• İstanbul19 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'ABD Yardımlarıyla İsrail Çocukları Yargılıyor'
17 Kasım 2017 Cuma 16:00

'ABD Yardımlarıyla İsrail Çocukları Yargılıyor'

Siyonist İsrail'in mesnetsiz çocuk tutuklamaları, dayak ve işkence ile suç itiraf ettirme yöntemleri gündeme gelirken ABD'de yeni tasarı ile İsrail'in ilk kez incelenmesi ve yapılan yardımların önüne geçilmesi ön görülüyor.

Muslim Port Haber Merkezi 

ABD'de gündeme gelen yeni tasarı ile ABD askeri yardımlarının, İsrail'in Filistin'deki çocuk gözaltılarında kullanmasının önüne geçilecek. Tasarının Kongre'den geçemeyeceği ön görülürken insan hakları eylemcileri ise "İsrail'in daha sert bir şekilde eleştirilebileceğinin" önünü açtıklarına inanıyor.

Her yıl 700 çocuk

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights) çatışma bölgelerindeki çocuklarla ilgili daha önce yayınladığı raporda, İsrail’in yılda 500-700 arasında çocuğu askerlere taş attıkları suçlamasıyla askeri mahkemelerde yargıladığını ifade etti.

"Gözaltılarda dayak ve hakaret"

Kısa adı DCIP olan Uluslararası Çocuklar için Savunma örgütü, izlediği bir yargılama sürecinde 13 yaşındaki Filistinli Kerim'in avukatı veya bir aile üyesi yanında bulunmadan sorgulandığını belirtti. Filistinli Kerim, DCIP'a İsrail polisinin sorgulamada İbranice konuştuğunu belirterek "Sürekli bağırıyordu. Çok korkmuştum ve taş attığımı itiraf etmek zorunda kaldım" dedi.

"ABD askeri yardımlarla destekliyor"

DCIP, İsrailli yetkililerin çocuk gözaltılarının yaygın olduğunu; dayak, hakaret ve zan altında bırakma vakalarıyla istismar edildiğini ortaya koydu. Ayrıca ABD'nin, askeri yardım kapsamında milyarlarca dolar vererek gözaltıları desteklediğini belirtiyor.

"İsrail'i inceleyecek ilk tasarı"

İnsan hakları eylemcileri ve Filistin destekçileri, tasarının Kongre'de "ilk kez" İsrail'i inceleyebilecek  yürürlüğe giren bir mevzuat olacağını söylüyor. Tasarının Kongre'den geçemeyeceği ön görülürken insan hakları eylemcileri ise "İsrail'in daha sert bir şekilde eleştirilebileceğinin" önünü açtıklarına inanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim