• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD, 'Maduro Sonrası Venezuela' İçin Plan Kurguluyor
04 Ağustos 2019 Pazar 11:26

ABD, 'Maduro Sonrası Venezuela' İçin Plan Kurguluyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un gelecek hafta Peru'nun başkenti Lima'da yapılacak bir konferansta Washington'un Venezuela'yı yeniden yapılandırma planını açıklayacağı kaydedildi.

Söz konusu planın Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun ayrılması fikri üzerine kurgulandığı ifade ediliyor.

Konuyla ilgili Reuters'e konuşan ABD'li üst düzey bir yetkili "Maduro, Trump'ın yorumlarını dikkate alarak Barbados'ta devam eden görüşmeler sonrası 'ülkeden çıkış' planı ile ayrılmalı" dedi. ABD'li yönetici Donald Trump'ın Venezuela'ya blokaj yapma fikri hakkında ise herhangi bir ayrıntı paylaşmadı.

ABD Başkanı Trump basın mensuplarına yaptığı son açıklamada "Venezuela'ya blokajı düşünür müsünüz?" sorusuna, "Evet düşünürüm." yanıtını vermiş ancak konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçınmıştı.

Washington yönetimi ekonomik darboğazda olan ve modern tarihinin en zor günlerini yaşayan Venezuela'yı birçok kez askeri müdahaleyle tehdit etmiş, Nicolas Maduro yerine muhalefet lideri Juan Guaido'yu devlet başkanı olarak tanıdğını duyurmuştu.

Venezuela'daki Taraflar Barbados Adası'nda Görüştü

Öte yandan Maduro ve muhalefet lideri Juan Guaido'nun temsilcileri çarşamba günü Barbados’ta bir araya gelerek Venezuela’daki siyasi krize çözüm bulmak amacıyla 1 Ağustos itibarıyla yeniden görüşmelere başladı.

Norveç ara buluculuğunda yapılan görüşmeleri Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez de, "hükümet yetkililerinin Barbados'ta olduğunu söyleyerek" teyit etmişti.

Taraflar arasındaki ilk toplantı mayıs ayı ortasında Oslo’da, ikincisi de 8 Temmuz’da Barbados’ta yapılmıştı. Daha sonra görüşmeler belirsiz bir süre için askıya alınmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre petrol zengini Venezuela'da 30 milyonluk nüfusun yaklaşık dörtte biri temel insani ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Son 3 senede ülkeden 3 milyona yakın kişi ayrıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim