• İstanbul30 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'den Hizbullah Komutanları İçin 12 Milyon Dolar Ödül
12 Ekim 2017 Perşembe 14:15

ABD'den Hizbullah Komutanları İçin 12 Milyon Dolar Ödül

ABD, Salı günü Lübnan merkezli Hizbullah'ın komutanlarından Telal Hamiye ve Fuat Şükür’ün yakalanmasına yardımcı olacak, bilgi paylaşımı yapacaklara toplamda 12 milyon dolar değerinde ödül verileceğini açıkladı.

Amerikalı  yetkililer, Dışişleri Bakanlığının, "Herhangi bir ülkedeki" Hizbullah liderlerinin "bulunması, tutuklanması veya mahkûm edilmesine’’ yol açan bilgileri sağlayan herkese maddi imkânlar verdiğini söyledi.

Yapılan açıklamada,  Hizbullah örgütünün komutanlarından TelalHamiye'nin yakalanmasına yardımcı olacak kişiye 7 milyon dolar, Fuat Şükür için ise 5 milyon dolar ödül verileceği belirtildi.

ABD dışişleri bakanlığı dün yaptığı açıklamada iki örgüt mensubu için şu ifadelere yer verdi:

"Telal Hamiye, Hizbullah’ın tüm dünyadaki organize hücrelerini yöneten, sayısız terör saldırılarından ve Amerikalıları hedef alan kaçırma eylemlerinden sorumlu kişidir.

Fuat Şükür ise, güney Lübnan’daki askeri işlerde üst düzeyde bir ordu komutanıdır. Şükrü,son dönemde Suriye'de Hizbullah'ın askeri operasyonlarında kilit rol oynamasının yanı sıra1983 tarihinde Beyrut, Lübnan’da düzenlenen ve 200’den fazla ABD’li askeri personelin hayatına son veren ABD Deniz Piyadeleri Kışlası bombardımanının planlanması ve yürütülmesinde de yer aldı.’’

Hizbullah'a Baskı İçin İyi Bir Adım

ABD Dışişleri bakanlığının terörle mücadele koordinatörü Naysan Siliz, gazetecilere verdiği demeçte, Hizbullah’ın dünyadaki en tehlikeli terör örgütlerinden biri olmaya devam ettiğini ve Bakanlık tarafından Telal Hamiye’nin ve Fuat Şükür’ün tutuklanması için ilan edilen maddi imkânların örgütlerin üzerindeki baskıyı artırmak için yeni bir adım olduğunu ifade etti.

ABD müttefiklerini Lübnan partisini "terörist örgüt" olarak sınıflandırmaya ve partinin siyasi kolunu ve askeri koluna karşı yanlış ayırım yapmamaya çağıran Siliz "Hizbullah tamamen bir terör örgütüdür" dedi.

Avrupa Birliği, Hizbullah'ın askeri ayağını terör örgütü olarak kabul ederken, Lübnan hükumetine bağlı olan siyasi ayağını terör örgütü olarak nitelemiyor.

Hizbullah 2013’ten bu yana rejim güçlerini ve İran'ın,Afganistan ve Pakistan’dan Suriye'ye getirdiği diğer savaşçıları desteklemek için Suriye'deki savaşa açık bir şekilde katılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim