• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C

Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Haydar Haksal / Milli Gazete

Abede Sınırımızda Yığınak Yapıyor… Ne olacak Şimdi?

04 Ağustos 2017 Cuma 08:50

Amerika Suriye’nin kuzeyine binleri aşan tırlarla mühimmat taşıyor. Niçin taşıdığı belli. Türkiye artık gözden çıkarılmış. Hatta denilebilir ki kendine iyice mahkûm etmenin de yollarını bulmuş ve sağlama da almış. Türkiye İsrail anlaşmaları bir ayak bağı, ne yazık ki. İsrail gemi azıya almış, başını almış gidiyor. Suriye bölgesinde iyice rahatladı, soluk aldı. Çünkü artık Amerika güçleri oraya konuşlandı.

17-25 Aralık kumpası ve ardından 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’ye bir gözdağıydı. Bunda da istenilen sonuç alındı. Türkiye AB ve Batı tarafından giderek terörizme destek veren, gelecekte de terörün odağı olarak hedef alınırsa şaşılmasın. Süreç bunu gösteriyor. Geçmişteki örnekleri az değil. 

Olaylar olayların içinde. Girift ve içinden çıkılamaz bir durum söz konusu. Bu duruma düşen Türkiye’nin kendisi. Aşırı güven ve bağlılık duygusu.

Suriye’nin dağılması, parçalanması Türkiye’nin zararına oldu. Ne yazık ki bir inat yüzünden bu yanlıştan bir türlü vazgeçilemedi. Türkiye fiili olarak savaşın içinde. Ve hatta artık Türkiye’nin muhatabı doğrudan Amerika. Çünkü Amerika İsrail’den yana, çıkarlarından yana taraftır. Bölgenin Müslümanların kendi kendisini yönetme ya da varlıklarından yararlanmasına fırsat verilmiyor. Yeraltı ve yer üstü kaynakları da onlarındır. Dünya emperyalizmin mülkü, algı ve düşünüş böyle. Onlar açısından gerçekler de bundan ibaret.

Amerika’ya güvenmek yanlışların en büyüğü. Amerika’dan medet ummak, demokrasi ve özgürlük beklemek yanlışların en büyüğü. Deneyimleri ve yaşanmışlıkları göz ardı etmek büyük bir gaflet.

Emperyalizm, emperyalizmdir, sömürgecidir, çıkarcıdır, bencildir ve acımasızdır. Zalimdir.

Emperyallerin ortakları yok, küçük çıkar ilişkili kuklaları var. Ortak gibi görünen kuklalarını yeri ve zamanı geldiğinde çöpe atar. Onların yerine yenilerini nasılsa bulur. Köle ve tetikçi olmaya razı o kadar çok kafa var ki.

Amerika, stratejik ortağımız, müttefikimiz ile NATO birlikteliğimiz bir yere kadardı. Türkiye gözden çıkarıldığına göre yenileri nasılsa bulunur, bulundu da. İncirlik üssümüzün bir anlamı da kalmadı. Çünkü onlarca üs etrafımızda var.

Türkiye kendi içinde bütün değil. Muhafazakâr ve laik kesimler birbirlerinin kanlarını içse doymayacak. Bu, bunlarla sınırlı değil. Muhafazakârlar da kendi içinde çok parçalı. Mezhep, meşrep, tarikat, selefiler vs. Batıcılar da kendi içinde çok parçalı, Marksistler, solcular, Kemalistler, ulusalcılar gibi. Aleviler, Kürtler, Lazlar ve diğerleri. Kendi içinde bütün olmayan bu millet nasıl bir güç olacak, nasıl savunmada bulunacak?

Amerika Türkiye ile fiili bir savaş hazırlığında. Bunun başka bir izahı yok.

Kürtleri koruma, onlara özgürlük kazandırma derdi değildir. Kürtler kimlik kazanma, bir parça toprağa sahip olma duyguları belki masum görülebilir. Geçmişten gelen uygulamalar onlara bu hakkı bir bakıma sağlıyor. Ama ne yazık Kürtler de diğer Müslüman parçalardan hiçbir farkı olmayacak. Katar’ın başına gelen onların da başına gelecek. Suriye işgal edildikten sonra İsrail’i tehdit ve rahatsız edecek bir oluşa fırsat verilmez.

İsrail’in soykırımına, zulmüne göz yuman emperyalizm onlarla ortak. Çünkü birliktedirler, aynı ruha sahiptirler. İsrail’in güç kazanması onların işine geliyor.

Müslümanların dağınıklıkları onlara güç veriyor güç kazandırıyor, rahatlatıyor.

Büyük savaş kapıda. Türkiye hem içeride hem de dışarıda yalnız. İran ile işbirliği yapsa içerideki muhafazakârların cinleri tepelerine üşüşüyor. Muhafazakâr karşıtları neredeyse Emperyalizm ile güç birliği yapacak. Başlarındaki muhafazakârlar gitsin de ne olursa olsun. Yeter ki onlar devrilsin başları altında kalsın. Kimsenin Türkiye koruma kollama gibi bir derdi yok. Bölgeyi kurtarma dertleri yok. İlle de emperyalizmin oyuncağı olacaklar.

04.08.2017 / Milli Gazete

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim