• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'nin ‘Ortadoğu Ateş Planı!’ ve Golan Açıklaması | Özel Haber
22 Mart 2019 Cuma 13:22

ABD'nin ‘Ortadoğu Ateş Planı!’ ve Golan Açıklaması | Özel Haber

ABD Başkanı D. Trump, 1967 yılından bu yana İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri ilgili kirli bir açıklama yaptı. Siyonist sempatizanı Trump, İsrail'in Golan Tepeleri'nde tam egemenliğini tanımanın zamanı geldi’ çıkışında bulundu.

Muslim Port Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump, 1967 yılından bu yana İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri'nin geleceğiyle ilgili kirli bir açıklama yaptı. Siyonist sempaztizanı Trump, İsrail'in Golan Tepeleri'nde tam egemenliğini tanımanın zamanı geldi’ çıkışında bulundu.

Geçtiğimiz yıl da Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul ederek tartışmalara yol açan Trump, "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi" ifadeleri ile İsrail’e yönelik imtiyazlarına bir yenisini ekledi.

Golan Tepeleri'nin Kısa Tarihi

İsrail, 1967 yılındaki Altı Gün Savaş'nda Suriye'ye ait bölge olan Golan Tepeleri'nin büyük bölümünü işgal etti. 1981 yılında da bölgenin tamamını ilhak etti.

Uluslararası toplumun İsrail toprağı olarak tanımadığı Golan Tepeleri'nde ülkeler arasında ateşkes çerçevesinde oluşturulan silahsızlandırılmış bölge bulunuyor.

İsrail ve Suriye ise 1973 Arap-İsrail Savaşı'ndan bu yana teknik olarak savaş halinde. Golan ise BM Kontrolünde bir ara bölge.

Trump ve Yahudi Damadın ‘Ortadoğu Ateş Planı!’

Planın üzerinde çalışan Yahudi damat Jared Kushner. Filistinlilerin hiç bir şekilde Kabul etmediklerini açıkladıkları 10 yılı aşkın bir süreyi ve Batı Şeria, Gazze'yi, görüşmelerin seyrine göre Mısır, Ürdün ve belki Lübnan'ı da kapsıyor.

Kushner bu kapsamda Birleşik Arap Emirlikleri'ni, Umman'ı, Bahreyn'i, Türkiye’yi, ardından da Suudi Arabistan ve Katar'ı ziyaret etti.

Kushner, bölgede spekülasyonlara yol açan gizli barış planının tüm detaylarını da 9 Nisan'da düzenlenecek İsrail seçimlerinden sonra açıklayabileceğini söylemişti.

1029473625.jpg

Sky News Arapça'ya verdiği röportajda Kushner, planın 'Filistin Devleti'ni içerip içermediği sorusuna kıvrak bir cevap verdi.

"Çok ayrıntılı olan siyasi plan gerçekten sınırların belirlenmesi ve nihai sorunların çözümüyle ilgili (…) Sınır sorunun çözümünde amaç, sınırları saf dışı bırakmak.’’ diyerek İsrail’in toprak işgallerine çanak tutu.

Trump’ın Golan Çıkışına İse Tepkiler Gecikmedi

Trump’ın Kudüs açıklaması ile başlayan kirli süreç Golan’ı gündeme getirmesi ile yeni bir seyir aldı. ABD Başkanının açıklamarına tepkiler gecikmedi.

BM: Hukuki Geçerliliği Yoktur

BM Güvenlik Konseyi'nin 1981 yılında aldığı 497 sayılı karar, İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgaline karşı çıkıyor ve kararda ''İsrail'in işgal altındaki Golan Tepeleri'nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama kararı hükümsüzdür ve uluslararası hukuki geçerliliği yoktur.'' deniliyor.

Ayrıca, 

AB: İsrail'in Golan Tepeleri'ndeki egemenliğini tanımıyoruz

Avrupa Birliği (AB), ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri'ne ilişkin yaptığı açıklamalar üzerine, "Avrupa Birliği, uluslararası hukuka uygun olarak, İsrail'in Haziran 1967'den bu yana işgal ettiği topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Golan Tepelerinin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz

Golan Tepeleri 1967’den bu yana İsrail’in işgali altında bulunmaktadır. 1967 senesindeki İsrail işgali, sadece bölgedeki Arapları değil Türkmenleri de kendi topraklarından göçe zorlamıştır. Türkiye’nin ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın böyle hassas bir meselede sessiz kalması, emrivakilere boyun eğmesi düşünülemez. Golan Tepelerinin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz, veremeyiz.

Rusya'dan Trump'ın Golan Tepeleri Açıklamasına Tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Rusya, bildiğiniz gibi, Suriye'nin Golan Tepeleri'ne sahip olması konusunda ilkeli bir pozisyon alıyor. Bu, BM Güvenlik Konseyi'nin 1987 tarihli 497 sayılı kararı ile onaylandı. Golan Tepeleri’nin durumu değişmedi. Güvenlik Konseyi'ni atlayarak Golan Tepeleri'nin statüsünü değiştirmek, BM kararlarını doğrudan ihlal ediyor" dedi.

golan.jpg

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim