• İstanbul22 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'de Lise Öğrencileri Arasında Irkçılık Yaygınlaştı
14 Mart 2019 Perşembe 11:10

ABD'de Lise Öğrencileri Arasında Irkçılık Yaygınlaştı

ABD'de yapılan bir araştırma, lise öğrencileri arasındaki siyasal kutuplaşma ve ırkçılığın ülke genelinde yaygınlaştığını gösterdi.

Los Angeles'ta bulunan California Üniversitesi'ndeki (UCLA) araştırmacılar, 505 lise müdürü üzerinde anket yaptı.

Anket sonuçlarına göre lise müdürlerinin yüzde 60'ı, okullarındaki öğrencilerin göçmen karşıtı ifadeler kullandığını, yüzde 80'den fazlası ise, öğrencilerinden bazılarının diğer etnik grupları kötülediğini belirtti.

"Trump Çağında Okullar ve Toplum" adlı çalışmanın yazarı Profesör John Rogers,  orta öğretim kurumlarında artan bu gerginliğin, yalnızca Cumhuriyetçi başkanın (Donald Trump) söylemleri ve eylemlerinden kaynaklanmadığını ancak bu durumun Trump başkanlığı döneminin bir özelliği olduğunu söyledi.

Wiscosin eyaletindeki bir müdür, bir gün bir grup öğrencisinin, liberal öğrencileri rahatsız eden ve kavgaya yol açan, "Make America Great Again" (Amerika'yı yeniden harika yap) yazan şapka takarak okula geldiğini söyledi.

Bazı okullardaki beyaz öğrenci gruplarının, renkli öğrencileri alçaltmak için "Duvarı inşa et!" diye bağırdığı da belirtildi.

Çalışma, liselerdeki bu ve diğer ırkçı düşmanlık örneklerinin Trump’ın göç konusundaki söylemiyle benzerlik gösterdiğini ortaya çıkardı.

2017'de nefret suçları yüzde 17 arttı

Geçtiğimiz yıl kasım ayında ABD'de yapılan bir araştırma, 2017 yılında, bir önceki yıla göre nefret suçlarının yüzde 17 arttığını gösermişti. Bu suçların yüzde elliden fazlası ırka, etnik kökene ve soya dair ön yargılar nedeniyle işlendiği belirtildi.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın raporu, ülkedeki nefret suçlarının son 3 yıldır yükseldiğini göstermişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim