• İstanbul18 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'nin Pasifik'teki Askerleri: Japonya ve Güney Kore
14 Kasım 2017 Salı 12:28

ABD'nin Pasifik'teki Askerleri: Japonya ve Güney Kore

ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore'nin nükleer tehdit oluşturduğuna yönelik sürekli ve sert açıklamaları Pasifik'te askeri tatbikatla taçlanıyor. ABD, müttefiklerini silahlandırırken nükleer tehdide nükleer önlem alması bile söz konusu.

Muslim Port Haber Merkezi

Nükleer tehdide karşılık nükleer önlem alınmasının seçenekler arasında olduğunu belirten Kissinger'i, Güney Kore halkının olumlu düşünceleri ve Japonya'nın referandum sonucu sonrası ordusunda yeni yapılanmaya geçiyor olması destekler nitelikte.

 

4-025.png

 

Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Güney Kore Deniz Kuvvetleri’nin Pasifik’in batısındaki ortak askeri tatbikatı devam ediyor.

“Kuzey Kore tehdidine karşı savunma” manevraları içeren 4 günlük tatbikat hem Pyongyang yönetiminin nükleer ve füze provokasyonlarına karşı caydırıcılık hem de acil durumlarda gereken ateş gücünü sağlamaya hazır olunduğunu gösterme amacı taşıyor.

Kuzey Kore: Tatbikat nükleer savaş tehdidini artırıyor

Kuzey Kore yönetimi, ABD'nin üç uçak gemisinin Kore Yarımadası'nda, savaş uçakları eşliğinde, Güney Kore ile birlikte gerçekleştirdiği tatbikatın savaş kışkırtıcılığı olduğunu ve "nükleer savaşın ne zaman başlayacağını tahmin etmeyi imkansız hale getirdiğini" duyurdu.

1-042.png

 

Nükleer silahlanma Asya'da yayılacak

Geçen ay ABD eski Dışişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger, Güney Kore ve Japonya’nın da Kuzey Kore tehdidi karşısında nükleer silahlanma seçeneğini değerlendirdiğini söyledi.

Kissinger “Kuzey Kore nükleer silah bulundurmaya devam ederse, bu durum Asya’nın geri kalanı da yayılmak zorunda kalacak” diyerek uyardı.

Güney Kore ve Japonya'dan nükleer önleme destek

Güney Kore’de nüfusun yüzde 60’ı nükleer silahlanmayı desteklerken, Japınya’da son parlamento seçimlerinde üçte ikilik çoğunluk kazanan Başbakan Shinzo Abe Kuzey Kore tehdidine karşı askeri gücünü artırmak için savaş sonrası anayasayı değiştirmeyi umuyor.

2-038.png

 

Japonya'nın yeni Ulusal Ordusu

Japonya'da, kendi çağrısıyla gidilen erken genel seçimlerde büyük başarı elde eden Abe, özellikle Japonya'nın Ulusal Savunma Gücü'nü 2. Dünya Savaşı'nın ardından ilk kez ulusal daimi orduya dönüştürmeyi amaçlıyor.

Abe "Ülkeyi bekleyen krizlere karşı yeni bir vekaletnameye ihtiyacı olduğunu" söyleyerek, 25 Eylül'de erken seçim açıklaması yapmıştı.

BBC'den savaş propagandası

BBC tarafından yayınlanan bir videoda ise Kuzey Kore'den göç eden bir amatör futbolcunun sakatlanması sonrası Güney Kore ordusuna katılması ve olası bir savaşta "Savaşabilir miyim?" sorusuna cevap aradığı işleniyor.

3-040.png

"Güney Kore ile ana vatanım olan Kuzey Kore karşı karşıya gelse savaşabilir miyim?...Sanırım evet"

 

Çin: ABD ile anlaştık

İkili görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Trump'ın daha önceki sert ve savaş yanlısı söylemlerinin aksine "Kuzey Kore meselesinin diyalog ve müzakere ile çözülmesi noktasında mutabık kaldık ve bu doğrultuda ortak çaba göstereceğiz." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim