• İstanbul16 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD ile Çin Ticaret Uzlaşmaları Yolunda 13. Kez Bir Araya Gelecek
05 Eylül 2019 Perşembe 12:30

ABD ile Çin Ticaret Uzlaşmaları Yolunda 13. Kez Bir Araya Gelecek

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin, ticaret müzakerelerinin 13'üncü toplantısının ekim ayı başında Washington'da yapılması için anlaşma sağladı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde 112 milyar dolar değerinde Çin ithal ürününe yüzde 15 vergi konulması kararı alarak iki ülke arasındaki ticaret savaşlarını iyice kızıştırmış, Pekin yönetimi uyguladığı gümrük vergileri nedeniyle ABD aleyhinde Dünya Ticaret Örgütü (WTO) nezdinde dava açtıklarını duyurmuştu.

Konuyla ilgili olarak Çin tarafının başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı'nın ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile telefonda görüştüğü, 13'üncü Çin-ABD Ticaret ve Ekonomik Yüksek Düzeyli Müzakereleri'nin Washington'da yapılması için anlaşarak daha önceki yakın iletişimi sürdürecekleri açıklandı.

Açıklamada, her iki tarafın da gelecek ay yapılacak müzakerede önemli ilerlemeler kaydedilmesi için hazırlıkların tamamlanması, müzakere için iyi şartların oluşturulması adına pratik eylemlere geçilmesi ve ortak çaba harcanması gerektiğini düşündüğü kaydedildi.

Donald Trump, son bir sene içerisinde binlerce kalem Çin malı defalarca gümrük tarifesi uyguladı. ABD Başkanı son olarak 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek 250 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 30'a varan vergi getirmişti.

Aralık ayında planlanan vergiler de yürürlüğe girdiğinde toplamda Çin'den ABD'ye ithal edilen 550 milyar dolar değerindeki ürüne ek vergi getirilmiş olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim