• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'nin Yeni Hedefi Pakistan
05 Ekim 2017 Perşembe 12:57

ABD'nin Yeni Hedefi Pakistan

Genelkurmay Başkanı Dunford, ABD Senatosu’nda Pakistan istihbaratını terör gruplarıyla ilişkili olmakla suçladı.'Başarısız olursak her türlü adımı atmaya hazırız' dedi.

Yeni Afganistan stratejisiyle Pakistan'ı 'terör örgütlerine destek veren ülke' ilan eden ABD'nin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford önceki gün ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nde yeni Afganistan stratejisi hakkında senatörlerin sorularını yanıtladı.

Dunford, Pakistan istihbarat teşkilatını (ISI) hedef alarak “terör gruplarıyla ilişkisi bana göre ortada” ifadesini kullandı. Dunford'un izinden giden Savunma Bakanı Jim Mattis, “Pakistan hükümeti ve ordusu terörle mücadele ederken başına buyruk davranan ISI kendi politikalarını yürütüyor” suçlamasını yöneltti.


Dunford Pakistan'ı Tehdit Etti

Pakistan istihbaratına karşı diğer seçeneklere başvurmadan önce Trump yönetiminin Afganistan'da Pakistan'la çalışmayı “bir kez daha” deneyeceğini söyleyen Mattis, “Pakistanlılar ile bu stratejiyi uygulamayı bir kez daha denememiz lazım; tüm çabalarımızın başarısızlığa uğramasına karşı başkan, gerekli her türlü adımı atmaya hazırlanmaktadır” ifadelerini kullandı. Senato komitesine hitap eden Mattis, “Pakistan'a giderek onlarla çalışmayı deneceğim” dedi.

ABD'nin Afganistan'daki Yeni Stratejisi 4R+S

Mattis, ABD'nin Afganistan'daki stratejisinde yaptıkları revizyonu, kısaltması İngilizce olarak “bölgeselleştirme, yeniden uyarlama, güçlendirme, uzlaştırma ve ayakta tutma” kelimelerinin baş harflerinden oluşan “4R+S” olarak tanımladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim