• İstanbul26 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD F-35'leri İlk Önce İslam Dünyasında Denedi
28 Eylül 2018 Cuma 15:37

ABD F-35'leri İlk Önce İslam Dünyasında Denedi

Birçok yeni teknolojisini islam dünyasında kullanan ABD F-35 savaş uçaklarını da yine bir islam ülkesi olan Afganistan'da Taliban için kullandı.

Amerikan deniz piyadelerine bağlı bir F-35B Lightning'in, perşembe günü USS Essex amfibik saldırı gemisinden havalanarak Afganistan'daki Taliban hedeflerine hava saldırısı düzenlediği açıklandı.

Böylece uzun yıllardır geliştirilen ve ne kadar başarıya ulaşıldığı soru işareti teşkil eden 5. nesil hayalet savaş uçağı F-35, ABD tarafından ilk kez savaşta kullanılmış oldu.

SÜPERSONİK VERSİYONUN ÖZELLİKLERİ 

F-35'in hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri ve deniz piyadeleri için çeşitli versiyonları olduğunu aktaran New York Times gazetesi, deniz piyadeleri kuvvetlerinde AV-8B Harrier model savaş uçaklarının yerini alacak süpersonik versiyonun, çok kısa mesafede havalanabildiğini ve helikopter gibi dikey iniş yapabildiğini kaydetti. 

 

100 MİLYON DOLARLIK

Bu uçakların her birinin maliyetinin 100 milyon dolar olduğu belirtildi. 

1990'ların sonunda ABD, Kanada, İngiltere, İsrail, Türkiye, İtalya, Japonya, Güney Kore ve Avustralya tarafından başlatılan Müşterek Saldırı Uçağı projesi kapsamında ilk F-35 uçuşu 2006'da gerçekleştirilmişti. Denemelerde yaşanan sorunlar, gecikmeler ve aşırı harcamalar nedeniyle ABD Kongresi üyeleri tarafından eleştirilen F-35 programı, ABD ile Türkiye arasındak krizin de aksesuarlarından birine dönüştü.

 

TÜRKİYE'YE TESLİMATI DURDURULDU

Geçen ay ABD Kongresi, savunma bütçesiyle ilgili yasaya 'F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının geçici olarak durdurulmasını' da ekledi. 

Türkiye'ye rahip Andrew Brunson gibi Amerikan vatandaşlarının tutukluluğunu gerekçe göstererek yaptırım uygulayan ABD Başkanı Donald Trump da bunu imzaladı.

 

S-400'E KARŞI ŞANTAJ MALZEMESİ

ABD'li yetkililer, Türkiye'nin Rusya'dan alımını gerçekleştirmesi halinde S-400 hava savunma sisteminin F-35'lerle ilgili gizli bilgilerin Rusya'nın eline geçmesini sağlayacağını da iddia ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim