• İstanbul7 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD Heyeti Müşterek Harekat Çalışmaları İçin Şanlıurfa'da!
14 Ağustos 2019 Çarşamba 15:10

ABD Heyeti Müşterek Harekat Çalışmaları İçin Şanlıurfa'da!

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge tesisine yönelik çalışmalar kapsamında insansız hava araçlarının görev icra etmeye başladığını bildirdi. Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeyinde Müşterek Harekat Merkezi için birlikte hareket ediyor

MSB: Suriye'de güvenli bölgede insansız hava araçlarımız görev icra etmeye başladı

Milli Savunma Bakanlığından Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge tesisine yönelik çalışmalar kapsamında insansız hava araçlarının görev icra etmeye başladığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, "ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan güvenli bölge kapsamında Şanlıurfa'da kurulacak Müşterek Harekat Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Bölgede insansız hava araçlarımız görev icra etmeye başlamıştır." denildi.

6 Kişilik ABD Heyeti Bulunuyor

Milli Savunma Bakanlığı, 12 Ağuston'ta Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları kapsamında ön hazırlık için 6 kişilik ABD heyetinin Şanlıurfa'ya ulaştığını duyurmuştu.

Ankara ve Washington arasında 5-7 Ağustos tarihlerini arasında düzenlenen toplantılarda güvenli bölgenin tesisinin koordine ve yönetimi için mutabakata varılmıştı.

"Gecikme olursa Türkiye kendi başına adım atacak"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Müşterek Harekat Merkezi kurulduktan sonra Türkiye’nin ABD ile birlikte hareket etmek arzusunda olduğunu, ancak gecikme olması durumunda Ankara’nın kendi başına harekete geçeceğini bildirdi.

Akar, bir özel röportajda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Hulusi Akar ABD heyetinin gelişiyle ilgili şöyle konuştu: “Bu müşterek harekat merkezi kurulduktan sonra müttefiklik ve stratejik ortaklık ruhuna uygun bir şekilde ilerlemeyi ve ABD'li müttefiklerimizle beraber hareket etmek arzusuyla bunları söylüyoruz. Ama diğer taraftan da ister 'B', ister 'C planı' deyin, eğer bunlar yürümezse kendi başımıza yapacağımız faaliyetlerimiz de hareketlerimiz de olacaktır”

Bakan Akar Türkiye’nin gecikmeye tahammül etmeyeceğine işaret ederek, “Bazı süreler koyduk. Çünkü daha önceki tecrübelerimizden, bazı gecikmelerin olduğunu, bazı işlerin sürüncemede kaldığını gördük. Bunları yaşamayı kabul edemeyeceğimizi, bunlara tahammülümüzün olmadığını, ne yapacaksak bir program dahilinde yapmamız gerektiğini kendilerine ifade ettik” yorumunda bulundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim