• İstanbul11 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'den Erbil'e 160 Milyon Dolarlık Destek
13 Mart 2018 Salı 09:59

ABD'den Erbil'e 160 Milyon Dolarlık Destek

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın, 160 milyon dolar bütçeli bir program vasıtasıyla, halka daha iyi hizmet sunulması gibi konularda 5 yıl boyunca IKBY hükümetine destek vereceği bildirildi.

Ajansın programı başlatması, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman, USAID Irak Sorumlusu John Lister ve IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani'nin Erbil'de düzenlediği ortak basın toplantısıyla duyuruldu.

USAID Irak Sorumlusu Lister, daha önce başkent Bağdat ve ülkenin güneyindeki Basra'da uyguladıkları "Irak Yönetimi ve Performans Denetimi" programını Erbil'de hayata geçireceklerini söyledi.

Lister, programla, Irak merkezi hükümeti ve IKBY'nin desteğiyle bölgedeki halkın yaşamını kolaylaştırma ve gelişimine vesile olmayı hedeflediklerini belirtti.

Programın hayatın her alanını kapsadığını aktaran Lister, özellikle halkın mali durumunun düzeltilmesi için maaşların ödenmesi sistemi gibi hayati programları güçlendireceklerini dile getirerek, "Paranın iyi bir şekilde yönetilmesi ve gereksiz harcamaların önüne geçilecek programların kurulması teşvik edilecektir" dedi.

Lister, 5 yıl sürecek programın 160 milyon dolarlık bütçeye sahip olduğunu vurguladı.

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Silliman da, USAID tarafından yürütülecek program vesilesiyle, Erbil yönetimine özellikle ekonomik reformların hayata geçirilmesi, petrole dayalı olmayan gelirlerin artırılması gibi konularda tam destek verileceğini belirtti.

Talabani ise, USAID desteğiyle IKBY hükümetinin halka daha kaliteli ve kolay hizmet sunmasını temenni ettiklerini ifade etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim