• İstanbul12 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'de Kongre Ara Seçimleri Bugün Yapılacak
06 Kasım 2018 Salı 13:10

ABD'de Kongre Ara Seçimleri Bugün Yapılacak

ABD’de son yılların en kritik ara seçimi bugün yapılacak. 100 üyeli Senatonun 34 üyesi ve Temsilciler Meclisinin 435 üyesinin tamamı değişecek. Seçim, Trump için sınav niteliğinde.

Çin ile başlayan ve aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkeyle yaşanan ticaret savaşları, Orta Amerika merkezli göçmen krizi, iptal edilen uluslararası anlaşmalar, Başkan hakkında çıkarılan kitaplar, ülke genelinde artan ırkçılık olayları, Rusya’nın seçime müdahale iddiaları ve Kuzey Kore başta olmak üzere birçok ülkenin liderleriyle yapılan zirve toplantıları…

ABD’de 2016 yılındaki seçimlerle başlayan “Cumhuriyetçi Donald Trump döneminin ilk yarısı”, sansasyon yaratan pek çok olaya sahne oldu. İkinci yarı ise, her dört yılda bir tekrarlanan ve başkanın ilk döneminin yarısına denk gelen Kongre ara seçimleri ile başlayacak.

abd-kongre.jpg

ABD halkı kimi seçmek için sandığa gidiyor?

Bu seçimlerde halk, ABD Temsilciler Meclisinin (Alt Meclis) 435 üyesini ve 100 üyeli Senatonun (Üst Meclis) 34 üyesini seçmek için sandıklara gidecek.

Mevcut durumda Senatoda 51 Cumhuriyetçi, 47 Demokrat ve 2 bağımsız senatör bulunuyor. Temsilciler Meclisinde ise 237 Cumhuriyetçi ile 193 Demokrat var, 5 milletvekilliği ise boşta. Ayrıca bu seçimlerde 50 eyaletin 34’ünde valilik seçimleri de yapılacak.

ABD’de genel olarak ara seçimlere katılım başkanlık seçimine kıyasla daha az. Ancak ülkede kendisini daha fazla hissettirmeye başlayan kutuplaşma nedeniyle bu seçimlere daha fazla katılım bekleniyor.

Ara seçimler neden önemli?

ABD’de Kongre, üst meclis olarak da bilinen Senatörler Meclisi ve alt meclis ya da halkın evi olarak da bilinen Temsilciler Meclisi olmak üzere iki meclisten oluşuyor. Başkanın bir yasayı imzalamasından önce, yasanın her iki meclisten de geçmesi gerekiyor.

ABD’deki ara seçim başkanlık koltuğuna oturan ismi değiştirmese de meclis üyelerini değiştiriyor. Bu da yasaların geçişini kontrol etmek anlamına geliyor. Aynı zamanda ara seçimlerde ABD başkanının ilk yarı performansı da değerlendirilmiş oluyor. Cumhuriyetçiler her iki kanatta da üstünlüklerini devam ettirmeyi, Demokratlar ise en az birinde üstünlüğü ele geçirerek 2020 başkanlık seçimleri için avantaj sağlamayı amaçlıyor.

Demokratlar ara seçimlerden ne bekliyor?

Demokratların ara seçimlerdeki temel stratejik hedefi Cumhuriyetçilerin Kongredeki yasama gündemini belirleme yetkisini ortadan kaldırmak, farklı bürokratik pozisyonlara yapacağı atamaları engellemek, ülke çapında Demokrat Partinin ideolojisini ve değerlerini yansıtacak liberal yasaları geçirmek, 2020 başkanlık seçimlerine eli güçlü girebilmek. Yani demokratlar, ara seçimleri pozitif bir momentum olarak görüyor.

Demokratlar çoğunluğu ele geçirirse ne olur?

Hem alt hem de üst mecliste Cumhuriyetçiler çoğunlukta. Ancak BBC’de yer alan habere göre anketler, Demokratların Temsilciler Meclisinde çoğunluğu sağlayacağını öngörüyor. Çoğunluğun sağlanması durumda Demokratlar, Cumhuriyetçi Trump’ın atacağı her adımı engelleyebilme, Trump veya yönetimindekiler hakkında soruşturma açabilme gücüne sahip olacak.

Trump görevden azledilebilir mi?

Demokratların çoğunluğu elde etmesi durumunda eline geçecek en büyük kozlardan biri de Başkan Donald Trump’ın görevden azledilmesi sürecini dahi başlatabilecek olmaları. Trump’ın görevden azledilmesi için Senatonun 3'te 2'sinin oyuna ihtiyaç duyuluyor. Ancak ABD tarihinde böyle bir olay hiç yaşanmadı.

Cumhuriyetçilerin çoğunluğu koruması durumunda ise ABD Başkanı Trump, ikinci yarıda da politikalarını daha ileri taşımak için desteğini pekiştirmiş olacak. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim