• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah Azzam: Erbakan İslami Uyanışı Sağladı
24 Kasım 2017 Cuma 10:45

Abdullah Azzam: Erbakan İslami Uyanışı Sağladı

Küresel Cihad'ın önderi Şeyh Abdullah Azzam'ın Şehadetinin 28.Yılı

İslam Âlimi ve mütefekkir Şeyh Abdullah Azzam'ın suikast sonucu öldürülmesinin üzerinden 28 yıl geçti.

Muvahhid Abdullah Azzam, şehaddetinden kısa bir süre önce kaleme aldığı, Kemalizmi ve Cumhuriyet Türkiye'sini anlattığı el-Minaretü’l-Mefkude (Kayıp Minare) adlı kitabında Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Milli Görüş hareketinden övgüyle bahsetmişti. "Erbakan İslami uyanışı sağladı" diyen Şeyh Abdullah Azzam, ABD ve İsrail'in baskısı yüzünden Türkiye'de darbe yapıldığını ve Erbakan'ın partisinin kapatıldığına dikkat çekmişti.

2-048.png

Hayatı

1941 yılında Filistin’in Siletül Hasiriye kasabasında doğdu.1966’da Şam Üniversitesi Şeriat Fakültesi”ni bitirdi. 1967’de Amman’da öğretmenlik yaparken Batı Şeria ve Mescid-i Aksa’nın yahudilerin eline geçmesi üzerine Müslüman Kardeşlerin Mücahid Birlikleri”ne katıldı. Ancak Fedaiyyün ve Ürdün ordusu arasında meydana gelen kara eylül olayları yüzünden Cihadı sürdürmesine imkan kalmayınca 1969 yılında Usulü Fıkıhta master yaptı. Amhud Şeriat Fakültesi”nde öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra Doktora yapmak üzere Kahire’ye gitti. Kahire’de Usul-u Fıkıh dalından birincilikle mezun olup 1973’te doktorasını aldı. 1973-1980 arası Ürdün Şeriat Fakültesi”nde Öğretim üyesi olarak bulundu. Ürdün’den askeri yargıtay kararıyla sürülünce 1981’de Cidde Kral Abdulaziz Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. Burada istediği ortamı bulamayan Abdullah Azzam İslamabad’daki Uluslarlararası İslam Üniversitesinde ders verirken aynı zamanda yeni başlayan Afgan Cihadı ile yakından ilgileniyordu. Bir süre sonra üniversitedeki görevini tamamen bırakarak Peşaver’e taşındı.

Ömrünü cephede savaşarak, Arap ülkelerinden gelen gençlerin eğitimi ile ilgilenerek geçiriyordu.

Abdullah Azzam 24 Kasım Cuma günü her zaman namazını kıldığı “Seb’u’l-Leyl Camii” ne gitmek üzere evinden çıktı. Amacı cuma hutbesini okumak ve cuma namazını kıldırmaktı. İki oğlu Muhammed ve İbrahim ile birlikte arabasına doğru yaklaştı. Arabaya bindikten kısa bir süre sonra büyük bir patlama duyuldu. 20 kilogram ağırlığındaki TNT’nin uzaktan kumandayla patlamasıyla araba anında parçalandı.

Abdullah Azzam, oğlu Muhammed ve İbrahim ile birlikte şehid oldu. Şehidin cenazesine coşkulu bir kalabalık katıldı. Meydana gelen büyük patlamayla, araba paramparça olmuştu. Öyle ki patlamanın olduğu nokta derin bir çukura dönüşmüş ve olay yerine yakın olan elektrik hatları kopmuştu. Rabbim şehadetini kabul etsin.

1-051.png

 

İşte Şehid Abdullah Azzam’ın kaleminden Erbakan:

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde profesör olan Dr. Necmettin Erbakan 1968’de Türkiye Odalar Birliği Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi üstlenmesinin ardından Filistin’deki Yahudiler’le ticareti (ihracat ve ithalatı) yasakladı. Bunun üzerine hükümet Erbakan’ı polis zoruyla koltuğundan indirdi. Sonrasında Milli Nizam Partisi’ni kurdu. Bu partinin kapatılmasından sonra da Milli Selamet Partisi’ni kurdu. Selamet Partisi Yahudilere ve İsrail’e karşı durdu. İsrail-İstanbul arası seferler düzenleyen EL AL İsrail Havayolları’nın yolcuları denetlenmiyor, böylece İsrail istihbaratı (Mossad) Türkiye’de dilediği gibi hareket ediyordu. İsrail Büyükelçiliği’nin de Ankara’da büyük bir casusluk merkezi vardı. Milli Selamet Partisi, Yahudiler’in kirli çamaşırlarını ortaya çıkardı ve Millet Meclisi’nde Türk Hükümeti’ne saldırdı. Çünkü hükümet Yahudilerle on iki kez bir araya gelmişti. Yahudilerin, eğitim sisteminin bozulması, Müslüman evlatlarının ifsad edilmesi ve toplumsal ve ahlaki değerlerin yok edilmesindeki rolünü açığa çıkardılar.

Nihayet, parti 7 Eylül 1980’de Konya’da 150 binden fazla göstericinin katıldığı bir miting düzenledi. İsrail bayrağı yakıldı. Bu noktada ise ordudaki Yahudi parmaklar harekete geçerek sivil hükümeti devirdi. Mitingden beş gün sonra da (12 Eylül 1980) askeri darbe, İslami akımın durdurulup Kemalist çizginin muhafaza edilmesi ve Türk halkının kanını emen Yahudilerin menfaatlerinin korunması için, Kenan Evren’i ülke yönetiminin başına getirdi. 1972’de Milli Selamet Partisi, Almanya Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Dr. Necmeddin Erbakan’ın liderliğinde siyaset sahnesine çıktı. Birçok Türk genci bu partinin etrafında toplandı. Parti ABD’nin yönettiği haçlı batıya karşı durdu. Türkiye’nin NATO’dan çıkmasını ve ülkedeki Amerikan üslerinin kaldırılmasını istedi. İsrail’e ve Yahudiler’e karşı durdu.

Türkiye’nin Avrupa Ortak Pazarı’na katılmasına karşı çıktı. Ve hükümetten Amerika ile savaşması üzere Kore’ye ordu gönderdiği gibi- mücahidlere yardım amacıyla Afganistan’a da ordu birlikleri gönderilmesini talep etti. Milli Selamet Partisi 1972’de kuruldu ve aynı sene içinde seçim yarışına girdi ve 48 sandalye kazandı. Ecevit’in başkanlığını yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi ile koalisyon oluşturdu. Erbakan kendisinin Başbakan Yardımcısı olmasını ve Türkiye hükümetinde sekiz bakanının yer almasını istedi.

3-047.png

 

Parti, Türkler’in yeniden İslam terbiyesi ile yetişmesi amacıyla girişimlerde bulunmaya başladı. Haccın kapılarını halka açtı; hacı sayısı senede 150 bine ulaştı. Öyle ki bu rakam önceki yıla nazaran oldukça büyük bir rakamdır. Parti köylerde 3.000 Kur’an okulu, 300 de imam hatip okulu açtı. İslami bir üniversite kurulması için plan yaptı. İmam hatip okullarına yaklaşık 200 bin öğrenci katıldı. Beş vakit namaz kılanlar, güvenlik görevlileri dahi, görevlerinden alınıyordu. Önce Allah’ın fazlı sonra da Selamet Partisi’nin çabaları sayesinde yöneticilerin yarısı beş vakit namazlarını açıktan eda edebilir hale geldiler. Parti ayrıca Pazar yerine Cuma gününün resmi tatil yapılmasını ve evlilik akitlerinin şeriate göre icra edilmesini ve okullarda Kur’an ve Arapça eğitimi verilmesini istedi.

Parti, 96 dernek ve 30.150 öğrencinin tabii olduğu Türkiye Öğrenciler Birliği’ni kontrolü altına aldı. İstanbul’un fethinin yıldönümünde Atatürk’ün müzeye dönüştürdüğü Ayasofya camiine gittiler ve burada namaz kıldılar. Birliğin başkanı Ahmet Sazkaya, ilk hedeflerinin Türk insanını cehaletten uzaklaştırmak olduğunu söyledi. 200 ağır sanayi fabrikası ve Jumbo uçak motorları fabrikası inşa etti. Parti 7 Eylül 1980’de ‘Kudüs’ün kurtuluş günü’ sloganı altında bir gösteri yaptı ve İsrail bayrağını yaktı. Ve İslam şeriatiyle hükmeden bir İslam devleti kurulmasını istedi.

Bu noktada, Amerika Türk ordusunu harekete geçirdi. Kenan Evren, 12 Eylül 1980’de Amerikan darbesini gerçekleştirdi. 13 Eylül 1980’de Washington’da yayınlanan Mısır gazetesi El Ahram, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Amerika Birleşik Devletleri’nin henüz gerçekleşmeden darbeyi haber verdiği yönünde açıklamada bulunduğunu yazdı. Bazı Amerikalı yetkililer de, Türkiye’de laik devletin temellerini atan Türk lider Atatürk’ün çizgisine muhalif İslami bir rejimin kurulmasına yönelik endişelerin artmakta olduğunu açıkladı. Nihayet darbe Türkiye’yi İslami geleneklere göre yönetilen bir devlet olmaktan kurtararak laik bir devlete dönüştürdü.

4-030.png

 

ABD Savunma Bakanı Weinberger, Evren’i övdü ve Türkiye’ye 7.03 milyar dolar verdi. Evren, Erbakan ve Selamet Partisi mensuplarını tutuklattı. Atatürk’ün kabrine çelenk koyarak görevine başladı. Ve 1981 senesini ‘Atatürk’ün yılı’ olarak kabul etti. Evren, sakallı ve başörtülü öğrencilerin üniversitelere (özellikle Sakarya Üniversitesi) girmesini yasakladı. Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve otuz parti üyesi, 24 Nisan 1981’de askeri mahkemede yargı önüne çıktı. Askeri savcının hazırladığı iddianamede yer alan suç: "Devletin hukuksal, sosyal, ekonomik ve siyasi ilkelerini, İslami temele dayanan ilkelerle değiştirmeye çalışmak" olarak kayıtlara geçmiştir.

Partinin hedeflerini açığa çıkaran toplantı ve sloganları. Bazı sloganları şöyle: ‘Liderimiz Muhammed’, ‘Putları parçalayıp İslam devleti kuracağız’. Ve pankartlarında da şu ayetler yer alıyor: “Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, kafirlerin ta kendileridir.” (Maide: 44) “De ki: “Hak geldi, batıl yok oldu.” (İsra: 81) 

Muvahhid Abdullah Azzam kitabın son bölümünde tüm zalimlerin yüzüne çarparcasına şu ifadeleri kullanıyordu “Allah’ın izniyle bastırmaya ve sindirmeye yönelik askeri hareketler olsa da -İslami (Milli) Selamet Partisi- yok olmayacak.

YORUMLAR
Selim
Allâh cc rahmet eylesin mekanları cennet olsun ömrünü islama hizmet için harcayan kahramanlara
26 Kasım 2017 07:55
176.55.110.75
benim sevdiğim Mücahid Erbakan,
mesut
senin sevdiğin rahmetli Erbakan...
24 Kasım 2017 Cuma 15:43
95.9.230.101
Ahmed
Tesekkürler !
24 Kasım 2016 14:41
91.141.3.103
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim