve Afrika

Afrika D8’in en önemli ülkelerinden olan Nijerya ve Mısır’ı sınırlarında barındırdığını savunan Efe aynı zaman’da Afrika İle Türklerin en önemli kontakları Merhum Başbakan Erbakan hoca döneminde olduğunu vurguladı.

“Aynı zamanda O dönem Erbakan hocanın Afrika ülkelerine yaptığı ziyaretlere sonrası Türkiye kendi insiyatifiyle doğrudan politika inşa etmeye başladı”

ABD’nin Afrika’da ki Stratejisi

Afrika kıtasının eskiye nazaran kan ve gözyaşı anlamında daha sakin olduğunu vurgulayan Mustafa Efe ABD’nin bu sakinliği kullanabileceğini vurguladı. Japonya’ya attığı atom bombasının uranyumunu dahi Afrika’dan (Kongo) alan Amerika’nın daha önce savaş ve kanla girdiği kıtaya bu kez barış ile girmesinin ve bu yolla sömürüye devam etmesinin mümkün olduğunu açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim